WIADOMOŚCI - Aktualności turystycznewróć do listy wiadomości

43. Limanowska Słaza zbliża się wielkimi krokami

Wtorek, 19 Wrzesień 2017

W dniach od 21 do 24 września br. w sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury, odbędzie się 43. Limanowska Słaza, która rok rocznie gromadzi artystów z terenu powiatu limanowskiego oraz widzów, którzy wiernie śledzą poczynania regionalnych śpiewaków, gawędziarzy, instrumentalistów i zespołów. Partnerem wydarzenia jest Powiat Limanowski.

Data tegorocznego festiwalu została zmieniona z listopadowej ze względu na zbliżającą się przebudowę Limanowskiego Domu Kultury. Tegoroczny festiwal będzie zatem szczególny, ponieważ po raz ostatni zorganizowany na starej scenie, na której zaprezentowały się setki artystów z całego powiatu limanowskiego prezentując folklor Lachów Limanowskich, Sądeckich, Szczyrzyckich, Górali Gorczańskich, Łącko-Kamienickich i Zagórzan.

W tym roku zaprezentuje się blisko 600 wykonawców w kategoriach: Zespół Regionalny, Grupa Regionalna, Muzyka Ludowa, Instrumentalista, Śpiewak, Grupa Śpiewacza, Gawędziarz Ludowy oraz Mistrz i Uczeń.

Wszystkie występy konkursowe poddane zostaną ocenie 4 osobowej komisji jurorów, w skład której wchodzić będą: Aleksandra Szurmiak - Bogucka - etnom uzykolog, Benedykt Kafel - etnograf, Michalina Wojtas - choreograf oraz Artur Czesak - dialektolog. Słazę po raz kolejny poprowadzi Marian Wójtowicz, który przez wszystkie lata trwania Festiwalu stał się jego nieodłącznym elementem. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Zespół Regionalny „Trnkári” z Žaškova na Słowacji, który w sobotni wieczór, 23 września zaprezentuje nam folklor, muzykę i tańce orawskie.

Jak zawsze Festiwalowi będzie towarzyszyć Kiermasz sztuki ludowej. Na zakończenie Festiwalu, w niedzielę 24 września, oprócz ogłoszenia wyników i wręczenia nagród zapraszamy na koncert finałowy, w którym ubiegłoroczni laureaci zakończą z przytupem obecną i zaproszą na kolejną Limanowską Słazę, która odbędzie się już za rok.

Organizatorem Limanowskiej SŁAZY jest Limanowski Dom Kultury we współpracy z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Festiwal uzyskał również patronat Jacka Krupy Marszałka Województwa Małopolskiego oraz wsparcie finansowe ze strony Starostwa Powiatowego w Limanowej.

43. Festiwal Folklorystyczny Limanowska Słaza dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: radio RDN Małopolska, radio RDN Nowy Sącz, portal Limanowa.in, radio Etno.FM, Gazeta Krakowska.

Poniżej szczegółowy program Festiwalu (godziny rozpoczęcia koncertów mogą ulec zmianie):

21.09.2017 r. – Czwartek
14:00 – 16:30 – I Koncert Konkursowy - zespoły dziecięce i soliści
16:30 – 17:00 – otwarcie 42. Festiwalu Folklorystycznego „LIMANOWSKA SŁAZA”
17:00 – 19:00 – II Koncert Konkursowy
19:00 – 20:00 – przerwa
20:00 – 21:00 – III Koncert Konkursowy
21:00 – 22:00 – omówienie programów konkursowych (sala kameralna)

22.09.2017 r. – Piątek

15:00 – 17:00 – IV Koncert Konkursowy
17:00 – 18:00 – omówienie programów IV koncertu konkursowego (sala kameralna)
18:00 – 21:00 – V Koncert Konkursowy

23.09.2017 r. – Sobota

15:00 – 17:00 – VI Koncert Konkursowy
18:00 – 19:30 – VII Koncert Konkursowy
20:00 – Koncert Zespołu Regionalnego „Trnkári” z Žaškova na Słowacji

24.09.2017 r. – Niedziela
10:00 – 12:00 – Omówienia programów V, VI i VII koncertu konkursowego
15:00 – Zakończenie 43. Festiwalu Folklorystycznego „LIMANOWSKA SŁAZA” (ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, KONCERT FINAŁOWY).

WSTĘP NA WYDARZENIE WOLNY! ZAPRASZAMY!

Autor : Agnieszka Piwko / źródło: Limanowski Dom Kultury

Imprezy pod patronatem Starosty