WIADOMOŚCI - Bezpieczeństwowróć do listy wiadomości

INAUGURACJA JUBILEUSZU OBCHODÓW 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Piątek, 08 Grudzień 2017

Instytut Pamięci Narodowej 9 grudnia 2017 r. o godz. 11.45 organizuje Inaugurację Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości, która odbędzie się w Stróży w Gminie Dobra, w powiecie limanowskim. To właśnie tu w 1913 r. powołana została z inicjatywy m.in. Józefa Piłsudskiego Pierwsza Oficerska Szkoła Strzelecka, której absolwentami było wiele osób zasłużonych dla odzyskania przez Polskę Niepodległości, w tym także późniejszych Legionistów. W uroczystościach wezmą udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda, minister edukacji Anna Zalewska oraz prezes IPN dr Jarosław Szarek.

W trakcie uroczystości zaprezentowany zostanie ogólnopolski projekt edukacyjny IPN „Akademia Niepodległości”, którego celem jest upowszechnianie wiedzy historycznej oraz promowanie postaw obywatelskich opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowej tradycji i przywiązania do Ojczyzny.

Wśród inicjatyw IPN w związku z obchodami jubileuszu 100-lecia niepodległości Polski jest też konkurs „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej”, który ma na celu zainspirowanie młodzieży szkolnej do poszukiwań w swoich miejscowościach i środowiskach osób zasłużonych w walce o niepodległość oraz odkrywania ich historii. W tym celu udostępniona zostanie baza osób odznaczonych Krzyżem Niepodległości do 1939 r., umieszczona na specjalnej witrynie internetowej przygotowanej przez IPN.

Jednocześnie informujemy o możliwych utrudnieniach w ruchu pojazdów na drogach gminnych i powiatowych, związanych z uroczystością oraz przejazdem kolumny Prezydenta RP.

Poniżej oficjalny program uroczystości.

źródło; Gmina Dobra

Autor : Wydział Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości