WIADOMOŚCI - Edukacjawróć do listy wiadomości

Oczarowani Tymbarkiem

Czwartek, 13 Maj 2010

          W Tymbarku przebywała grupa gości ze Szwajcarii i Francji. Wśród nich Barbara Turska z Genewy, kuzynka Karola Turskiego właściciela dworu w Tymbarku, społecznika i założyciela tymbarskiej mleczarni, Michael Myszkowski z żoną Zofią oraz przyjaciele rodziny z Paryża Lucie Genon, Coletta Jakob i Jean- Paul Jakob.

 W czasie pobytu goście odwiedzili Kaplicę Myszkowskich, gdzie za zgodą ks. dziekana Edwarda Nylca została umieszczona i poświęcona przez niego tablica rodziny Turskich, którzy zmarli na terenie Szwajcarii. Uczestnicy zapalili także znicze na grobowcu rodziny Turskich gdzie spoczywa śp. Karol wraz z żoną śp. Zofią Myszkowską- Turską. Wartę honorową wystawili tymbarscy Strzelcy.
            Dzięki uprzejmości kierownictwa mleczarni goście zwiedzili zakład i zapoznali się z technologią produkcji mleczarskiej.
            Ostatnim elementem spotkania była wizyta w tymbarskim Zespole Szkół, gdzie wszyscy  zwiedzili szkołę z izbą pamięci a także „ Nowy Dwór „
             W trakcie wspólnego spotkania w Internacie Zespołu Szkół wywiązała się dyskusja i wspólne wspominanie okresu przedwojennego, wojennych losów członków rodziny Myszkowskich i Turskich.
              Goście byli zachwyceni i zauroczeni Tymbarkiem, polską gościnnością i życzliwością samych mieszkańców. Opuszczając Tymbark  zapowiedzieli ponowny przyjazd na dłużej i szybką naukę języka polskiego.
               Pobyt gości był możliwy dzięki zaangażowaniu proboszcza tymbarskiej parafii ks Edwarda Nylca, znawcy historii Tymbarku Pana Stanisława Wcisło, Zespołu Szkół, Józefa Banacha -  kierownika internatu, oraz Jednostki tymbarskiego Strzelca. 

Autor : ...
Wyświetleń : 428
Tagi :