WIADOMOŚCI - Sportwróć do listy wiadomości

I Memoriał im. Piotra Pięty w tenisie stołowym

Środa, 20 Grudzień 2017

16 grudnia 2017 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Limanowej odbył się I Memoriał im. Piotra Pięty w tenisie stołowym. Inicjatorami wydarzenia jak również głównymi organizatorami byli tenisiści stołowi klubu UKS Trójka Limanowa, którego barwy klubowe jako czynny zawodnik V ligi reprezentował 76 letni Piotr Pięta.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało środowisko tenisa, zawodnicy, kluby z terenu oraz spoza Powiatu Limanowskiego jak również znajomi i przyjaciele Piotra Pięty, z którymi rywalizował przez wiele lat przy tenisowych stołach. Był najstarszym na ziemi limanowskiej czynnym sportowcem. To właśnie on zapoczątkował na Limanowszczyźnie prężny rozwój tenisa stołowego.

Wyniki turnieju:

1 miejsce Krzysztof Sobczak

2 miejsce Łukasz Pach

3 miejsce Krzysztof Pietrzak

Przyznano również specjalną nagrodę dla najstarszego zawodnika turnieju, którą otrzymał Aleksander Piechura.

Pamiątkowe puchary, dyplomy i nagrody wręczali: Lidia Pach (była tenisistka m.in. Startu Nowy Sącz, AZS AWF Gdańsk, trenerka tenisa stołowego, obecnie nauczycielka wychowania fizycznego), prywatnie córka Piotra Pięty i Paweł Pięta (były piłkarz, trener, obecnie Dyrektor ZPO -  Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Powiatu Limanowskiego), prywatnie syn Piotra Pięty.

Po turnieju odbyło się spotkanie okolicznościowe, będące okazją do wspólnych rozmów i wspomnień.

Piotr Pięta pochodził z Krzeszowic. Ponad 60 lat temu, jako uczeń szkoły czas wolny spędzał w świetlicy Cechu Rzemiosł, gdzie stawiał pierwsze kroki w tenisie stołowym. Jako zawodnik grał m.in. w Zrywie Krzeszowice, Górniku Siersza czy Świcie Krzeszowice. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku przeprowadził się na Limanowszczyznę. Najpierw był zawodnikiem Maratonu Mszana Dolna i współzałożycielem tego klubu, z którym dotarł na drugoligowy poziom (obecnie I liga). Jednak jako sportowiec najbardziej znany był z około trzydziestoletnich występów w Tymbarku (LZS Leśnik, późniejsza nazwa Harnaś), gdzie wraz z Adamem Urbańskim i Maciejem Urbańskim zbudował bardzo silną drużynę, dającą początek wielkiemu zainteresowaniu tenisem stołowym na ziemi limanowskiej.

Oto kilka wybranych tytułów, dyplomów i odznaczeń Piotra Pięty:

1. Dwukrotny Mistrz Powiatu Chrzanowskiego (1960 – 1964)
2. Trzykrotny Mistrz Miasta Krzeszowice (1960 – 1964)
3. Mistrz Powiatu Limanowskiego (1970 r.)
4. Mistrz Podokręgu K.O.Z.T.S Nowy Sącz (1972 r.)
5. Mistrz Powiatu Limanowskiego (1972 r.)
6. Mistrz Drużynowy Podokręgu K.O.Z.T.S Nowy Sącz (1973 r.)
7. Mistrz Polski Leśników i Drzewiarzy (1973 r.)
8. Mistrz Powiatu Limanowskiego L.Z.S. (1973 r.)
9. Mistrz Powiatu Limanowskiego (1973 r.)
10. Mistrz Powiatu Limanowskiego L.Z.S. (1974 r.)
11. Mistrz Podokręgu Nowy Sącz (1974 r.)
12. Wice-Mistrz Województwa Nowy Sącz (1977r.)
13. Mistrzostwa Województwa - Gra Deblowa (Pięta P., Urbański M.)- 3 miejsce (1979r.)
14. Mistrz Polski Leśników i Drzewiarzy (1979r.)
15. III miejsce w Wojewódzkich Mistrzostwach Seniorów Nowy Sącz (1982r.)
16. Gra Deblowa (Pięta P. ,Urbański M.) III miejsce w Mistrzostwach Podokregu NS (1984r.)
17. II miejsce w rankingu Seniorów Podokręgu Nowy Sącz (1991r.)
18. Gra Deblowa (Pięta P., Palacz Z.) Mistrzostwa Woj. Nowy Sącz (1991r.)
19. II miejsce w rankingu indywidualnym seniorów O.Z.T.S. Nowy Sącz (1994r.)
20. Mistrzostwa Woj. Małopolskiego w kategorii weteranów 65-69 lat (2008r.)

Dyplomy i Odznaczenia:

1.Dyplom za zasługi Krzewienia Kultury Fizycznej miasta Krzeszowice (1964r.)
    2.Dyplom uznania od O.Z.T.S. Nowy Sącz (1977r.)
    3.Dyplom uznania za długoletnie reprezentowanie barw Tymbarku w Tenisie Stołowym (2003r.)
    4. Podziękowanie U.K.S. Płomień Limanowa za społeczne szkolenie dzieci i młodzieży oraz reprezentowanie klubu
    5. Odznaczanie Brązowym Krzyżem Zasługi przez P.Z.T.S.
    6. Odznaczanie Srebrnym Krzyżem Zasługi przez P.Z.T.S.
    7. Odznaczanie Złotym Krzyżem Zasługi przez P.Z.T.S.
    8. Odznaczenie – Srebrne Jabłko Sądeckie za działalności propagowania sportu (2008r.)
    9. Odznaczenie Medalem 80-lecia P.Z.T.S.

W 2013 roku Piotr Pięta wygrał Plebiscyt na Najpopularniejszego Sportowca Roku w kategorii weteran organizowanego przez Gazetę Krakowską.

Wszystkim uczestnikom oraz organizatorom Memoriału składamy z serca płynące podziękowania.

Źródło foto: Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Powiatu Limanowskiego

Autor : Wydział Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości
Tagi : tenis stołowy limanowa, piotr pięta limanowa, powiat limanowski aktualności, powiat limanowski, limanowa aktualności, sport limanowa,