WIADOMOŚCI - Edukacjawróć do listy wiadomości

Wyjazdy szkoleniowe uczniów klas policyjnych w Zespole Szkół im. KEN w Tymbarku

Poniedziałek, 30 Październik 2017

19 października 2017 roku uczniowie klas pierwszych policyjnych, w ramach przedmiotu bezpieczeństwo publiczne gościli w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Uczniowie w ramach wizyty uczestniczyli w prelekcji kom. Franciszka Gawlika z Wydziału Prezydialnego KWP w Krakowie na temat Policji, zarówno tej współczesnej jak i jej historii. Ponadto uczniowie mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Policyjnej Izby Dziecka. Prelekcję na ten temat przeprowadziła asp. szt. Edyta Żuchowska p.o. kierownika Policyjnej Izby Dziecka KWP w Krakowie.

W trakcie wizyty, uczniowie zapalili znicz pod obeliskiem poświęconym funkcjonariuszom Policji Państwowej – jeńcom z obozu w Ostaszkowie, zamordowanym przez NKWD w 1940 roku. Młodzież zwiedziła również dwie wystawy w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, która jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Były to "Szuflada Szymborskiej" oraz "Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz". Dodatkową atrakcją był również spacer po Rynku i Plantach oraz wizyta w kinie.

Natomiast 25 października 2017 roku młodzież odwiedziła Zakład Karny w Nowym Wiśniczu. Jest to zakład typu zamkniętego dla mężczyzn recydywistów penitencjarnych, w którym znajduje się także oddział terapeutyczny dla osadzonych uzależnionych od alkoholu. Jednostka znajduje się na terenie województwa małopolskiego w powiecie bocheńskim, a mieści się w budynkach odziedziczonych po klasztorze Karmelitów Bosych. Ufundował go jeden z największych magnatów Rzeczypospolitej Polskiej XVII wieku - Stanisław Lubomirski, jako wotum za zwycięstwo w bitwie pod Chocimiem.

Dzięki wizycie młodzież zapoznała się z zasadami funkcjonowania zakładów karnych i aresztów śledczych w Polsce, z systemami odbywania kar, szerokim wachlarzem programów readaptacyjnych i terapeutycznych skierowanych m.in. do skazanych uzależnionych od alkoholu czy stosujących przemoc w rodzinie.

Wizyta w Zakładzie Karnym była poprzedzona zwiedzaniem Zamku Kmitów i Lubomirskich, jednym z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno – obronnej.

Wyjazdy szkoleniowe uczniów klas policyjnych związane są z praktyczną realizacją zagadnień z zakresu przedmiotu bezpieczeństwo publiczne. Dodatkowo przyczyniają  się do podniesienia świadomości młodzieży związanej z obowiązującym porządkiem prawnym.
 

Autor : oprac. Agnieszka Piwko
Wyświetleń : 26
Tagi :