Turystyka piesza

 

 

Turystyka piesza to najstarsza, najtańsza i najbardziej dostępna forma turystyki. Mogą ją uprawiać wszyscy bez względu na wiek, płeć, porę roku i warunki atmosferyczne. Czas trwania jest dowolny, od krótkich spacerów po wielodniowe wędrówki. Do najczęstszych form należą:

 

* wycieczki,

* wędrówki,

* obozy wędrowne,

* rajdy,

* zloty,

* rajdy gwiaździste (nocne),

* zawody na orientację.

 

Do uprawiania turystyki pieszej na terenie powiatu limanowskiego służy gęsta sieć 36 szlaków pieszych o łącznej długość 445 km.  Najważniejsze z nich wiodą na najwyższe szczyty Gorców: Turbacz, Obidowiec, Przysłop, Gorc oraz Beskidu Wyspowego: Mogielicę, Śnieżnicę, Luboń Wielki, Lubogoszcz, Ostrą, Modyń, Sałasz, Pasmo Łososińskie. Niektóre z tych szlaków, po odpowiednim przystosowaniu, mogą być wykorzystane do uprawiania turystyki rowerowej, jeździeckiej czy narciarskiej.

 

Wśród amatorów pieszych wędrówek szczególną popularnością cieszą się szczyty Łysej Góry, Sałasza, Jaworza i Mogielicy. Wędrowców zachwycają tu niepowtarzalne widoki z połonin i górskich szczytów oraz unikatowe gatunki flory i fauny. Zwolennicy mocnych wrażeń i pasjonaci fotografii, zapuszczając się w leśne ostępy, mogą się czasem natknąć na żubra, jelenia, rysia czy wilka, a nawet niedźwiedzia.

 

Wędrując po beskidzkich szlakach, można też zwiedzić liczne zabytki pogranicza kulturowego i etnicznego. Kościoły, kapliczki, dwory, również zabytkowe zespoły zabudowy miejskiej zachwycają nawet najbardziej wybrednych turystów.

 
Imprezy pod patronatem Starosty

kalendarz

pogoda w regionie

Pogoda Limanowa z serwisu