WIADOMOŚCI - Informacjewróć do listy wiadomości

Z obiektywem przez Powiat

Poniedziałek, 23 Październik 2017

Już po raz kolejny pasjonaci fotografowania zmierzyli się w ogłoszonym przez Powiat Limanowski konkursie pod nazwą „Z obiektywem przez Powiat”. Niełatwego zadania oceny nadesłanych zdjęć podjęła się komisja konkursowa: Piotr Droździk. Marek Dudek, Kamil Bańkowski i Justyna Tokarczyk. Po burzliwych dyskusjach spośród 251 nadesłanych prac wyłoniono zwycięzców, którym, 23 października br. w siedzibie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej, Wicestarosta Mieczysław Uryga wręczył nagrody pieniężne.

- Powiat Limanowski to niezliczona ilość pięknych miejsc. Dzięki prowadzonemu od kilku lat powiatowemu konkursowi, wiele z nich doczekało się uwagi ze strony uczestników konkursu i zostało uwiecznione w kadrze - mówił Wicestarosta Mieczysław Uryga witając tegorocznych laureatów Konkursu. - Jak możemy zauważyć, nawet z pozoru zwykłe, niczym niewyróżniające się miejsca - zachwycają na tych fotografiach, uświadamiając nam, jak ważna jest cierpliwość autorów zdjęć, oczekiwanie na odpowiednie warunki, światło, które w efekcie ukazuje nam dzieło, przedstawiające piękno otaczającego nas świata.

Następnie głos zabrał Piotr Droździk - przewodniczący jury, który opowiedział o kryteriach jakie decydowały w przyznawaniu nagród i wyróżnień. - W tym roku podobnie jak w ubiegłym, mieliśmy bardzo duży problem z podziałem nagród. Cieszymy się bardzo, że poziom konkursu jest taki wysoki. Jak widać w tych pracach, Powiat to nie tylko niezwykle piękne i wspaniałe krajobrazy, ale również ludzie, których w ubiegłorocznej edycji brakowało na fotografiach., a którzy są przecież jego częścią - mówił znany sądecki fotograf,.

W konkursie wzięło udział 59 autorów, którzy nadesłali ogółem 251 prac. Komisja konkursowa oceniając prace brała pod uwagę przede wszystkim zgodność z tematem konkursu, oryginalność pomysłu i ujęcia tematu, kompozycję fotografii, ale także  techniczną jakość wykonania prac.

Kategoria „Pejzaż”
I miejsce - 
Marcin Gądek ze Szerzyny
II Miejsce -  Maciej Sułkowski z Pisarzowej
III Miejsce -  Jan Dutka z Limanowej 

Wyróżnienia otrzymali
Wiktor Baron
z Piwnicznej -Zdroju
Sylwester Piechnik z Nowego Rybia
Wojciech Domagała z Kielc 

Kategoria „Człowiek”
I miejsce -
Michał Wojtas z Limanowej 
II Miejsce - Krystyna Trzupek z Rupniowa i Aleksandra Urbańczyk z Olszówki
III Miejsce - Julia Dziadoń z Podłopienia

W tej kategorii wyróżnienia otrzymali
Sławomir Cabała
z Mordarki
Maria Trzupek z Rupniowa

Wszyscy laureaci otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody pieniężne Starosty Limanowskiego Jana Puchały.

 

- Na terenie naszego Powiatu mamy wiele wspaniałych miejsc, które mogą służyć za tematyczną materię prac konkursowych - mówi Justyna Tokarczyk, dyrektor Wydziału Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości Starostwa Powiatowego w Limanowej. - Regulamin konkursu piątej edycji konkursu staraliśmy się skonstruować tak, aby od strony formalnej nie ograniczał inwencji i kreatywności potencjalnych uczestników konkursu. Wiemy, że nasz powiat to miejsce szczególne, które zachwyca przyrodą i zabytkami, ale także żywą tradycją i kulturą – jest naprawdę „wdzięcznym tematem” do fotografowania, co widać to utrzymującej się liczbie uczestników.

Konkurs podobnie jak w latach ubiegłych, miał formułę otwartą. Jego podstawowy, regulaminowy cel brzmiał: ochrona i upowszechnianie poprzez fotografię dziedzictwa naturalnego, społecznego i kulturowego oraz walorów przyrodniczo-krajobrazowych Powiatu Limanowskiego wraz z jego dorobkiem kultury materialnej i duchowej podejmowanymi inicjatywami i zachodzącymi zmianami. Tradycyjnie nagrody w konkursie zostały ufundowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Limanowej.

Przypomnijmy. 12 pażdziernika br. nadesłane prace oceniała komisja konkursow.


W składzie:

Piotr Droździk - przewodniczący. Artysta fotograf, swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych, m.in. Sądeczanie końca wieku, Nowy Sącz 2000, Mój Nikifor – zdjęcia z planu filmowego. Ważniejsze publikacje to m.in. albumy: Spisz, Klasztory polskie – cystersi ze Szczyrzyca, Bazylika w Nowym Sączu. Sądeczanin roku 2007 w plebiscycie Gazety Krakowskiej.

Kamil Bańkowski - Artysta fotograf. Fotografuje od ośmiu lat. Tematem jego prac jest krajobraz i architektura. Fascynuje go odkrywanie Małopolski, Sądecczyzny i Słowacji . Ważniejsze publikacje to m.in. Kapliczki przydrożne południowej Małopolski, Piękno wspólnej krainy, Południowa Małopolska i Północna Słowacja.

Marek Dudek - Alpinista, podróżnik, fotograf, autor etiud filmowych o tematyce górskiej. Propagator zdrowego stylu życia.

Justyna Tokarczyk - dyrektor Wydziału Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości, członek Zarządu PTTK o/Limanowa, Członek Małopolskiej Organizacji Turystycznej w Krakowie.

Autor : Wydział Promocji, Projektów i Pzredsiębiorczości
Wyświetleń : 355
Tagi :