1. Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej ,,Dwór Marsów"
34-600 Limanowa, ul. J. Marka 13
tel. (18) 337 20 42

MUZEUM CZYNNE:

w sezonie turystycznym od 01.05 do 30.09

wtorek    9.00 – 17.00 – bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych
środa      9.00 - 17.00
czwartek 9.00 – 17.00
piątek      9.00 - 17.00
sobota     9.00 – 17.00
niedziela  9.00 - 17.00
 
poza sezonem od 01.10 do 30.04
wtorek     8.00 – 16.00 - – bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych
środa       8.00 – 16.00
czwartek  8.00 – 16.00
piątek      8.00 – 16.00
sobota     8.00 – 16.00
CENY BILETÓW:
Normalny - 5 zł
Ulgowy - 3 zł
Wystawy czasowe - 2 zł

Zwiedzanie w grupach powyżej 10 osób:
Normalny - 4 zł
Ulgowy - 2 zł

*Bilety ulgowe przysługują dzieciom, młodzieży szkolnej i studentom z ważną legitymacją, oraz rencistom i emerytom.

*Bezpłatne bilety wstępu przysługują zorganizowanym grupom uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu miasta Limanowa oraz wszystkim w dniu otwarcia wystaw czasowych lub innych wydarzeń muzealnych (m.in. Noc Muzeum).

Usługi przewodnickie
Usługa przewodnicka po muzeum:
- do 20 osób - 15 zł
- powyżej 20 osób - 25 zł
Opłata przewodnicka za zwiedzanie miasta Limanowa – 50 zł

Informacje:

Krótka historia muzeum ...
Inicjatorami gromadzenia zbiorów regionalnych na poczet przyszłej placowki muzealnej byli bracia Walenty i Wincenty Gawron jeszcze w okresie międzywojennym. Po II Wojnie Światowej zaczątki kolekcji muzealnych były tworzone przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział Limanowa, które gromadziło zbiory historyczne i etnograficzne w latach 1954-1971 r. Od 1970 roku z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego Oddział Limanowa oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Limanowskiej powstało Muzeum Ziemi Limanowskiej PTTK, które od początku istnienia mieściło się w Dworze Marsów w Parku Miejskim przy ul. Józefa Marka 13. W 1987 roku doszło do utworzenia państwowej placówki Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, a od 1992 r. muzeum to jest samorządową jednostką kultury podlegającą Miastu Limanowa.

Obecnie w muzeum można zwiedzać następujące ekspozycje stałe:

•  Izba Chłopska - etnograficzna prezentująca wyposażenie wnętrza domostwa na Limanowszczyźnie. Znajdują się w niej zbiory pochodzące ze wsi zagórzańskich, górali białych, lachów Limanowskich i szczyrzyckich.

•  Apteka mgr Klementyny Bączkowskiej – wnętrze apteki 5- pokoleniowej rodziny limanowskich farmaceutów Mȕlerów, Zubrzyckich i Bączkowskich (meble i instrumenty apteczne z okresu 1813 do lat 50-tych XX wieku)

•  Historia w dewizce zapisana – jedyna w Polsce tak bogata (359 sztuk!) kolekcja dewizek służących niegdyś do zapinania pieczęci rodowych, zegarków, kluczy czy kosmetyków z okresu od XVIII do XX wieku.
oraz ekspozycje czasowe:

•  Salonik Artystyczny im. Maksymiliana Brożka – mieszczański salonik artystyczny urządzony w stylu Art Deco, nazwany od imienia ostatniego artysty modernistycznego, jest miejscem prezentacji prac plastycznych

•  Sale ekspozycji czasowych ( biała, różowa i zielona) – co 2-3 miesiące prezentowane są w nich różnorodne wystawy kolekcjonerskie

W Muzeum można skorzystać również z:

- Archiwum, gdzie można odnaleźć wiele cennych dokumentów z historii regionu
- Biblioteki Muzealnej, w której znajduje się bogaty zbiór publikacji naukowych związanych z historią, etnografia, sztuką, architekturą i  turystyką regionu
- Muzealiów Fotograficznych ( ok. 15 tysięcy) – bogaty zbiór zwiera wiele cennych fotografii od połowy XIX wieku po lata 90-te XX wieku
- Sali udostępnień, gdzie można skorzystać do celów naukowych ze zbiorów etnograficznych, artystycznych, historycznych i technicznych
Muzeum organizuje dla zorganizowanych grup lekcje muzealne i warsztaty z tworzenia szklanych witraży oraz zajęcia z kaligrafii z elementami iluminatorstwa.
 
