Święto Drzewa 2015

Środa, 23 Wrzesień 2015

14 września br. na sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Limanowej odbyła się konferencja z nauczycielami biologii, przyrody i geografii ze szkół Powiatu Limanowskiego inaugurująca obchody Święta Drzewa 2015.

Już po raz 11 zachęcamy Państwa do wspólnego sadzenia drzew!

Wzorem lat ubiegłych w sadzeniu drzew pomogą nam nasi partnerzy: Nadleśnictwo Limanowa, które ufundowało sadzonki, Nadleśnictwo Stary Sącz oraz Gorczański Park Narodowy.

W tym roku będziemy również sadzić ponad 80 wysokich drzew. Zakup ich został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Już 10 października startujemy z sadzeniem przy szkołach i miejscach użyteczności publicznej! Podczas obchodów „Święta Drzewa” w powiecie limanowskim odbywają się zajęcia, apele, konkursy a nawet całodniowe akademie związane z sadzeniem drzew, przyrodą, ekologią i segregacją śmieci. Drzewa sadzą nie tylko dzieci i młodzież, ale również Zarząd Powiatu Limanowskiego, wójtowie, dyrektorzy szkół, księża oraz nauczyciele.

Przypomnijmy, że Starostwo Powiatowe w Limanowej zostało czterokrotnie uhonorowane nagrodą Czarodziejskiego Drzewa. Jest to ogólnopolska nagroda dla instytucji, za szczególne osiągnięcia w programie edukacji ekologicznej Święta Drzewa:

•  2008 podczas uroczystej inauguracji VI edycji Święta Drzewa w Warszawie została wręczona nagroda CZARODZIEJSKIEGO DRZEWA dla Starostwa Powiatowego w Limanowej za posadzenie 768 drzew, zaangażowaniem 24 placówek oraz 1260 osób w 2007 roku.

•  2009 po raz drugi z rzędu otrzymaliśmy nagrodę CZARODZIEJSKIEGO DRZEWA tym razem za zaangażowanie największej liczby uczestników 1963 osoby oraz za współpracę z placówkami oświatowymi powiatu limanowskiego.

•  2011 Franciszek Dziedzina, Wicestarosta Limanowski, w imieniu Jana Puchały, Starosty Limanowskiego odebrał „nagrodę specjalną ZŁOTEGO CZARODZIEJSKIEGO DRZEWA za konsekwentną i wieloletnią realizację programu „Święto Drzewa” w Powiecie Limanowskim. (Nagrodę tą również otrzymało Miasto Stołeczne Warszawa).

•  2013 Jan Puchała, Starosta Limanowski odebrał „nagrodę specjalną KRYSZTAŁOWEGO DRZEWA za konsekwentną i wieloletnią realizację Programu „Święto Drzewa” w Powiecie Limanowskim.

Zapraszamy do udziału.

Sadzenie drzew w Powiecie Limanowskim

Środa, 07 Październik 2015

Już ruszyła! – 13. edycja Święta Drzewa oficjalnie została rozpoczęta przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Limanowej.

Zarząd Powiatu Limanowskiego oraz Dyrektor Ochrony Środowiska- Anna Fabia  na czele ze Starostą Limanowskim Janem Puchałą wspólnie posadzili jodłę i żywotnika rozpoczynając tym samym obchody 13 edycji Święta Drzewa w Powiecie Limanowskim.

Jak co roku, powiat wraz z partnerami: Nadleśnictwem Limanowa, Nadleśnictwem Stary Sącz oraz Gorczańskim Parkiem Narodowym oraz dziećmi i młodzieżą będzie sadzić drzewa przy szkołach powiatu limanowskiego. Sadzonki dostarczyło Nadleśnictwo Limanowa oraz Stary Sącz, pozostałe drzewa zostały zakupione przez powiat limanowski z dofinansowaniem ze środków WFOŚiGW w Krakowie. W bieżącym roku przewiduje się udział 37 szkół i posadzenie 380 drzew.

Prekursorem Święta Drzewa od 2003 roku jest Klub Gaja. Jest to ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew, która opiera się on na lokalnej aktywności, w szczególności dzieci i młodzieży, przy udziale przedstawicieli różnych instytucji.

Celem programu Święto Drzewa jest zainspirowanie wszystkich uczestników do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzew.

Przypomnijmy, że w 2013 roku podczas inauguracji Święta Drzewa w Warszawie Powiat Limanowski otrzymał najwyższe wyróżnienie – kryształowe drzewo za konsekwentną i wieloletnią realizację programu „Święto Drzewa” .

Posadziliśmy już na terenie naszego powiatu
ponad 5,5 tys. drzew, przyłącz się i Ty!

Już rosną pierwsze drzewka!

Piątek, 09 Październik 2015

Już rosną pierwsze drzewka sadzone w ramach 13 edycji Święta drzewa w Powiecie Limanowskim.

6 października dzieci i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Zasadnem wyszli przed budynek, aby wspólnie uczestniczyć w sadzeniu powiatowych drzewek. Agata Zięba- Członek Zarządu i Anna Fabia- Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska jako przedstawiciele Powiatu Limanowskiego oraz Bożena Gierczyk- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zasadnem dokonali symbolicznego aktu posadzenia drzewek, aby pokazać szczególnie najmłodszym obserwatorom, w jaki sposób należy dbać o środowisko naturalne.

Uczniowie chętnie uczestniczyli w ekologicznym wydarzeniu co można było zobaczyć na ich uśmiechniętych twarzach, mamy nadzieję, że udział w sadzeniu drzewek pozostanie na długo w ich pamięci i przyczyni się do zwiększenia świadomości jak ważna jest troska o przyrodę, która nas otacza.

Wokół szkoły w Zasadnem rosną już młode drzewka w tym 3 brzozy, 3 świerki kłujące,3 klony, jodła koreańska i 14 thui.

W tym roku przewiduje się udział 37 szkół z powiatu limanowskiego w sadzeniu 380 drzew! Dlatego już teraz zachęcamy do śledzenia na naszej stronie, kolejnych relacji z plenerowych lekcji ekologii w szkołach.

Więcej na http://swietodrzewa.pl/

Imprezy pod patronatem Starosty