Na Zaczarowanym Wzgórzu

7 września br. odbyły się warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli przyrody, biologii i geografii w ośrodku Zaczarowane wzgórze w Czasławie. W warsztatach udział wzięli Anna Fabia Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Czesław Kawalec Radny Powiatu Limanowskiego, Piotr Ociepka inspektor Wydziału OŚ oraz nauczyciele z terenu powiatu limanowskiego.

Zaczarowane Wzgórze to miejsce, które powstało z pasji – dla ludzi, którzy kochają przebywać na łonie natury pośród przyjaznych zwierząt oraz chcą w oryginalny i aktywny sposób spędzać wolny czas. - To miejsce zrodziło się z marzeń - mówią o sobie właściciele i pomysłodawcy. - Marzeń o koniach, przestrzeni, pięknych widokach, o gościach, którzy zapomną, co to pędzący czas, pijąc pod dębem herbatę lub napar z mięty.

Ośrodek znajduje się w otoczeniu zielonych łąk z cudowną panoramą na Pogórze Wielickie i Beskid Wyspowy. Gospodarstwo posiada 40 przyjaznych koni różnych ras i wielkości, w tym kuce szetlandzkie, felińskie, koniki polskie, rasy małopolskiej i tinkery. Ośrodek Specjalizuje się w jeździe konnej w terenie i organizacji nauki jazdy konnej, a równocześnie budowania partnerskich relacji między człowiekiem, a zwierzęciem, opartych na wzajemnym rozumieniu potrzeb i zachowań. Właściciele stawiają na rozwój osobisty. Przez cały rok odbywają się tu szkolenia dla koniarzy i placówek oświatowych oraz instytucji. Ośrodek organizuje również warsztaty metodą „Open by Horses” dla biznesu, organizacji i grup, a także dla rodzin i osób indywidualnych. W 2014 roku ośrodek zdobył I miejsce w konkursie na najlepszą Zagrodę Edukacyjną w Małopolsce, a w 2012 roku – II miejsce na najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne.

Ośrodek organizuje białe i zielone szkoły z tzw. aktywnym wypoczynkiem. Dlatego też na ternie ośrodka znajduje się wiele edukacyjnych tablic, dotyczących ekologii, ochrony przyrody, rozpoznawania ptaków, owadów, budowy lasu czy tym podobnych. Dzieci i młodzież poznają mieszkańców mini zoo, a przede wszystkim uczą się obcowania z przyrodą oraz doskonalą jazdę konną.

W swoje ofercie ośrodek posiada:
1. Zajęcia dla grup zorganizowanych, przedszkoli, szkół i domów kultury,
   a. Pobyty jednodniowe
   b. Warsztaty przyrodnicze
   c. Wycieczki przyrodnicze
   d. Pikniki rodzinne
   e. Biała i zielona szkoła
   f.  Warsztaty animacji dla dorosłych
2. Wakacyjne i zimowe obozy, biwaki, i półkolonie,
3. Imprezy dla klientów indywidualnych,
4. Imprezy firmowe,
5. Sesje fotograficzne w sielsko-wiejsko-konnym klimacie,
6. Zajęcia dla koniarzy,
   a. Jazdy terenowe
   b. Nauka i doskonalenie jazdy konnej
   c. Kursy i szkolenia jeździeckie
   d. Rajdy konne
   e. Zaczarowana szkoła dla prawdziwych koniarzy
   f. Obozy w siodle dla dorosłych
7. Zajęcia dla seniorów,
8. Warsztaty rozwojowe z końmi,
9. Zaczarowana kuchnia.

Przebieg pobytu:
- prezentacja oferty Zaczarowanego Wzgórza dla grup zorganizowanych,
- prezentacja programów edukacyjnych
- prezentacja ścieżki przyrodniczej na terenie gospodarstwa
- prezentacja wiejskiego zoo, które dla dzieci z miasta jest niewątpliwą atrakcją
- przejażdżka konna - w stadninie jest ponad 40 koni
- kosztowanie smakołyków z zaczarowanej kuchni
- zabawy animacyjne.

Zajęcia wchodziły w cykl warsztatów zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Limanowej, będących częścią programu edukacji ekologicznej społeczeństwa w Powiecie Limanowskim - XII edycja 2017 realizowany przez Starostwo Powiatowe w Limanowej, Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Powiatowe Centrum Ekologiczne.

Imprezy pod patronatem Starosty

pogoda w regionie