Prezydent RP zainaugurował obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Niedziela, 10 Grudzień 2017

Stróża – mała miejscowość powiatu limanowskiego, która 9 grudnia br. miała swoje pięć minut. To właśnie tutaj, Prezydent RP – Andrzej Duda, zainaugurował obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość ta organizowana była przez IPN we współpracy z Gminą Dobra.

Niewielka miejscowość należąca do gminy Dobra nieprzypadkowo została wybrana na miejsce tejże uroczystości. Tutaj bowiem w 1913 roku powstała pierwsza Oficerska Szkoła Strzelecka, której jednym z wykładowców był Józef Piłsudski.

Głowę państwa, obejmującą patronat honorowy nad wydarzeniem, przywitał wojewoda małopolski – Piotr Ćwik, prezes IPN – Jarosław Szarek oraz wójt gminy Dobra – Benedykt Węgrzyn. Zaproszenie na uroczystość przyjęli m.in: podsekretarz stanu w KPRP Wojciech Kolarski, minister edukacji Anna Zalewska czy przewodnicząca sejmiku województwa małopolskiego Urszula Nowogórska. Uroczystość zgromadziła również przedstawicieli władz szczebla powiatowego m.in. starostę limanowskiego Jana Puchałę, przewodniczącego Rady Powiatu Limanowskiego Tomasza Krupińskiego, wicestarostę limanowskiego Mieczysława Urygę, a także członków Zarządu Powiatu - Agatę Zięba, Wojciecha Włodarczyka i Jana Więcka.

Podczas uroczystości miało miejsce odsłonięcie tablicy upamiętniającej Oficerską Szkołę Strzelecką w Stróży, którą poświęcił bp Andrzej Jeż.

W swoim przemówieniu Prezydent RP – Andrzej Duda podkreślił szczególne znaczenie Stróży, nazywając ją kolebką odzyskania niepodległości. Zaznaczył też, że tego typu wydarzenia powinny odbywać się nie tylko w Warszawie, ale wszędzie tam, gdzie historia walki o niepodległość Polski zostawiła swój ślad. Stojąc przed budynkiem dawnej Szkoły Oficerskiej zaakcentował, że to właśnie tutaj uczyli się Ci, którzy stanowili potem korpus oficerski I Kompanii Kadrowej. Z uśmiechem podkreślił również, że Beskid Wyspowy to strony bliskie jego sercu.

- Przed trzydziestu laty ja też wspinałem się na Ćwilin, Mogielicę czy Jasień. Odbywałem ćwiczenia harcerskie na stokach gór, biegając być może po śladach wielkich polskich dowódców - wspominał Prezydent RP Andrzej Duda.

- Jesteśmy dumni, z faktu, iż Stróża jest bardzo ważną miejscowością na mapie wydarzeń związanych z uroczystościami 100 – lecia obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę. Nie kryjemy radości z przyjazdu Prezydenta RP Andrzeja Dudy do naszej gminy. Cieszymy się również, że, jak sam ujawnił w swoim przemówieniu, tereny te są bliskie jego sercu i zapisane w pamięci jako wspomnienia z czasów harcerstwa – mówi wójt gminy Dobra Benedykt Węgrzyn.

Uroczystość zakończyło przedstawienie patriotyczne przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Stróży.

Źródło foto: Gazeta Krakowska, Gość Tarnowski, fot. W. Rusin

Autor : E.Czech/ Wydział Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości
Tagi : limanowa, powiat limanowski, prezydent w stróży, 100 lecie odzyskania niepodległości, stróża prezydent, gmina Dobra, powiat limanowski wiadomości, powiat limanowski aktualności,