Podyskutujmy o klimacie! – to hasło, pod którym odbyła się 15 listopada 2012 roku powiatowa debata klimatyczna. Debata zorganizowana była przez Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich. Debata objęta była patronatem Starostwa Powiatowego w Limanowej. Organizatorzy debaty chcieli, aby ochrona klimatu stała się istotnym punktem w strategiach rozwoju powiatów.

Celem Debaty Klimatycznej było wypracowanie społecznych załozeń dla Powiatowego Programu Niskowęglowego Pozwoju, czyli strategii rozwoju przy załozeniu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Debatę Klimatyczną otworzył Jan Puchała Starosta Limanowski, który wspomniał o jakże ważnym podejściu społeczensytwa do ochrony środowiska, a w tym przypadku ochrony klimatu. Takie debaty to ważny krok do wypracowania sprawnego systemu reagowania na zmiany klimatu, a tym samym wynik ich bedzie doskonałym materiałem poglądowym, który pozwoli na kształtowanie polityki klimatycznej odpowiadającej potrzebom na poziomie powiatu - powiedział Starosta.

W debacie uczestniczyli także: Franciszek Dziedzina Wicestarosta Limanowski, Mieczysław Uryga Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego, Bolesław Żaba Wójt Gminy Mszana Dolna, Adam Dudek Prezes Banku Spółdzielczego w Limanowej

Ostatnio obserwowane zjawiska pogodowe powodujące straty gospodarcze przestają być traktowane w kategoriach anomalii pogodowych.Coraz silniejsze trąby powietrzne, nagłe burze z gradobiciem w lecie, przedłużające się okresy suszy lub lokalne podtopienia po nagłych, obfitych deszczach przekonują o istnieniu zmian klimatu nawet najzagorzalszych sceptyków. Oprócz tego, Polska, pozostaje jednym z Państw Unii Europejskiej, w których emituje się najwięcej gazów cieplarnianych. Tak więc tematów do poważnej debaty nie brakowało.

Podczas debaty zastanawiano się nad uwarunkowaniami dla rozwoju gospodarki regionu, jakie wynikają ze zmian klimatu oraz adaptacji do nich. Celem debaty była dyskusja na temat rozwoju gospodarczego powiatu do 2030 roku, biorąc pod uwagę zmieniające się uwarunkowania klimatyczne.

Podjęta została dyskusja na temat tego, jak powinna wyglądać przyszłość powiatu w związku z ryzykiem zmiany klimatu. Czy powiat może stać się samowystarczalny energetycznie i czysty ekologicznie? Jak powiat może zaadaptować się do nowych warunków klimatycznych?

Jak wynika z wielu analiz, zmiany klimatu w dużej mierze spowodowane są przez działalność człowieka, która zwiększa emisję CO2 do atmosfery. Powoduje to ocieplenie klimatu i jego nieprzewidywalne zmiany.  Istotne zatem staje się zarówno ograniczenie emisji CO2, jaki i adaptacja do zmian klimatu. Jak przekonują pomysłodawcy debat, eksperci z Instytutu na rzecz Ekorozwoju, "sposobów” na klimat w powiecie  jest wiele.

W ramach projektu Dobry Klimat dla Powiatów chcemy zachęcić mieszkańców nie do narzekań na klimat, ale do konstruktywnej dyskusji o tym jak się do jego zmian adaptować. Co robić w powiecie, aby ograniczyć emisję CO2 i jednocześnie oszczędzić pieniądze, aby zamiast na ogrzewanie przeznaczyć je np.: na przybory szkolne dla dzieci lub dodatkowe świadczenia lekarskie. Chcemy też zwrócić uwagę na fakt wyczerpywania się surowców naturalnych i w związku z tym wzrost ich cen. Naszym przykładem dobrych praktyk na rzecz ochrony klimatu w powiatach są rozwiązania przyjęte w Kornwalii, jednego z biedniejszych regionów Wielkiej Brytanii. Tam rozwiązania i działania pro klimatyczne przyczyniły się, z jednej strony, do poprawy życia i zdrowia wielu mieszkańców, a z drugiej strony do dużych oszczędności w budżecie regionu – wyjaśnia Wojciech Szymalski koordynator projektu Dobry klimat dla Powiatów.

Imprezy pod patronatem Starosty

pogoda w regionie