7 czerwca 2016 r., nauczyciele z terenu powiatu limanowskiego kolejny raz spotkali się w ramach serii warsztatów szkoleniowych dotyczących edukacji ekologicznej, realizowanej przez Starostwo Powiatowe w Limanowej, Wydział Ochrony, Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Powiatowe Centrum Ekologiczne wraz z Nadleśnictwem Limanowa. Warsztaty odbyły się w obrębie góry Mogielica i miały na celu zapoznanie się z walorami turystyczno - przyrodniczymi oraz pozytywnym wpływem lasu na rozwój przyrody oraz samopoczucie i zdrowie człowieka.

Warsztaty rozpoczęły się od wyjścia na Mogielicę od strony Szczawy. Podczas podejścia poznano kolejne typy siedliskowe lasu, które zmieniają się wraz z wysokością nad poziomem morza. Poznano charakterystyczne cechy niektórych typologicznych roślin wskaźnikowych. W drodze na szczyt przez Polanę Stumorgową, uczestnicy uzyskali informacje na temat szaty roślinnej drzewostanów regla dolnego i górnego, a także dostępności terenów leśnych administrowanych przez PGL LP w tym leśnictwa Mogielica, Ostra i Kiczora. Na szczycie zapoznano się z faunistycznym rezerwatem przyrody „Mogielica”, który powstał w 2010 roku z uwagi na ochronę głuszca i jego biotopu.


W drodze powrotnej kadra nauczycielska została zaznajomiona z wykonywanymi przez leśników trzebieżami oraz metodami zachowania ciągłości produkcji leśnej na przykładzie prowadzonych  prac w terenie. Ostatnim etapem zajęć było poznanie pola biwakowego „Wiatrówki”, na którym podczas ogniska zostały omówione i podsumowane warsztaty. Na koniec wszyscy uczestnicy odwiedzili pijalnię wód w Szczawie.

„To już drugie takie spotkanie w tym roku, a czwarte w całej serii podczas którego nauczyciele nauk przyrodniczych mogą naocznie zobaczyć różnorodność szaty roślinnej występującej na terenach powiatu limanowskiego. Tym razem udaliśmy się na górę Mogielica. Podziwiając piękne krajobrazy i bogactwo przyrody chętnie przyswajaliśmy ciekawe informacje nt.: tutejszych lasów, roślin i zwierząt”.- informuje Agata Zięba – Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego, która towarzyszyła pedagogom w aktywnym zdobywaniu szczytu góry Mogielicy.

Warsztaty prowadzili: Piotr Ociepka - Inspektor Wydziału Ochrony Środowiska, Paweł Twaróg - Specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Limanowa. W warsztatach wzieli udział nauczyciele ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu limanowskiego.

 


 


Starostwo Powiatowe w Limanowej, Wydział Ochrony, Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Powiatowe Centrum Ekologiczne realizuje już XI edycję Programu edukacji ekologicznej, w ramach którego organizowane są m. in. warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli podnoszące kwalifikacje oraz wiedzę na temat przyrody powiatu limanowskiego. W tym roku w ramach warsztatów zaplanowano trzy spotkania, z których ostatnie przewidywane jest na 15 września 2016 r., na które już teraz gorąco zapraszamy!
Imprezy pod patronatem Starosty

kalendarz

pogoda w regionie

Pogoda Limanowa z serwisu