Powiatowe Centrum Ekologiczne działające w Starostwie Powiatowym w Limanowej wraz z Nadleśnictwem Limanowa, Nadleśnictwem Stary Sącz, Gorczańskim Parkiem Narodowym oraz Klubem Gaja w Wilkowicach zapraszają na

XII edycję Święta Drzewa 2014.

26 września br. na sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Limanowej odbyła się konferencja z nauczycielami biologii, przyrody i geografii ze szkół Powiatu Limanowskiego inaugurująca obchody Święta drzewa 2014.

Konferencję zorganizował Powiat Limanowski. Oficjalnego otwarcia dokonał Jan Puchała Starosta Limanowski, głos zabrali również Franciszek Dziedzina Wicestarosta Limanowski, Mieczysław Uryga Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego, oraz Anna Fabia dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, w ramach którego działa - Powiatowe Centrum Ekologiczne.

Jakub Zygarowicz z Nadleśnictwa Limanowa, który w imieniu Nadleśniczego Jana Legutki wyraził chęć współpracy oraz zapewnił sadzonki oraz pomoc merytoryczną pracowników Nadleśnictwa. Taką pomoc również zadeklarowała również Anna Kurzeja z Gorczańskiego Parku Narodowy. Przedstawiciele szkół zadeklarowały chęć uczestnictwa w sadzeniu drzew wypełniając ankietę.

W dniach od 2 do 24 października pracownicy Starostwa Powiatowego w Limanowej oraz Nadleśnictwa Limanowa i Stary Sącz o raz GPN-u odwiedzali szkoły wraz z sadzonkami przeprowadzając akcję „Święta drzewa”. W roku 2014 posadzono 500 drzew przy udziale ponad 2 tys. dzieci młodzieży w 39 szkołach.

W ramach tego święta od 2005 roku Powiat Limanowski posadził już ponad 5,5 tys. drzew oraz kilkadziesiąt „Drzew dla Pokoju” - Świerków istebniańskich, wyhodowanych Nadleśnictwie Jabłonna z nasion, które pobłogosławił Ojciec Święty Benedykt XVI w czasie Pielgrzymki do Polski w dniu 26 maja 2006 r. podczas Mszy Świętej na placu Piłsudskiego w Warszawie.

 

Partnerami Powiatu podczas obchodów święta każdego roku są:

·         ekologiczna organizacja Klub Gaja z Wilkowic (plakaty, ulotki, materiały edukacyjne),

·         Nadleśnictwo Limanowa (fundator sadzonek drzew, pomoc merytoryczna),

·         Nadleśnictwo Stary Sącz (fundator sadzonek, pomoc merytoryczna),

·         Gorczański Park Narodowy (pomoc merytoryczna),

·         ok. 80 szkół wraz nauczycielami i młodzieżą z terenu 12 gmin powiatu limanowskiego

 

Przypomnijmy, że Starostwo Powiatowe w Limanowej zostało czterokrotnie uhonorowane nagrodą Czarodziejskiego Drzewa. Jest to ogólnopolska nagroda dla instytucji, za szczególne osiągnięcia w programie edukacji ekologicznej Święta Drzewa:

 

·         2008 podczas uroczystej inauguracji VI edycji Święta Drzewa w Warszawie została wręczona nagroda CZARODZIEJSKIEGO DRZEWA dla Starostwa Powiatowego w Limanowej za posadzenie 768 drzew, zaangażowaniem 24 placówek oraz 1260 osób w 2007 roku.

·         2009 po raz drugi z rzędu otrzymaliśmy nagrodę CZARODZIEJSKIEGO DRZEWA tym razem za zaangażowanie największej liczby uczestników 1963 osoby oraz za współpracę z placówkami oświatowymi powiatu limanowskiego.

·         2011 Franciszek Dziedzina, Wicestarosta Limanowski, w imieniu Jana Puchały, Starosty Limanowskiego odebrał „nagrodę specjalną ZŁOTEGO CZARODZIEJSKIEGO DRZEWA za konsekwentną i wieloletnią realizację programu „Święto Drzewa” w Powiecie Limanowskim. (Nagrodę tą również otrzymało Miasto Stołeczne Warszawa).

