WIADOMOŚCI - Edukacjawróć do listy wiadomości

Na Szlaku Historii

Piątek, 24 Listopad 2017

22 listopada br. członkowie JS „Strzelec 2007” Zespołu Szkół im KEN w Tymbarku i JS „Strzelec 3033” z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej przeszli szlakiem ścieżki Historycznej I Pułku Strzelców Podhalańskich AK im. kpt. Juliana Krzewickiego.

Ścieżka biegnie między masywami Cichonia (929 m n.p.m.), Dzielca (753 m n.p.m.) oraz Mogielicy (1171 m n.p.m.). Długość trasy wynosi około 21 km. W większości są to leśne dukty i drogi polne. Na trasie znajduje się 12 punktów. Na każdym punkcie znajdują się tablice informacyjne oraz fotografie opisujące dzieje związane z ruchem oporu. W kilku miejscach na zostały wstawione obeliski upamiętniające postacie i wydarzenia działań Armii Krajowej na Ziemi Limanowskiej. Przechodząc wytyczony szlak, można poznać miejsca konspiracji, sposoby walk oraz, przede wszystkim, sylwetki części żołnierzy walczących na terenie Gorców i Beskidu Wyspowego w okresie II Wojny Światowej.

 

Pomimo trudnych warunków terenowych śnieg i deszcz, młodzież ze skupieniem i uwagą słuchała opowieści o tamtych wydarzeniach oglądając fotografie na tablicach w poszczególnych punktach ścieżki. Na zakończenie strzelcy wspólnie zapalili ognisko piekąc kiełbaski, aby mieć siły na pieszy powrót do Tymbarku. 

Opiekunami wycieczki młodzieży byli Józef Banach i Janusz Golonka.


 

Autor : oprac. Agnieszka Piwko
Wyświetleń : 24
Tagi :