Konkurs na scenariusz zajęć ekologicznych
 „Święto drzewa”

Konkurs realizowany jest w ramach programu edukacji ekologicznej 2009 przez Powiatowe Centrum Ekologiczne w Starostwie Powiatowym w Limanowej. Konkurs skierowany jest do nauczycieli, opiekunów szkolnych kół LOP, kółek ekologicznych, przyrodniczych, animatorów edukacji ekologicznej z powiatu limanowskiego, którzy będą podejmowali problematykę sadzenia drzew w ogólnopolskim projekcie „Święto drzewa”.

CELE KONKURSU
Celem konkursu jest upowszechnienie wśród nauczycieli, młodzieży z wszystkich szkół oraz placówek oświatowych w Powiecie Limanowskim postaw ekologicznych poprzez uświadomienie konieczności i słuszności dbania o zieleń wysoką.

KOMISJA KONKURSOWA
Powołana zostanie przez Starostę Powiatu Limanowskiego.

KATEGORIE KONKURSOWE
Konkurs przeprowadza się w trzech kategoriach:
  1. Scenariusz dla dzieci ze szkół podstawowych
  2. Scenariusz dla dzieci ze szkół gimnazjalnych
  3. Scenariusz dla dzieci ze szkół średnich

ZADANIE UCZESTNIKÓW KONKURSU
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie nigdzie niepublikowanego, autorskiego scenariusza w wersji elektronicznej oraz wydruku, opatrzonego pieczęcią szkoły, dokładnymi danymi adresowymi autora na adres Powiatowe Centrum Ekologiczne Starostwo Powiatowe w Limanowej, ul. Józefa marka 9, 34-600 Limanowa.
Tekst scenariusza w formie elektronicznej prosimy nadsyłać w postaci: plik Word, czcionka Times New Roman 12. Tematyka scenariusza musi odpowiadać tematyce projektu. Prace muszą spełniać wszystkie warunki regulaminu

Scenariusz powinien zawierać:
  • Cele kształcenia i wychowania
  • Treści nauczania
  • Metody
  • Formy pracy
  • Techniki pracy
  • Środki dydaktyczne
  • Kartę pracy ucznia

CELE KONKURSU
  1. Przybliżenie dzieciom i młodzieży zagadnień związanych ze drzewami i ich rolą w naszym życiu
  2. Uświadomienie znaczenia drzew dla prawidłowego funkcjonowania organizmów żywych
  3. Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska
  4. Kształtowanie postaw badawczych
  5. Uświadomieni obecności a najbliższej okolicy drzew – pomników przyrody
  6. Uświadomienie korzyści czerpanych przez ludzi ze środowiska przyrodniczego
  7. Uświadomienie uczniom potrzeby ochrony drzew

SPOSÓB OCENY
W konkursie będzie oceniana:
  • poprawność treści merytorycznej;
  • poprawność pod względem metodycznym;
  • wartości edukacyjne;
  • poprawność językowa;
  • pomysłowość oraz atrakcyjność pracy – włączenie różnych form edukacyjnych i treści interdyscyplinarnych np.: gier dydaktycznych, wierszy, apeli, konkursów, piosenek, (mile widziane rysunki nigdzie dotąd niepublikowane).

PRZEBIEG KONKURSU
-        do 29.04.2009 r. zostanie zorganizowane spotkanie z nauczycielami z terenu całego Powiatu Limanowskiego celem zachęcenia do wzięcia udziału w konkursie. Zostaną rozdane materiały edukacyjne oraz zgłoszenia konkursowe.
-        do 15.05.2009 r. – zgłoszenie udziału nauczyciela w konkursie
-        do 30.09.2009 r. –wyłonienie przez Komisję Konkursową zwycięzcy oraz poinformowanie o terminie wręczenia nagrody

NAGRODY
Dla zwycięzcy Konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do innego podziału nagród niż w regulaminie