Krótka historia dworu Marsów ...
Muzeum mieści się w zabytkowym staropolskim dworze. Mieszkająca w nim szlachta posiadała, położoną na południe od Limanowej, Starą Wieś. Granice tej wsi i miasta do II Wojny Światowej wyznaczał właśnie ten dwór. Historia Starej Wsi i rodów w niej panujących sięga XV wieku. Warto wymienić familie: Słupskich h. Drużyna, Jordanów, Przyłęckich, Czernych Szwarcenbergów. Jakkolwiek historia obecnego dworu sięga XVII wieków. Jego rozwój nastąpił w okresie zarządzania nim przez rodzinę Dydyńskich (poł .XVIII – lata 40-te XIX wieku), a potem Marsów (1853-1945r), po których do dziś pozostała nazwa dworu.
Do kompleksu dworskiego należały dawniej m.in. browar (obecnie budynek starostwa powiatowego), park dworski ( jego pozostałości stanowią obecnie Park Miejski), geogotycka kaplica świętego Walentego ( poł. XIX wieku) oraz gospodarstwo hodowlane (obecnie własność prywatna), gdzie niegdyś hodowlano bydło czerwone rasy polskiej oraz pola i lasy (obecnie os. Zygmunta Augusta i os. Marsów).
Rodzina Marsów przyczyniła się do rozwoju nowoczesnej gospodarki hodowlanej oraz rozkwitu politycznego i gospodarczego miasta w II połowie XIX wieku. Szczególnie w historii zostali zapamiętani: Antoni Józef Mars z żoną Franciszką z Żelechowskich, oraz ich syn Zygmunt z Jadwigą z Zielińskich. Dzięki m.in. jej staraniom powstał w 1867 r. powiat limanowski, Towarzystwo Zaliczkowe (dzisiejszy Bank Spółdzielczy), kasyno. Zainteresowali francuskich inwestorów do założenia rafinerii ropy naftowej w Sowlinach. Browar produkował w okresie galicyjskim znane z dobrej jakości piwo „marsowe”.W dwudziestoleciu międzywojennym dwór był ośrodkiem życia publicznego i politycznego. W jego progach wizytował m.in. prezydent Ignacy Mościcki w 1929 r., belgijski Minister Spraw Zagraniczych w 1932 r.Wielkokrotnym gościem był polski minister spraw zagranicznych Józef Beck. W 1934 roku rodzina Marsów sprzedała browar na rzecz Arcyksiążecego Browaru w Żywcu. W okresie okupacji niemieckiej wraz z ostatnim właścicielem, w dworze mieszkał skoligacony rodzinnie burmistrz miasta Włodzimierz Paygert. Po II Wojnie światowej władze komunistyczne odebrały majątek rodzinie Marsów. W latach 1946-1951 w budynku mieściło się Gimnazjum Leśne, a później Państwowy Ośrodek Maszynowy i Powiatowy Sztab Wojskowy.  Od 1970 r. w budynku mieściło się Muzeum Ziemi Limanowskiej i biura PTTK. Od 1987 r. budynek jest wyłączną siedzibą Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej.
Godziny otwarcia:

 

 
 
 
 
 
 
 
 
2. Muzeum Parafialne w Limanowej
Dom Pielgrzyma przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej
ul. Jana Pawła II 1
34-600 Limanowa
tel. 504 089 847
 
Godziny otwarcia : 

Zwiedzanie po wcześniejszym  telefonicznym uzgodnieniu godziny.
 
 
Muzeum mieści się we współczesnym budynku zwanym "Domem Pielgrzyma". Zbiory ukazują dzieje kultu Piety limanowskiej, prezentują XIX wieczne kapliczki i rzexbe ludową z okolic Limanowej. Zobaczyc można też kolekcję medali patriotycznych i maryjnych, reprinty Konstytucji 3 Maja, militaria związane z I wojną światową oraz pamiątki po kapelanie ks. Józefie Jońcu. Ciekawostkę stanowi oryginalna kula armatnia z XVIII w. z zamku w Chocimiu. Zwraca uwagę także wystrój całego zespołu Sanktuarium Piety Limanowskiej, gdzie w krużganku umieszczono około 100 figurek Madonn, przywiezionych z wielu sanktuariów maryjnych na świecie.
 
