Ks. Józef Kurzeja z Krzyżem Komandorskim i Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

Poniedziałek, 13 Listopad 2017

Pochodzący z Zasadnego, Gmina Kamienica ks. Józef Kurzeja został  pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie przyznane zostało „za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce, za niesienie posługi duszpasterskiej osobom represjonowanym i więzionym w czasie stanu wojennego”.

5 listopada, odbyła się uroczystość przekazania otrzymanego odznaczenia do Zasadnego, miejscowości z której wywodzi się Sługa Boży. O godz. 10.00 odbyła się Msza święta, której przewodniczył ks. prałat Kazimierz Pach. Następnie odbyła się laudacja oraz projekcja filmu dokumentalnego poświęconego ks. Józefowi pt. „Człowiek wielkiego serca”, w reżyserii Jerzego i Krzysztofa Ridananów.

Ks. Józef Kurzeja (1937-1976) pochodził ze wsi Zasadne położonej w Powiecie Limanowskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1962 roku w katedrze na Wawelu, z rąk bp. Karola Wojtyły. Piątą parafią księdza Kurzeji były Mistrzejowice- obszar Nowej Huty zbudowany w oparciu o komunistyczną ideologię polegającą na tworzeniu urbanistycznie rozwiniętego lecz pozbawionego kościołów obszaru z ludźmi podporządkowanymi władzy. Pomimo założeń władz komunistycznych,  Ks. Józef Kurzeja za zgodą ks. kardynała Karola Wojtyły postanowił na tym nowym osiedlu założyć parafię i wybudować kościół. Prace związane z budową kościoła wywołały falę prześladowań różnego rodzaju: przesłuchań, zatrzymań w areszcie, rozpraw sądowych czy kar ze strony władzy komunistycznej, Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. Te szykany spowodowały pogorszenie stanu zdrowia, a w efekcie w wieku 39 lat śmierć ks. kurzeji. Był charyzmatycznym duchownym, dzięki któremu wiele osób, które spotkały go na swojej drodze, umocniło wiarę lub zostało nawróconych. Liczne świadectwa osób duchownych i świeckich mówią o jego świętości, a krótkie, bardzo intensywne życie, zwłaszcza w latach 70., kiedy rozpoczął działalność duszpasterską w Mistrzejowicach, jest świadectwem heroizmu i męczeństwa.

Proces beatyfikacyjny na stopniu diecezjalnym ks. kanonika Józefa Kurzeji - mieszkańca powiatu limanowskiego-  uroczyście został otwarty 4 maja 2005 r. Od tego dnia kandydatowi na ołtarze przysługuje tytuł Sługa Boży Ks. Józef Kurzeja.

Autor : J.Tokarczyk/Wydział Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości