WIADOMOŚCI - Informacjewróć do listy wiadomości

XIX Powiatowy Przegląd Kolędniczy w Kasince Małej już za nami!

Poniedziałek, 22 Styczeń 2018

Miniony weekend w Kasince Małej upłynął pod znakiem kolęd i pastorałek oraz wspaniałej, świątecznej atmosfery. Wszystko to za sprawą XIX Powiatowego Przeglądu Kolędniczemu „Zagrajcie Ta Turoniowi”, odbywającemu się 20 – 21 stycznia br. w Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej.

Już po raz kolejny, wydarzenie to zgromadziło lokalne grupy artystyczne, które prezentowały swoje zdolności w 3 kategoriach: dziecięcej, młodzieżowej i kategorii osób dorosłych. Występy wykonawców oceniała komisja artystyczna w składzie:

Benedykt Kafel – etnograf,
Piotr Lulek – regionalista i muzyk,
Stanisław Węglarz – etnograf,


Zgromadzonych gości oraz kolędników powitali organizatorzy wydarzenia: Starosta Limanowski Jan Puchała, Wójt gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba oraz Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kasince Małej Anna Piwowarska. Głos zabrał również Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, wyrażając głęboki podziw dla tak licznie zgromadzonych grup kolędniczych, pielęgnujących lokalne tradycje. Podkreślił również, iż wydarzenie tego typu na poziomie powiatowym jest świadectwem doskonałej współpracy samorządów.- Jesteśmy zachwyceni poziomem merytorycznym i artystycznym, który reprezentują poszczególne grupy kolędnicze. Z roku na rok jest on coraz wyższy. Powodem do dumy jest również przekazywanie tradycji wspólnego kolędowania z pokolenia na pokolenie – mówił Starosta Limanowski Jan Puchała, dziękując również gospodarzom za współpracę oraz ogromną pracę i trud włożony w organizację całego wydarzenia.

Oprócz Gospodarzy - Starosty Limanowskiego Jana Puchały, Wójta Gminy Mszna Dolna Bolesława Żaby i dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kasince Małej Anny Piwowarsiej - uroczystość powiatową swoją obecnością zaszczycili m.in. Wiceminister Finansów, Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk, Radny Wojeówództwa Małopolskiego Grzegorz Biedroń, Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Tomasz Krupiński wraz z Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Limanowskiego Franciszkiem Dziedziną, Członkowie Zarządu Powiatu Limanowskiego Agata Zięba i Jan Więcek, przedstawiciele Rady Powiatu Limanowskiego Ewa Filipiak, Józef Jaworski, Jolanta Grzegorzek, Rafał Rusnak i Czesław Kawalec, Burmistrz Miasta Mszana Dolna Józef Kowalczk, Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz Wiesław Ziółkowski, Zastępca Wójta gminy Mszana Dolna Katarzyna Szybiak, oraz Radni Gminy Mszana Dolna, dyrektorzy szkół oraz mieszkańcy.


Oprócz parlamentarzystów, samorządowców i mieszkańców powiatu limanowskiego zaproszenie na XIX Powiatowy Przegląd Kolędniczy przyjęli przedstawiciele partnerskich powiatów powiatu limanowskiego: powiatu koszalińskiego i powiatu sławieńskiego. Wśród delegacji znaleźli się m.in. Wicestarosta Koszaliński Dariusz Kalinowski wraz z delegacją Radnych oraz Sekretarz Powiatu Sławieńskiego Sebastian Dereń.


Wydarzenie uświetnił również występ Orkiestry Dętej "Echo gór" z Kasinki Małej.Wyniki XIX Powiatowego Przeglądu Kolędniczego „Zagrajcie Ta Turoniowi” w Kasince Małej prezentują się następująco:

W kategorii dziecięcej ( od 7 do 13 lat):

- dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 400 zł  otrzymują grupy kolędnicze:
„Z GWIAZDĄ” ZE SZCZYRZYCA, „TRZEJ KROLOWIE” Z SZYKU,

- trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 300 zł otrzymują grupy kolędnicze:
„Z GWIAZDĄ” Z MORDARKI, „PASTUSZKI” Z ZASADNEGO, „Z GWIAZDĄ” Z LUBOMIERZA,

- pięć równorzędnych III miejsc i nagrody pieniężne w wysokości po 200 zł otrzymują grupy kolędnicze:
„Z GWIAZDĄ” Z SIEKIERCZYNY, „HERODY” Z JODŁOWNIKA, „Z GWIAZDĄ” Z MĘCINY, „Z GWIAZDĄ” Z JAWORZNEJ, „Z SZOPKĄ LALKOWĄ” Z UJANOWIC,

- wyróżnienie wraz z dyplomem otrzymuje grupa kolędnicza „ Z GWIAZDĄ” ZE SŁOPNIC. 

