WIADOMOŚCI - Edukacjawróć do listy wiadomości

Wyjazdowe szkolenie młodzieży z OSP Podłopień

Czwartek, 02 Listopad 2017

28 października 2017 r. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z OSP Podłopień, uczestniczyła w nietypowym wyjeździe szkoleniowym. Celem wycieczki były warsztaty na poligonie w miejscowości Kościelec Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz zwiedzanie budynku szkoły. Cały wyjazd zakończyła aktywna zabawa w Krakowskim Parku Trampolin.

Na poligonie w Kościelcu zajęcia prowadził wykładowca Szkoły Aspirantów PSP, prezes OSP Podłopień, st. kpt. druh Jacek Atłas. Przekazał on młodzieży odpowiednią wiedzę z zakresu katastrof budowlanych, ratownictwa technicznego oraz drogowego, a zajęcia wzbogaciły praktyczne ćwiczenia, w których młodzież mogła wykorzystać uzyskane informacje. Młodzi druhowie mieli możliwość poznać budowę systemów bezpieczeństwa w pojazdach komunikacyjnych, techniki ewakuacji osób poszkodowanych, a także praktyczne zastosowanie ciężkiego sprzętu hydraulicznego oraz pneumatycznego. Aktywny pobyt na poligonie zakończył się wspólnym grillowaniem.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie budynku Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Młodzież mogła bezpośrednio zapoznać się z najnowocześniejszym sprzętem ratowniczym będącym na wyposażeniu szkoły. Przebywając na terenie placówki, młodzi druhowie mieli możliwość zapoznać się z ofertą nauczania jaką udostępnia Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Szkoła ta, stanowiąc dwuletnie policealne studium zawodowe, prowadzi edukację w zawodzie technik pożarnictwa oraz kształcenie w zawodzie strażaka.

Uwieńczeniem sobotniej wycieczki była wspólna zabawa w Krakowskim parku trampolin GOjump. Cały wyjazd mógł się odbyć dzięki finansowemu wsparciu Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Tymbarku oraz pomocy OSP Podłopień. Również dzięki pracy druhów: Jacka Atłasa, Patryka Zwierczyka oraz Bartosza Smagi, zaangażowanych w organizację i opiekę młodzieży podczas wycieczki, wszystko przebiegło sprawnie i bezpiecznie.

Dzięki czynnej formie współpracy z młodzieżą OSP Podłopień, możliwe było pobudzenie zainteresowania służbą ratowniczą nie tylko w teorii, ale i w praktyce. Wspólny wyjazd dodatkowo wzmocnił integrację grupy oraz podkreślił rozwijanie potrzeby działania, na rzecz lokalnych społeczności.

Organizacja Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej pokazuje, jak ważny jest rozwój zamiłowań od najmłodszych lat. Dzięki systematycznej pracy i przekazywaniu rzetelnej wiedzy związanej ze specyfiką wybranego zainteresowania, można skutecznie wciągnąć młode pokolenie w świat pasji i wskazać odpowiednią drogę do doskonałości.

Autor : oprac. Agnieszka Piwko / źródło: OSP Podłopień
Wyświetleń : 27
Tagi :