„Odkrywamy Czystą Polskę”

Wtorek, 17 Wrzesień 2013

12 września br. na sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Limanowej odbyła się konferencja z nauczycielami biologii, przyrody i geografii ze szkół Powiatu Limanowskiego.

Konferencję zorganizował Powiat Limanowski. Oficjalnego otwarcia dokonała Anna Fabia dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, w ramach którego działa - Powiatowe Centrum Ekologiczne. Wśród przybyłych gości zabyli m.in.: Jan Legutko Nadleśniczy Nadleśnictwa Limanowa, Rafał Tokarz z Nadleśnictwa Stary Sącz, Zbigniew Oleksy Prezes PTTKa o/Limanowa, a także przedstawiciele gmin oraz 65 nauczycieli z terenu  powiatu limanowskiego.

Na spotkaniu została omówiona została m. in. tegoroczna jubileuszowa akcja „Sprzątania Świata”, która w tym roku ruszyła pod hasłem „Odkrywamy Czystą Polskę”. Podczas konferencji wszystkim zainteresowanym
rozdano 2,5 tys. worków na odpady. Do uczestnictwa w akcji zaproszone zostały gminy z powiatu limanowskiego, nadleśnictwa, Gorczański Park Narodowy, PTTK o/ Limanowa oraz liczne organizacje oraz firmy.

Finał akcji przewidziany jest na 19 września o godzinie 14.30 podczas, którego posadzimy „drzewo dwudziestolecia akcji Sprzątania świata” przed budynkiem B Starostwa Powiatowego w Limanowej. Dwadzieścia takich drzew zostanie posadzonych w Polsce symbolizując tegoroczne jubileuszowe obchody.

Kolejnym tematem była organizacja 11 edycji „Święta Drzewa”. W tej sprawie głos zabrał Nadleśniczy Nadleśnictwa Limanowa Jan Legutko, który wyraził chęć współpracy oraz zapewnił sadzonki oraz pomoc merytoryczną pracowników Nadleśnictwa. Taką pomoc również zadeklarował Rafał Tokarz z Nadleśnictwa Stary Sącz. Swój udział także potwierdził telefonicznie także
Gorczański Park Narodowy.

Następnie uczsetnicy spotkania omówili szczegóły IV powiatowego konkursu wiedzy o ochronie przyrody. Współorganizatorami konkursu oprócz Starostwa Powiatowego w Limanowej jest Nadleśnictwo Limanowa, Liga Ochrony Przyrody Zarząd Główny w Warszawie oraz Zarząd w Nowym Sączu. Półfinały odbędą się 7 a finał
15 listopada br.

Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali materiały edukacyjne związane ze sprzątaniem świata przygotowane przez Fundację Nasza Ziemia z Warszawy oraz pakiety dydaktyczne „Natura 2000” przygotowane przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych w Krakowie.

Autor : limanowa

Imprezy pod patronatem Starosty