W kategorii młodzieżowej (od 14 do 17 lat):

- I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł  otrzymuje grupa kolędnicza „Z GWIAZDĄ” Z SADKU – KOSTRZY,

- II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł otrzymuje grupa kolędnicza „Z GWIAZDĄ” Z ZASADNEGO,

- dwa równorzędne III  miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł otrzymują grupy kolędnicze:  „Z TURONIEM” Z UJANOWIC, „HERODY” Z MĘCINY,

- dwa wyróżnienia wraz z dyplomami otrzymują grupy kolędnicze: „Z GWIAZDĄ” ZE SŁOPNIC GÓRNYCH, „ŻYWA SZOPKA” Z PORĘBY WIELKIEJ.

Ponadto na Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowie kolędowanie” w Podegrodziu, który odbędzie się  w dniach 27-28 stycznia 2018 r.,  Komisja zakwalifikowała laureatów I i II miejsc w kategorii dziecięcej i młodzieżowej, tj. grupy kolędnicze:

 „Z GWIAZDĄ” ZE SZCZYRZYCA, „TRZEJ KROLOWIE” Z SZYKU, „Z GWIAZDĄ” Z MORDARKI, „PASTUSZKI” Z ZASADNEGO, „Z GWIAZDĄ” Z LUBOMIERZA, „Z GWIAZDĄ” Z SADKU – KOSTRZY, „Z GWIAZDĄ Z ZASADNEGO”.

W kategorii grup dorosłych:


- dwa równorzędnie I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 500 zł  otrzymują grupy kolędnicze:
„ŻYWA SZOPKA” Z SADKU – KOSTRZY, „Z TURONIEM” Z KASINY WIELKIEJ,

- pięć równorzędnych II miejsc  i nagrody pieniężne w wysokości po 400 zł otrzymują  grupy kolędnicze:
„ŻYWA SZOPKA” ZE SZCZYRZYCA, „Z TURONIEM” Z JURKOWA, „Z GWIAZDĄ” ZE SKRZYDLNEJ, „Z TURONIEM” ZE SŁOPNIC (ZR „SŁOPNICZANIE”), „HERODY” Z KRASNEGO LASOCIC,

- cztery równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 300 zł otrzymują grupy kolędnicze:
„Z TURONIEM” ZE SLOPNIC („SŁOPNICKI ZBYRCOK”), „Z KONIKIEM” ZE ŻMIĄCEJ, „Z SZOPKĄ LALKOWĄ” Z PISARZOWEJ („KIJOM WORCI”), „Z GWIAZDĄ” Z PISARZOWEJ (ZR „PISARZOWIANIE”).

Grupa kolędnicza „Z TURONIEM” Z LUBOMIERZA, jako laureat pierwszego miejsca na ubiegłorocznym Przeglądzie, zgodnie z regulaminem wystąpił poza konkursem. Grupie tej Burmistrz Miasta i Gminy Lubomierz ufundował pozaregulaminową nagrodę specjalną w postaci pucharu.

Ponadto na Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych w ramach „Karnawału Góralskiego” w Bukowinie Tatrzańskiej zakwalifikowano laureatów I i II miejsc, tj. grupy kolędnicze:

„ŻYWA SZOPKA” Z SADKU – KOSTRZY, „Z TURONIEM” Z KASINY WIELKIEJ, „ŻYWA SZOPKA” ZE SZCZYRZYCA, „Z TURONIEM” Z JURKOWA, „Z GWIAZDĄ” ZE SKRZYDLNEJ, „Z TURONIEM” ZE SŁOPNIC (ZR „SŁOPNICZANIE”), „HERODY” Z KRASNEGO LASOCIC.


SERDECZNIE GRATULUJEMY!
 

Autor : E.Czech/Wydział Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości
Wyświetleń : 249
Tagi :