WIADOMOŚCI - Informacjewróć do listy wiadomości

Życzenia z okazji Święta Patrona Miasta Limanowa!

Środa, 14 Luty 2018

Dzisiaj, 14 lutego obchodzimy wspomnienie św. Walentego. Obchodzone są Walentynki, czyli święto zakochanych. Dla Limanowej jest to szczególny czas, bo jest to także święto patrona miasta. Dlatego Zarząd Powiatu Limanowskiego składa życzenia dla włodarzy Miasta, a także wszystkim mieszkańcom Limanowej.


Kim był czczony 14 lutego św. Walenty? Patronem zakochanych został ogłoszony już w 1496 roku przez papieża Aleksandra VI. Wcześniej czczono go jako opiekuna chorych na epilepsję. Dlaczego? Nie było jednego świętego, który nosił to imię. „Martylologium rzymskie” wspomina ich ośmiu.


Święty Walenty – patron zakochanych, żył w Rzymie za panowania cesarza Klaudiusza Gockiego (III wiek). W tym czasie imperium było uwikłane w krwawe wojny, a mężczyźni nie chcieli wstępować do wojska. Cesarz uznał, że dzieje się tak dlatego, że nie chcą oni opuszczać swoich żon i narzeczonych, dlatego rozkazał zaprzestania wszystkich zaręczyn i ślubów. Tymczasem jeden z kapłanów – Walenty, pomagał narzeczonym, którzy pobierali się potajemnie. W końcu został przyłapany i skazany na śmierć. Było to 14 lutego 269 lub 270 roku. Z czasem postać tego kapłana zaczęła mieszać się z innym świętym o tym imieniu – biskupem Ternii, który znany był z tego, że jako pierwszy pobłogosławił związek poganina i chrześcijanki. Zginął w Rzymie w 273 roku ponieważ nie chciał zaprzestać nawracania pogan. Są jednak badacze, którzy twierdzą, że tak naprawdę w obu powyższych przypadkach chodzi o tę samą osobę. Z kolei św. Walenty – patron epileptyków, żył w V wieku w Recji (pogranicze niemiecko-austriacko-szwajcarskie) i wedle legend miał moc uzdrawiania z tej choroby.

    Św. Walenty ma swoje miejsca kultu we Włoszech, ale i także w Polsce. W XVI wieku został patronem Limanowej. Pierwszy kościółek pod jego wezwaniem był konsekrowany w 1588 roku przez biskupa Andrzej z Pilzna. Obecnie, relikwie Świętego znajdują się w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej. Patronie miasta św. Walenty – módl się za nami” – oto napis na otoku witraża znajdującego się w bocznej kaplicy bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej ufundowanego przez społeczeństwo miasta.

Autor : Wydział Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości
Wyświetleń : 42
Tagi :