Święto Trzech Króli na terenie powiatu limanowskiego

Środa, 10 Styczeń 2018

W Święto Objawienia Pańskiego, zwanym potocznie Świętem Trzech Króli, zarówno w Powiecie Limanowskim, jak i wielu miejscach całej Polski, miały miejsce wydarzenia związane z obchodzeniem nawiedzenia Stajenki Betlejemskiej wraz ze Świętą Rodziną przez trzech Mędrców ze Wschodu. Trzej Mędrcy, zwani potocznie „Królami” złożyli u stóp Nowonarodzonego Dzieciątka – jak podaje tradycja - złoto, kadzidło i mirrę. Na pamiątkę tego wydarzenia w całej Polsce już od wielu lat organizowane są Orszaki Trzech Króli.

W bieżącym roku w Polsce w orszakach uczestniczyło w sumie ponad 1 mln osób, z czego najwięcej osób przebranych za Trzech Króli, Świętą Rodzinę oraz aniołów, wraz z licznie biorącymi udział mieszkańcami liczyły orszaki w Warszawie, Krakowie oraz we Wrocławiu. To właśnie w Warszawie miały miejsce pierwsze organizowane wydarzenia tego typu, potem dołączały kolejne miasta.

W roku obecnym było ich aż 660 w Polsce oraz 16 poza jej granicami. Prezydent Polski, Andrzej Duda wraz ze swoją małżonką Agatą Kornhauser-Duda uczestniczył w orszaku w Skoczowie, na Śląsku Cieszyńskim.

Papież Franciszek skierował swoje przesłanie do biorących udział w ulicznych uroczystościach, by nie ulegali pokusie egoizmu, obojętności i strachu.Tegoroczne orszaki odbywały się pod hasłem ‘Bóg jest dla wszystkich”.

W Powiecie Limanowskim takie wydarzenia kulturalne połączone z uroczystą Mszą Świętą miały miejsce w Limanowej oraz w Tymbarku.

W Limanowej pochód wraz z dziećmi, młodzieżą, rodzinami oraz osobami przebranymi za Trzech Króli, aniołów i Świętą Rodzinę wyruszył już po raz czwarty z ronda przy ul. Matki Boskiej Bolesnej, kierując się w stronę Rynku, gdzie odegrano żywą szopkę, którą przygotowała młodzież z „Ruchu Czystych Serc” pod opieką ks. Bartosza Nizińskiego. Następnie kolorowy orszak udał się do Bazyliki na Mszę Świętą, po której miało miejsce wspólne kolędowanie. Orszak Trzech Króli w Limanowej zorganizowało Stowarzyszenie Rodzin Katolickich pod opieką ks. Krzysztofa Czyżowskiego oraz Miasto Limanowa.

Orszak Trzech Króli w Tymbarku został zorganizowany przez Proboszcza Parafii Ks. dr Jana Banacha przy współudziale Wójta Gminy Tymbark Pawła Ptaszka, który wcielił się w jednego z Trzech Mędrców. Pozostali Królowie to Andrzej Ligas – Radny Gminy Tymbark oraz Józef Wańczyk. Po uroczystej Mszy Świętej Trzej Królowie rozdali dzieciom małe upominki, ufundowane przez Gminę Tymbark oraz Parafię w Tymbarku.

Chociaż świąteczne kolędowanie przedłużamy do 2 lutego, według tradycji 6 stycznia obchodzony jako Święto Trzech Króli: Baltazara, Melchiora i Kacpra, kończy okres Bożego Narodzenia. Z roku na rok dzień ten cieszy się coraz większą popularnością ze względu na barwne i pomysłowo zorganizowane Orszaki Trzech Króli. Święto obchodzone jest też jako dzień misyjny.

Źródło foto: Miasto Limanowa, Tymbark.in

Autor : Wydział Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości
Tagi : orszak trzech króli limanowa, orszak trzech króli tymbark, parafia tymbark, parafia limanowa, bazylika limanowa, powiat limanowski,