WIADOMOŚCI - Informacjewróć do listy wiadomości

SZLAKI KONNE w Powiecie Limanowskim

Czwartek, 05 Kwiecień 2012

Szlaki turystyki konnej w powiecie limanowskim należą do jednych z najbardziej atrakcyjnych szlaków w Polsce.

W porozumieniu ze Stowarzyszeniem Koni Huculskich w Tarnowie, wytyczonych zostało na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego  7 szlaków konnych o  długości 48 km, jeden z tych szlaków wybiega poza granice GPN i liczy 40 km. Zatem  łączna długość szlaków konnych w powiecie limanowskim to 88 km.

Wjazd koniem na teren Gorczańskiego Parku Narodowego musi być zgłoszony u Dyrekcji Parku lub u leśniczego, odwiedzanego obwodu ochronnego. Pobyt dłuższy niż 1 dzień wymaga pisemnego zezwolenia wydanego przez Dyrektora Parku.

Uwaga !
Na szlakach konnych należy zachować szczególną ostrożność, gdyż użytkownikami niektórych odcinków dróg są równocześnie rowerzyści i turyści piesi.
 
Na tych odcinkach pierwszeństwo mają turyści poruszający się pieszo, w drugiej kolejności turyści poruszający się konno i dopiero cykliści.

STADNINY KONI w  powiecie limanowskim:


Stadnina Koni „Złoty Dukat”                                                                                
Czesław Kaim
Rupniów 157,
34-652 Nowe Rybie
tel. (18) 332 23 25
www.stadnina-zlotydukat.yoyo.pl
e-mail: kaimm@interia.pl

Stadnina Koni „Impuls”
Klub Jeździecki „Parada"
ul.Leśna52                                                                                                                                                                                                          
34-600 Limanowa                                                                                                                                                                                                         
tel. (18) 337 53 67
www.impuls-psb.pl

Ośrodek jeździecki APACZ - jazda konna hipoterapia                        
428 Mszana Górna 34-733
tel. 668 357 813
www.konie-apacz.pl
e-mail: konieapacz@onet.pl
                                                                     
Stadnina koni, Klub Jeździecki „Oxer"                                                                           
Wiesław Dutka                                                                                     
Mordarka 436
34-600 Limanowa                                                                                              
tel. (18) 337 22 23

Stadnina „Konik Polski"                                                                                
Mordarka  398
34-600 Limanowa                                                                                                   
tel. (018)337 39 61

Turystyka konna

Turystyka konna od kilkunastu lat przeżywa renesans i staje się nie tylko sposobem na aktywny wypoczynek, ale i pomysłem na dochodową działalność gospodarczą. Okazuje się bowiem, że w ofercie wypoczynkowej tworzonej pod oczekiwania współczesnego turysty nie może zabraknąć jazdy konnej.

W rankingu popularności, jeśli chodzi o jeździectwo, zdecydowanie zwycięża koń huculski. Jest to rasa konia wyhodowanego w Karpatach Wschodnich i na Bukowinie. Koń huculski swoją nazwę zawdzięcza grupie etnicznej ruskich górali zamieszkujących te tereny – Hucułom. Po raz pierwszy pojawił się na karcie dokumentu w 1603 r. W tamtych warunkach geograficznych sprawdzał się niezawodnie, ale wykorzystywany był przede wszystkim jako koń wierzchowy i juczny, rzadko zaprzęgany do wozu i równie rzadko pracujący w polu. Pierwsza stadnina hucułów została założona ponad 150 lat temu w Łuczynie, w Siedmiogrodzie. Władze austro-węgierskie tam właśnie hodowały konie dla potrzeb wojska. W czasie I wojny światowej służyły do przenoszenia różnego rodzaju sprzętu wojskowego, niekiedy także „trafiały” do żołnierskich menażek.


Rasa konia huculskiego powstała na drodze krzyżowania tarpana z koniem mongolskim i została uszlachetniona krwią koni tureckich i arabskich, tak przynamniej twierdzą specjaliści w tej dziedzinie. Hucuły mają doskonałe walory użytkowe. Pomimo małej wysokości (w kłębie 135-140 cm) posiadają niezwykłą siłę (mogą nieść na swoim grzbiecie ciężar do 150 kg, co przy ich wadze 300-400 kg jest dużym osiągnięciem), zwinność w terenie i dużą pewność chodu, są ostrożne i niepłochliwe, o zrównoważonym temperamencie, przyjazne i spokojne. Niewymagające w żywieniu, dodatkowo posiadają dużą odporność na choroby i niepogodę. Co ciekawe wyposażone są w rzadką umiejętność sprawdzania stanu technicznego np. kładek, zanim na nie wejdą.

O zdrowotnych walorach jazdy konnej ok. 2000 lat temu pisał Hipokrates, który zauważył w niej metodę pobudzenia funkcji organizmu i łagodzenia schorzeń. Ale dopiero współcześnie hipoterapię zaczęło łączyć z koniem huculskim jako najbardziej predestynowanym do rehabilitacji i profilaktyki leczniczej. Łagodne usposobienie, cierpliwość i rozwaga hucuła umożliwia szybkie i trwałe efekty walki z różnego rodzaju niedyspozycjami psychofizycznymi zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Z uwagi na swoje liczne walory coraz częściej wykorzystywany jest do uatrakcyjniania oferty turystycznej. Przy jego pomocy i z jego udziałem można bowiem poznawać tajniki jazdy konnej, penetrować teren częstokroć niedostępny dla innych środków lokomocji, zażywać przejażdżki bryczką czy wozem traperskim, zimą zaś saniami.

Autor : ww
Wyświetleń : 912
Tagi :