Echo nr 150/2007

Wędrując turystycznymi szlakami po pięknych terenach Ziemi Limanowskiej, powinniśmy wiedzieć o istnieniu wyjątkowo osobliwych obszarów, które obfitują w niezwykłe walory przyrodnicze. To rezerwaty przyrody, które obejmują zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska: roślin, zwierząt i grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

W powiecie limanowskim znajdują się aż trzy o łącznej powierzchni 98,76 ha, a jeszcze bezpośrednio w sąsiedztwie z powiatem bocheńskim jest jeden.

Uznanie takich rezerwatów następuje w drodze rozporządzenia wydanego przez wojewodę.

Tak więc na łamach „Echa” w czteroczęściowym cyklu zaprezentujemy Czytelnikom je wszystkie.

Najstarszym z nich jest rezerwat przyrody „Śnieżnica”, który został powołany 4. listopada 1968 r. Obszar ten leży w gminie Dobra i pierwotnie zajmował powierzchnię 8,57 ha, a w roku 2004 Minister Środowiska powiększył go do powierzchni 24,92 ha.

Niewtajemniczonym wyjaśniamy, że granice rezerwatu można prześledzić po drzewach, na których wymalowane są ciągłe linie koloru żółtego, a dodatkowo przy zmianie kierunku (na załamaniach) drzewa oznakowane są literą „R”. Rezerwat obejmuje oddziały położone w jednostce ewidencyjnej Dobra, w obrębie Porąbka. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów przyrodniczych, krajobrazowych i naukowych naturalnego fragmentu buczyny karpackiej. Jest to rezerwat leśny, rodzaju ekosystemowego, a ponadto służy ochronie rzadkich elementów flory i fauny, wychodni skalnych, wód i gleb wyższych położeń górskich. Dotyczy to m.in. gatunków roślin, runa, objętych ochroną całkowitą: widłaka jałowcowatego, tojadu mocnego, cięmiężycy zielonej, śnieżyczki przebiśnieg i lilii złotogłów.

Rezerwat ten ma aktualny plan ochrony w Nadleśnictwie Limanowa na lata 1996 – 2015.

Mówiąc o rezerwacie na „Widlastej Górze”, bo tak nazywają ją miejscowi ze względu na trzy niemal równorzędne szczyty, należy wspomnieć o Młodzieżowym Ośrodku Rekolekcyjnym działającym wraz ze schroniskiem na południowym stoku Śnieżnicy. Założył go w 1928 r. ks. Józef Winkowski. Po wojnie przejęty przez państwo, został przekazany Przedsiębiorstwu Turystycznemu „Śnieżnica” w Limanowej, które prowadziło tu schronisko i ośrodek wypoczynkowy. Od początku lat dziewięćdziesiątych obiekt wrócił pod zarząd Kościoła i stał się bazą dla organizowanych tu rekolekcji wyjazdowych, „dni skupienia”, obozów młodzieży oazowej czy wycieczek parafialnych, jak również przyjmowani są indywidualni turyści.

Na stronie internetowej www.snieznica.ksm.org.pl można zapoznać się z ofertą i historią tego ośrodka.

Na zachodniej stronie góry działa jeden z najatrakcyjniejszych wyciągów narciarskich w Beskidzie Wyspowym o długości 1400 m, który od tego roku cieszy narciarzy czteroosobowym krzesełkiem i przepustowością 2400 osób na godzinę. Informacje związane z wyciągiem można uzyskać na stronie internetowej www.bsn.pl.

Jest to dowód na to, z jakim powodzeniem można łączyć walory przyrodnicze z rozwojem turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej, a co za tym idzie dążyć do rozwoju gminy.

Powiatowe Centrum Ekologiczne serdecznie zaprasza mieszkańców na wycieczki w te okolice, zarówno na sanki z dziećmi w zimowe popołudnia, jak i letnie przejażdżki rowerowe po szerokim szlaku oraz wiosenne i jesienne wędrówki. Proponujemy spacer rozpocząć na Przełęczy Gruszowiec, gdzie możemy zostawić samochód przy głównej drodze Limanowa – Mszana Dolna. Stąd szeroką ścieżką za znakami zielonymi dojdziemy najpierw do Ośrodka, potem idąc wśród buczyny, do górnej stacji narciarskiej, skąd z kolei za znakami niebieskimi na szczyt Śnieżnicy. Tutaj można oddać się spokojnie kontemplacji przy krzyżu, przy którym osiemdziesiąt lat temu spacerował ks. Józef Winkowski. Wracając w kierunku przełęczy szlakiem niebieskim, po lewej stronie mijamy omawiany rezerwat przyrody.

Opisy szlaków turystycznych oraz rowerowych na Śnieżnicę możemy znaleźć na stronie internetowej gminy Dobra www.dobra.iap.pl.
Życzymy udanych wędrówek.

Tekst i fotografie: Piotr Ociepka