WIADOMOŚCI - Informacjewróć do listy wiadomości

Konferencja "Seksualność osób z niepełnosprawnościami"

Wtorek, 28 Listopad 2017

27 listopada br. w budynku Starostwa Powiatowego w Limanowej w ramach zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, który przypada 3 grudnia, odbyła się konferencja pn. „Seksualność osób z niepełnosprawnościami”.

 

Spotkanie zorganizowane było przez Powiat Limanowski, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej, a partnerem był  Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Dobrej.

Spotykamy się na szczególnej konferencji. Podejmujemy dzisiaj temat bliskości i budowania wzajemnych więzi, który nie jest łatwy i oczywisty. Temat ten często jest przemilczany. Zwłaszcza jeśli mówi się o osobach z niepełnosprawnością, które wyklucza się z tej sfery życia. A przecież tak ważne jest, aby pozwolić im budować właściwe relacje, wyrażać swoje uczucia i być z drugą osobą. Cieszę się, że jesteście Państwo dzisiaj z nami, przez co pokazujecie jak istotna jest otwartość i szczerość oraz chęć poszerzania wiedzy w tym obszarze - rozpoczął spotkanie  Starosta Limanowski Jan Puchała, oraz przywitał przybyłych na spotkanie gości: Agatę Zięba Członka Zarządu Powiatu Limanowskiego, Mariana Wójtowicza Radnego Powiatu Limanowskiego, Monikę Nawalaniec Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej, Justynę Tokarczyk Dyrektor Wydziału Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości Starostwa Powiatowego w Limanowej, Danutę Gąsior – Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Dobrej oraz przedstawicieli Ośrodków Pomocy Społecznej, Domów Pomocy Społecznej, instytucji, a także rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością.

 

 

Następnie prowadzący konferencję Mateusz Pietrzak z Wydziału Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości Starostwa Powiatowego w Limanowej zaprosił na występ młodych artystów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Dobrej. Aktorzy przygotowali  przedstawienie pt. „Brzydkie Kaczątko”, które na zakończenie publiczność nagrodziła gromkimi brawami. 


 
Kolejnym punktem konferencji były dwa wykłady  przygotowane przez Aleksandrę Stanek, która jest pedagogiem w zakresie edukacji specjalnej, specjalistą terapii uzależnień i certyfikowanym terapeutą środowiskowym Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. W pierwszym wykładzie poruszyła temat  seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz osób chorujących psychicznie, a także rozwoju psychoseksualnego i jego zaburzeń. Natomiast w kolejnym wykładzie omówiła przejawy i formy wyrażania seksualności przez osoby niepełnosprawne.

Na zakończenie mec. Marta Urbańska omówiła kwestię dotyczacą przestępstw przeciwko wolności seksualnej w kontekście niepełnosprawności.
 

 


 

Autor : Wydział Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości
Wyświetleń : 163
Tagi :