WIADOMOŚCI - Aktualności turystycznewróć do listy wiadomości

Do IT with Poland – polski sektor IT rośnie w siłę

Wtorek, 19 Marzec 2013

Wykwalifikowani pracownicy, wysoka jakość świadczonych usług, nastawienie na innowacyjność, dynamiczny rozwój oraz konkurencyjność pod względem ekonomicznym stanowią oś konstrukcyjną polskiego sektora IT/ICT. Są to też siły napędowe branży, które wyjątkowo atrakcyjne wydają się zagranicznym inwestorom, szukającym partnerów biznesowych w Polsce.

Przedsiębiorcy z Polski są zgodni, co do tego, że to najlepszy moment na to, by polskie usługi i produkty związane z branżą IT/ICT wystąpiły na rynkach zagranicznych, co będzie możliwe dzięki wsparciu polskiego Ministerstwa Gospodarki, które zrzesza pod szyldem Marki Polskiej Gospodarki polskie brandy i promuje je na rynkach światowych. Dopiero co zakończyliśmy z sukcesem promocję polskiego sektora IT/ICT na prestiżwych tagrach CeBIT, które wraz z Angelą Merkel otworzył sam Donald Tusk.
          Globalizacja rynku ICT oraz systematyczne przenoszenie produkcji do krajów azjatyckich i krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest trendem ostatniej dekady, który przekłada się na wzrost znaczenia Polski jako producenta rozwiązań ICT. Ponadto polski rynek charakteryzuje się coraz wyższym popytem na technologie informatyczno-telekomunikacyjne. W latach 1996-2008 polski eksport ICT rósł w tempie 28% rocznie, a Polska wyspecjalizowała się w segmencie elektroniki konsumenckiej, produkcji oprogramowania na zamówienie, grach elektronicznych i rozwiązaniach mobilnych. Nieustanne prace nad poprawą prawa telekomunikacyjnego, uproszczeniem procedur pozyskiwania środków na informatyzację,  uwzględnieniem kompetencji informatycznych w programie nauczania i ułatwieniami dla inwestycji w rozwój infrastruktury informatyczno-telekomunikacyjnej zaowocowały tym, że Polacy już dziś częściej niż przeciętni Europejczycy korzystają z mediów społecznościowych, a wskaźniki wykorzystania usług eRządu wśród przedsiębiorstw przewyższają średnią europejską.

Przez lata polscy naukowcy odnosili sukcesy, zmieniając bieg historii technologii informacyjnej. Polscy inżynierowie uczestniczyli w procesie uzyskania monokryształów krzemu wykorzystywanego dziś na masową skalę do produkcji mikroprocesorów, brali udział w badaniach, które umożliwiły prace nad technologią BluRay a także zaprojektowali wyprzedzający swoją erę komputer K-202. Dziś te tradycje są kontynuowane przez polskich informatyków, programistów i specjalistów IT/ICT, którzy reprezentują Polskę na arenie międzynarodowej. Polscy studenci są finalistami prestiżowych konkursów takich jak Top Coder, Microsoft Imagine Cup oraz Google Code Jam, zdobywając w nich corocznie ponad 60 proc. wyróżnień i tworząc solidny fundament polskiego sektora IT.
            Polacy, znajdujący się w ścisłej światowej czołówce branży, dostrzegają potencjał szerokiego spektrum sektora i nie zaniedbują jego poszczególnych segmentów, rozwijając równolegle działalność badawczą, outsourosingową, ośrodki rozwoju oprogramowania oraz działalność serwisową i usługową. Polska prezentuje się coraz lepiej na tle innych krajów regionu jako miejsce lokalizacji centrów badawczo-rozwojowych i startupów specjalizujących się w rozwoju oprogramowania. Najwięcej projektów IT prowadzonych jest z myślą o sektorze ochrony zdrowia, telekomunikacji, finansów, przemyśle zbrojeniowym i motoryzacyjnym. Coraz więcej firm specjalizuje się w produkcji gier i ten segment rynku odnotowuje dwucyfrowy wzrost. Dynamicznie rozwija się również segment firm wynajmujących pracowników do realizacji konkretnych projektów na określony czas lub wynajmujących całe zespoły projektowe – ten rynek będzie rósł w najbliższych latach w tempie 20% rocznie.
              Polacy z sektora ICT są otwarci na współpracę z zagranicznymi klientami, przedstawicielami branży IT, oferując usługi i produkty najwyższej jakości oraz rozwijającą się polską gospodarkę, która bazuje na wiedzy i doświadczeniu świetnie wykwalifikowanych profesjonalistów zrzeszonych pod wspólnym szyldem Marki Polskiej Gospodarki oraz wspieranych Branżowym Programem Promocji IT/ICT finansowanym ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Celem BPP IT/ICT jest wykreowanie nowych, silnych polskich marek, które będą rozpoznawane na świecie i kojarzone z Polską. Działania Promocyjne w ramach Branżowego Program Promocji IT/ICT organizowane będą na terenie Polski, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Hiszpanii, Brazylii, Japonii i Stanów Zjednoczonych.

Więcej bieżących informacji znajdą Państwo na oficjalnej stronie programu: www.poland-it.pl

Autor : Biuro Promocji, Kultury i Turystyki

Imprezy pod patronatem Starosty