WIADOMOŚCI - Edukacjawróć do listy wiadomości

Zagraniczne doświadczenie zawodowe drogą do kariery w mszańskim „OGRODNIKU”

Poniedziałek, 20 Listopad 2017

Już cztery grupy uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Mszany Dolnej wyjechały w tym roku na praktyki zagraniczne. W grudniu rozpocznie się nabór chętnych do ostatniej wiosennej grupy. Praktyki uczniów popularnego „Ogrodnika” odbywały się w słynnym kurorcie Rimini we Włoszech nad Adriatykiem. Uczniowie technikum żywienia i  technikum hotelarskiego mieli możliwość zapoznać się z pracą włoskich hoteli i restauracji, poznać wspaniałą włoską kuchnię, a uczniowie technikum ekonomicznego poznali pracę administracji we Włoszech. Wartość całego projektu wynosi ponad 316 tys. złotych i jest on zatwierdzony ze środków „Europejskiego Funduszu Społecznego” z programu POWER realizowanego na zasadach ERASMUS +. Wysyłając uczniów na praktyki szkoła z Mszany Dolnej podjęła współpracę z włoską organizacją szkoleniową SISTEMA TURISMO.

- Włochy zachwycają ciepłym klimatem, przepysznym jedzeniem, świeżym powietrzem i widokami. Tego wszystkiego mieli możliwość doświadczyć  uczniowie naszej szkoły – mówi koordynator projektu nauczycielka języka angielskiego Halina Majkowska. – Jednym z najbardziej atrakcyjnych punktów pobytu naszych uczniów nad Adriatykiem były wycieczki kulturowe do Wenecji, zwiedzanie najstarszej republiki świata San Marino, zwiedzanie rowerem Rimini, ale mogliśmy też wspaniale spędzić czas na fantastycznych włoskich plażach. Szkolenie zawodowe to jeden aspekt takiego wyjazdu, a druga może i ważniejsza rzecz, to szkoła życia dla młodych ludzi, gdzie uczą się języka, nawiązują nowe znajomości, poznają  nową kulturę, muszą sami poruszać się po mieście różnymi środkami transportu, porozumieć w kilku językach. Jak mówi powiedzenie „podróże kształcą”, więc  będziemy starać się już o dofinansowanie następnych zagranicznych wyjazdów, nie tylko do Włoch. Dzięki takim projektom osoby uczące się zawodu mogą zdobyć praktyczne doświadczenie zawodowe za granicą  i przeżyć niezapomnianą przygodę.

Oprócz wspaniałych wrażeń uczniom zostało coś jeszcze bardzo ważnego, coś co mogą sobie wpisać do CV i coś co liczy się u pracodawców, a mianowicie certyfikaty potwierdzające udział w praktykach zagranicznych. Niektórzy z uczestników projektu już otrzymali od pracodawców propozycję pracy w hotelach w Rimini po zakończeniu szkoły.

Autor : oprac. Agnieszka Piwko
Wyświetleń : 29
Tagi :