 
 
 
 
 
 
 
3. Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Szczawie
34-607 Szczawa 327
tel. (18) 332-40-26, (18) 332-45-31, (18) 332-40-03
 
Godziny otwarcia : 
Możliwość obejrzenia muzeum po wcześniejszym uzgodnieniu z proboszczem parafii w Szczawie ks. Leonem Królczykiem.
 
W trakcie wakacji muzeum otwarte:
- w soboty: od 14.00 do 17.00
- w niedzielę odpustową: od 9.30 do 14.00
 
 
Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich istnieje od 1987 r. Zgromadzone tu eksponaty dotyczą głównie działań partyzanckich w Gorcach, na terenie byłego obwodu AK: Gorlic, Limanowej, Nowego Sącza i Nowego Targu. Można wyróżnić fotografie, dokumenty, publikacje, wyposażenie żołnierskie, pamiątki z pól bitewnych i miejsc martyrologicznych, dewocjonalia żołnierskie, broń i mundury.
 

 
 
 
 

4. Prywatne muzeum-skansen Krzysztof Jędrzejek w Laskowej
34-602 Laskowa 360 (Osiedle Nadole)
tel.(18) 333 36 57, tel. kom. 608 025 236
e-mail:
krzysztof.jedrzejek@interia.pl
 
Godziny otwarcia :
Poniedziałek - Niedziela : czynne do zmroku 


Prywatny skansen Krzysztofa Jędrzejka położony jest 1,5 km od centrum Laskowej, w osiedlu zwanym Nadole. Właściciel, jako rodowity limanowianin i pasjonat folkloru, zgromadził ciekawą kolekcję z zakresu tradycyjnego budownictwa, rzemiosła i sztuki ludowej. W drewnianych zabytkowych, XIX-wiecznych spichlerzach i młynie wodnym prezentowany jest warsztat kołodziejski i narzędzia rolnicze. W murowanym budynku wzniesionym na miejscu starej chałupy, zwiedzić można oryginalnie  zachowaną piwnicę. Tam też w salach wystawowych na parterze i poddaszu prezentowany jest warsztat szewski, stolarski i tkacki, a także narzędzia gospodarstwa domowego, stare meble ludowe, skrzynie posagowe i obrazy religijne. Ponadto zwraca uwagę kamienna kapliczka z 1887 r. z płaskorzeźbami wizerunków świętych patronów, jak również budynek suszarni i pasieka.
 
 
 
 
 
 
 
5. „Orkanówka” Muzeum Biograficzne Władysława Orkana w Porębie Wielkiej
Poręba Wielka 109
34-735 Niedźwiedź
Osoba Kontaktowa: kustosz mgr Jadwiga Zapała
tel. (
18) 331 70 88, kom. 608 731 557
 
Godziny otwarcia : 
Poniedziałek - nieczynne
Wtorek - Sobota : 9.00 - 16.00
Niedziela - nieczynne
 
 
"Orkanówka" to miejsce, w którym wychował się, mieszkał i pracował Władysław Orkan pisarz, poeta, patriota walczący o niepodległość Polski, społecznik oddany sprawom regionu, piewca gorczańskiego folkloru i przyrody. Muzeum mieści się w drewnianym budynku w stylu zakopiańskim, wzniesionym w latach 1903- 1906. Ekspozycja ukazuje wyposażenie domu: oryginalne pamiatki po Władysławie Orkanie jak np. obrazy, książki, listy. Ponadto wzbogacają ją XIX-wieczne eksponaty z zakresu etnografii pokazujące ludowe stroje, meble, narzędzia rolnicze i gospodarstwa domowego, a także przedmioty związane z kultem religijnym i obrzędowością. 
 
