Ponad 16 mln zł na wymianę pieców dla gmin w powiecie limanowskim

Sobota, 11 Listopad 2017

Gminy z terenu powiatu limanowskiego otrzymały dofinansowanie warte ponad 16 mln zł na wymianę pieców - dotacja przyznana z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014- 2020. Spotkanie dotyczące przekazania umów odbyło się 10.11.2017 r., w Starostwie Powiatowym w Limanowej. W spotkaniu uczestniczył Wicestarosta Limanowski Mieczysław Uryga.

Spotkanie dotyczyło przekazania umów na dofinansowanie wymiany ponad 1000 pieców nieekologicznych, dla gmin z terenu powiatu limanowskiego. Przedstawiciele Zarządu Województwa Małopolskiego - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys oraz Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska – wręczyli przedstawicielom samorządów umowy na dofinansowanie warte ponad 16 mln zł.

Stare piece to jeden z głównych problemów w walce o czyste powietrze. W naszym regionie używa się ok. 540 tys. przestarzałych kotłów na paliwa stałe, które emitują do powietrza szkodliwe pyły. Dzięki dofinansowaniu z RPO w łącznej wysokości ponad 16 mln zł tylko w samym powiecie limanowskim uda się wymienić ponad 1000 nieekologicznych pieców. Zastąpią je nowoczesne kotły na biomasę, paliwa gazowe oraz węgiel – mówił Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys.

- Ponad 4 tys. mieszkańców Małopolski umiera każdego roku z powodu smogu. Jestem przekonana, że dzięki działaniom jakie podejmujemy, już za kilka lat będziemy mogli oddychać czystym powietrzem, wolnym od zanieczyszczeń - dodała Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Już w najbliższym czasie, przekazane wsparcie, umożliwi wymianę starych pieców w ponad 1000 domach w powiecie limanowskim. Blisko 570 ekologicznych kotłów będzie mogła zakupić gmina Mszana Dolna; 240 – Laskowa; 80 – Tymbark. Niemal 4 mln zł, w celu realizacji tej inwestycji, trafi również do miasta i gminy Limanowa, a 1, 7 mln zł. do gminy Dobra.

- Zanieczyszczone powietrze, staje się problemem również w powiecie limanowskim, dlatego powinniśmy zwracać uwagę na to - czym palimy – pamiętając, że nierozmyślne zachowania prowadzą do niszczenia zdrowia i życia innych ludzi, ale także nas samych. Dzięki przekazanemu dofinansowaniu, w gminach możliwa będzie wymiana starych pieców na kotły ekologiczne, co finalnie przyczyni się do podniesienia, jakości powietrza w naszym powiecie. – Zaznaczył Wicestarosta Limanowski Mieczysław Uryga.

Przekazane środki z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 umożliwią wymianę starych pieców na nowoczesne kotły na biomasę, paliwa gazowe oraz węgiel, ale także umożliwią przeprowadzenie kampanii informującej o szkodliwym działaniu smogu dla życia i zdrowia człowieka oraz kampanii promującej działania proekologiczne.

źr.zdj: UMWM

Autor : K.Syjud/ WPPiP