·         2013 Jan Puchała, Starosta Limanowski odebrał „nagrodę specjalną KRYSZTAŁOWEGO DRZEWA za konsekwentną i wieloletnią realizację Programu „Święto Drzewa” w Powiecie Limanowskim.

 

 

Podczas obchodów „Święta Drzewa” w powiecie limanowskim odbywały się zajęcia, apele, konkursy a nawet całodniowe akademie związane z sadzeniem drzew, przyrodą, ekologią i segregacją śmieci. Drzewa sadziły nie tylko dzieci i młodzież, ale również Zarząd Powiatu Limanowskiego, wójtowie, dyrektorzy szkół, księża oraz nauczyciele.

 

Poniżej przedstawiamy obchody w niektórych szkołach powiatu limanowskiego:

Szkoła Podstawowa w Kamionce Małe

j

W tym roku już po raz siódmy braliśmy udział w obchodach „Święta Drzewa”.16 października 2014 r.. Po obejrzeniu scenki pt. "Jak uczyliśmy Tomka szanować przyrodę", posadziliśmy cisa przed budynkiem naszej szkoły. Będziemy o niego dbać i obserwować jak rośnie. W tym dniu gościliśmy - pracownika Powiatowego Centrum Ekologicznego w Limanowej, który udzielił nam wskazówek dotyczących prawidłowego sadzenia drzew.

Ewa Ficoń.

 

 

Zespół Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej

W Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej posadzono pięć młodych drzewek z okazji Dnia Święta Drzewa. Uczniowie tej placówki już kolejny raz mieli okazję uczestniczyć w tej akcji. W tym roku drzewa sadzili uczniowie klasy IV szkoły podstawowej ZPO. Sadzonki podarowało Nadleśnictwo w Limanowej i Gorczański Park Narodowy. Przedstawiciele tych instytucji: Anna Kurzeja z GPN oraz Michał Kosiarski z Nadleśnictwa pomogli fachowo zasadzić rośliny:  sosnę zwyczajną, dwa wiązy górskie oraz dwa buki zwyczajne. Dla uczniów ZPO była to również okazja do poszerzenia swojej wiedzy na temat samej akcji oraz techniki sadzenia drzew. Wykazali się przy tym wielkim zaangażowaniem, chęcią i radością z udziału w przedsięwzięciu. Czwartoklasiści w grupach przygotowali prezentację na temat posadzonych gatunków drzew, które przedstawili na lekcji przyrody.

Helena Domagała

 

Szkoła Podstawowa w Szyku

27 października 2014 r. w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Szyku uczniowie posadzili wokół szkoły 20 sadzonek sosen i świerków. Drzewka dostarczył nam pan Stanisław Twaróg z Nadleśnictwa Limanowa. W akcji uczestniczyło 22 uczniów klas V - VI wraz z nauczycielami.

Joanna Wojtas

 

 

 

Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Słopnicach

Dnia 21 października 2014r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Słopnicach obchodziliśmy Święto Drzewa. Celem akcji było inicjowanie działań proekologicznych w środowisku lokalnym oraz uzmysłowienie uczniom, jak ważne jest świadome korzystanie z zasobów leśnych. Z tej okazji naszą szkołę odwiedzili Pan Józef Bogacz i Pan Stanisław Czyrnek, Leśnicy z Nadleśnictwa Limanowa, którzy wygłosili pogadankę na temat roli drzew w przyrodzie.26 uczniów klasy IV symbolicznie posadziło trzy świerki obok placu zabaw. Uczestnictwo w akcji sadzenia drzew przysporzyło uczniom wiele radości. Umocniło w nich ponadto poczucie odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego naszej planety.

Marta Leśnik - Czech

 

 

Szkoła Podstawowa w Laskowej

20.10.2014 r. przystąpiła do XII edycji programu edukacyjno-ekologicznego pt. „Święto Drzewa”, który poświęcony jest sadzeniu i ochronie drzew oraz popularyzacji znaczenia drzew w  biosferze. Do akcji przystąpiły dzieci z klasy  IV a pod opieką Pani wicedyrektor Krystyny Grzegorzek i nauczycielki przyrody Pani Joanny Jędrzejek. Gościem specjalnym spotkania był Pan Leśniczy Ireneusz Mąka z Nadleśnictwa Limanowa. Uczniowie wraz z organizatorami posadzili na terenie przyszkolnym 3 drzewka: jawor, buk oraz świerk, które otrzymali od Nadleśnictwa Limanowa.

Joanna Jędrzejek

 

Zespołu Szkół w Starej Wsi II

Święto Drzewa na stałe wpisało się w kalendarz imprez Zespołu Szkół w Starej Wsi II. W tym roku obchodziliśmy je 21 października. Koło przyrodnicze Ekozakręceni przygotowało różnego rodzaju dekoracje na korytarzu. Podczas przerw zorganizowali  konkurs w formie zagadek ,,Jakie to drzewo” oraz zachęcali do zabaw ruchowych ,,Jak się w lesie chwieje drzewo” i ,,Jestem małym drzewkiem”. Można było również podziwiać wystawę zielników pt.,,Drzewa naszych lasów”. Ostatnim i najważniejszym punktem obchodów było sadzenie drzewek wokół szkolnego placu zabaw pod okiem leśniczego pana Jakuba Zygarowicza. Bardzo dziękujemy Nadleśnictwu Limanowa za przekazane nam sadzonki 15 sosen, 3 buków i 2 wiązów. Małgorzata Opiela

Zespół Szkół Samorządowych Nr 3 w Limanowej

Inicjatywa tej akcji została podjęta z okazji XII edycji programu „Święto Drzewa”. Osobami nadzorującymi to wydarzenie były: nauczyciel biologii Bożena Stryczek, nauczyciel przyrody Justyna Wójtowicz oraz przedstawiciel PCE w Limanowej. W akcji tej brało udział 30 uczniów z klasy V „a” Szkoły Podstawowej oraz 30 uczniów klasy II „b” Gimnazjum. Spotkanie rozpoczął pan Piotr Ociepka wygłaszając prelekcję na temat sposobu sadzenia drzew i korzyści płynących z terenów zalesionych. W tym roku posadzono 30 jodeł na terenie przyszkolnym.

Akcja cieszyła się wielkim zainteresowaniem ze strony młodzieży. Brały w niej aktywny udział. Niewątpliwie wydarzenie to przyniosło uczniom wiele korzyści. Nie tylko dowiedzieli się w jaki sposób sadzić drzewa, ale i uświadomili sobie znaczenie zieleni dla klimatu na Ziemi.

Justyna Wójtowicz

 

Szkoła Podstawowa w Jastrzębiu

W dniu 16.10.2014roku na spotkanie z uczniami naszej szkoły przybył przedstawiciel Nadleśnictwa ze Starego Sącza, który przywiózł sadzonki drzew.

Leśniczy zapoznał uczniów z podstawowymi problemami dotyczącymi ochrony lasów. Następnie pokazał i omówił jak należy sadzić drzewa. Po instruktażu uczniowie z klasy IV, V i VI z nauczycielami posadzili drzewka wokół szkoły. W tym roku wsadzono 11 świerków pospolitych,15 świerków srebrnych i 5 daglezji.

Maria Majda

 

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Siekierczynie

 

W październiku przystąpiliśmy po raz kolejny do akcji Święto Drzewa. Celem akcji jest inicjowanie działań proekologicznych w środowisku lokalnym. Od lat szkoła nasza współpracuje ze Centrum Ekologicznym przy Starostwie Powiatowym w Limanowej i z Nadleśnictwem w Limanowej, które już kilka razy przekazało szkole sadzonki drzew. Dzięki takiej współpracy teren wokół szkoły dzisiaj porastają bujne drzewa takie jak: brzozy, wierzby, świerki, sosny, modrzewie, jarzębiny, buki, lipy. W dniu 15.10.2014 r. po instruktażu wspólnie z uczniami zasadziliśmy sadzonki na terenie szkolnym, a następnie zebraliśmy śmieci w okolicy szkoły.

Stanisław Zoń

 
Imprezy pod patronatem Starosty

kalendarz

 • PO
 • WT
 • ŚR
 • CZ
 • PI
 • SO
 • NI
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31

pogoda w regionie

Pogoda Limanowa z serwisu