 
 
 
 
 
6. Muzeum Klasztorne OO. Cystersów w Szczyrzycu
34-623 Szczyrzyc 1
tel. (18) 332-00-04
 
Godziny otwarcia :
Poniedziałek - Sobota : 9.00 - 11.00 , 14.00 - 17.00 
Niedziele i święta : 13.00 - 17.00
 
Siedzibą muzeum jest dawny XVII-wieczny spichlerz zwany "Opatówką" należący do kompleksu budynków klasztornych. Wystawa prezentuje zgromadzone przez cystersów na przestrzeni wieków, unikalne dzieła malarstwa i rzeźby, inkunabały i rękopisy, militaria i przedmioty z zakresu medalierstwa. Na uwage zasługują także zbiory etnograficzne dotyczące kultury ludowej regionu jak i przedmioty pochodzące z misji. Część wystawy poświęcono sylwetce i twórczosci pisarza Władysława Orkana oraz tradycji browarnictwa w szczyrzyckim klasztorze. Do najcenniejszych obiektów należą m. in. piętnastowieczny obraz Madonny z Dzieciątkiem oraz Chrystusa Frasobliwego, namalowany przez Stanisława Samostrzelnika oraz pergaminowy dokument tj. przywilej dla klasztoru cystersów z 1243 r. z pieczęcia Bolesława Wstydliwego.
 
 
 
 
 
 
 
7. Muzeum parafialne w Dobrej
34-642 Dobra 99
tel. (18) 334 46 06, (18) 334 46 07
 
Godziny otwarcia: 
Możliwość zwiedzania po uprzednim porozumieniu telefonicznym w kancelarii parafialnej.
 

Muzeum Parafialne zostało założone w 1955 r. przez ks. Edwarda Wojtusiaka, etnografa z zamiłowania. Jego siedzibą jest budynek plebani z 1909 r. w stylu zakopiańskim. Do najcenniejszych obiektów zalicza się m. in. dokument króla Zygmunta II Wazy z 1592 r., żelazny XVI-wieczny kufer oraz Biblię z 1568 r. Muzeum posiada kolekcję malarstwa i rzeźby sakralnej, przedmioty rzemiosła artystycznego i zabytki liturgiczne. Z zakresu etnografii występują wytwory dawnej i współczesnej sztuki ludowej, strój ludowy, narzędzia rolnicze i pasterskie, meble, rekwizyty obrzędowe jak np. szopki i gwiazdy kolędnicze.

 
 
 
 
 
 
 
8. Izba Regionalna w Kamienicy
34-608 Kamienica
tel. (18) 332 30 82
e-mail: gokkamienica@wp.pl
 
 
Godziny otwarcia :
poniedziałek : 8.00 - 15.00 
wtorek : 8.00 - 16.00 
środa : 10.00 - 18.00 
czwartek : 8.00 - 16.00 
piątek : 10.00 - 18.00
sobota - niedziela : nieczynne 
 
 
Izba Regionalna znajduje się w centrum Kamienicy w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury. Wystawa ukazuje kolekcję zgromadzoną przez miłośników lokalnego folkloru i tradycji, swoim zakresem obejmuje sztukę ludową, plastykę obrzędową, strój, rzemiosło i narzędzia gospodarskie górali z kilkunastu wsi na pograniczu Gorców i Beskidu Wyspowego. Stare fotografie ukazują historię Kamienicy.
 
 
9. Izba Pamięci Narodowej w Tymbarku

34-650 Tymbark 626

tel. (18) 3325 680
e-mail: gbpt@neostrada.pl
 
Godziny otwarcia : 
poniedziałek : 8.30 - 17.30
wtorek : 8.30 - 17.00 
środa : 8.30 - 16.00
czwartek : 8.30 - 16.00
piątek : 8.30 - 17.00 
sobota : 8.00 - 12.00 
niedziela : nieczynne
 
 
Powstała staraniem weteranów walk AK, którzy  kierując się pożytkiem publicznym, ofiarowali swoje własne pamiątki i zadbali o skompletowanie w Izbie dokumentacji dotyczącej bogatej historii ruchu oporu w tej okolicy. Z czasem przekazali swój cenny zbiór pod opiekę Biblioteki Publicznej w Tymbarku, która obecnie prowadzi tę placówkę. Na ekspzycji prezentowane są nie tylko pamiątki czasu wojny, mundury I Pułku Strzelców Podhalańskich AK, ale także stare dokumenty. Cennym eksponatem jest oryginalny sztandar I PSP.  Wystawę uzupełniają liczne ksiażki, publikacje i tomy wspomnień, które dokumentują m. in. działania bojowe i operacje partyzanckie, ruch tajnego nauczania, pacyfikacje przeprowadzone przez okupantów , wreszcie historie miejscowości.


 

 
ZAPRASZAMY

kalendarz

 • PO
 • WT
 • ŚR
 • CZ
 • PI
 • SO
 • NI
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29

pogoda w regionie

Pogoda Limanowa z serwisu