Limanowska Kongregacja Kupiecka ma już 80 lat

Poniedziałek, 04 Grudzień 2017

Obchody Jubileuszu 80 lecia istnienia Oddziału Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej w Limanowej oraz doroczne Święto Kupca odbyły w ubiegłą sobotę 2 grudnia w restauracji Kleopatra w Limanowej. Spotkanie poprzedziła uroczysta msza św. odprawiona w Bazylice Limanowskiej. W jubileuszowych obchodach uczestniczyli Starosta Limanowski Jan Puchała, Wicestarosta Mieczysław Uryga, Wiceprzewodniczący Rady Marek Czeczótka.

Koncelebrowana uroczysta msza św. w intencji limanowskiego kupiectwa poprzedziła oficjalne spotkanie członków KKK Oddziału Limanowa oraz zaproszonych gości na Święcie Kupca w restauracji Kleopatra w Limanowej.

Prezes Kongregacji Ryszard Kulma po powitaniu przybyłych osób, przypomniał historię Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, która w tym roku ma 607 lat. Następnie nawiązał do 80 lat istnienia Oddziału KKK w Limanowej, wspominając o trudnym okresie II wojny światowej, kiedy to działalność Kongregacji nie mogła być kontynuowana. Jej reaktywacja nastąpiła po roku 1995  z inicjatywy Michała Wrony, Stefana Hejnolda i Ryszarda Kulmy.

Zebrani chwilą ciszy uczcili pamięć o niedawno zmarłym Śp. Grzegorzu Michurze współczłonku Oddziału KKK Limanowa.

Przedstawiciele Powiatu Limanowskiego: Starosta Jan Puchała, Wicestarosta Mieczysław Uryga, Wiceprzewodniczący Rady Marek Czeczótka, a także Dyrektor PUP Limanowa Marek Młynarczyk złożyli na ręce Prezesa Ryszarda Kulmy pamiątkową rzeźbę oraz list gratulacyjny.

- Dzisiejszy Jubileusz to dla Nas duma, ponieważ posiadacie Państwo bogaty rodowód i tradycję, która wpisuje się również w historie istnienia naszego Powiatu. Doceniamy starania, które podejmujecie na rzecz przedsiębiorców lokalnych i całego środowiska kupieckiego - mówił Starosta Limanowski, życząc przy tym współpracy i jednomyślności w drodze do sukcesu.

Z okazji jubileuszu przyznano medale 600 lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Wśród wyróżnionych medalem byli m.in :  Poseł Józef Leśniak, Przewodnicząca Sejmiku WM Urszula Nowogórska, Wicestarosta Limanowski Mieczysław Uryga oraz Naczelnik US Limanowa Beata Orzeł –Ligęza.

Zdjęcia: B. Juszkiewicz

Autor : K.Syjud/ WPPiP