Ryby mają głos! - kontynuacja programu zaadoptuj rzekę

Światowy Dzień bez Zakupów tym razem w Powiecie Limanowskim!

Starostwo Powiatowe w Limanowej na czele z Powiatowym Centrum Ekologicznym działającym w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa wraz z Klubem Gaja w Wilkowicach, Uniwersytetem Gdańskim na czele ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii oraz The Fisheries Secretariat, dzięki Programie Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich organizują w Limanowej Światowy Dzień bez Zakupów, który przypada na 27 listopada.

Światowy Dzień bez Zakupów obchodzony jest od 1992 r. W poprzednim roku równoległe akcje uliczne, ulotkowe, happeningi i kampanie informacyjne w mediach prowadzone były w: Australii, Belgii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Holandii, Nowej Zelandii, Irlandii Północnej, Norwegii, Słowenii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Na świecie przeprowadza się tego dnia przeróżne akcje: od tworzenia „stref bez zakupów” w centrach handlowych czy na ruchliwych ulicach wypełnionych ludźmi w kapciach, odpoczywającymi na sofach, grającymi w karty - robiącymi wszystko oprócz zakupów oraz kampanie w lokalnych radiostacjach, prasie i  telewizji.

Powiat Limanowski z partnerami projektu wraz z zaproszonymi placówkami szkolnymi organizuje w tym dniu przed Limanowskim Domem Kultury (o godzinie 12.00) premierowy pokaz happeningu „Ryby mają głos!”. W okresie od września do listopada edukatorzy z Klubu Gaja przygotowują młodzież do udziału w tym dniu poprzez spotkania, prezentacje.

Należy wspomnieć, że program „Ryby mają głos!” jest kontynuacją programu „Zaadoptuj rzekę” Klubu Gaja (prowadzonym również przez Powiatowe Centrum Ekologiczne na terenie powiatu limanowskiego),  który w ubiegłym roku został uznany przez The Green Spider Network za jeden z najlepszych programów edukacji ekologicznej w Europie.

Na wszystkich materiałach promocyjnych i edukacyjnych (5 plakatów 30 tys. egz., 2 foldery 6tys. egz., animacja multimedialna 6 tys. egz.) znajduje się logo Powiatu Limanowskiego i PCE jako partnera w ogólnopolskiej akcji w nakładzie 42 tys. egzemplarzy.

10 listopad – konferencja inaugurująca w Starostwie Powiatowym w Limanowej

Przebieg konferencji:
10.30 - 11.00              Rejestracja + kawa i herbata
11.00 - 11.30              Wstęp oraz przybliżenie programu aktywnej edukacji „Ryby mają głos” – Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja
11.30 - 12.00              Zarządzanie gospodarką wodną a zrównoważone rybołówstwo – Marek Jelonek, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie
12.00 - 12.30              Zagrożone gatunki ryb -  Krzysztof E. Skóra, dyrektor Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
12.30 – 13.15             przerwa na poczęstunek
13.15 - 13.45              Zagrożone gatunki ssaków morskich – Iwona Pawliczka ze Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu
13.45 - 14.15              Kampania „Bałtyk jest w Polsce”- Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego „Eko-Unia”
14.15 – 14.45             Świadomy konsument – Jarosław Kasprzyk, edukator Klubu Gaja
14.45 – 15.00             Pytania i  dyskusja

27 happening przed Limanowskim Domem Kultury