Rozmawiali w sprawie modernizacji trasy Wyścigu Górskiego Limanowa - Przełęcz pod Ostrą

Poniedziałek, 09 Październik 2017

Ponad 3 mln zł ma kosztować modernizacja trasy Wyścigu Górskiego Limanowa - Przełęcz pod Ostrą. O wsparciu finansowym rozmawiano dzisiaj, 9 października w Starostwie Powiatowym w Limanowej z przedstawicielami Województwa Małopolskiego Leszkiem Zegzdą, Członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego i Urszulą Nowogórską, Przewodniczącą Sejmiku Województwa Małopolskiego.

W 2008 roku Powiat Limanowski wspólnie z samorządami lokalnymi, Polskim Związkiem Motorowym, Auto Moto Klubem Limanowa, podjął inicjatywę realizacji przedsięwzięcia pn. Wyścig Górski „Limanowa - Przełęcz pod Ostrą. Dzięki zaangażowaniu wszystkich organizatorów samorządowych i sportowych, impreza ta w roku 2013 została wpisana w prestiżowy kalendarz FIA International Hill Climb Challenge oraz FIA European Hill Climb Cup. Jednakże po upływie kilku lat, trasa wyścigu ze względu na użytkowanie ulega stopniowej degradacji, dlatego wymaga już przebudowy.

- Ograniczone możliwości finansowe Powiatu Limanowskiego, nie pozwalają na pokrycie kosztów realizacji całego zadania, dlatego 24 sierpnia br. wraz z Wiceministrem Finansów, Posłem Ziemi Limanowskiej - Wiesławem Janczykiem spotkaliśmy się w Ministerstwie Sportu i Turystyki w Warszawie z Jarosławem Stawiarskim Wiceministrem Sportu i Turystyki, by znaleźć rozwiązanie w związku z zaistniałą sytuacją - poinformował starosta Jan Puchała. - Bez wsparcia ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także Województwa Małopolskiego, nie będziemy mogli w przyszłym - 2018 roku spełnić wymogów FIA, a tym samym zorganizować Mistrzostw Europy w Samochodowych Wyścigach Górskich, ze względu na zły stan nawierzchni drogowej – mówił podczas spotkania Jan Puchała Starosta Limanowski.

- W dniach od 14 do 16 lipca 2017 roku, Limanowa stała się najważniejszym punktem na mapie Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, a do rywalizacji stanęło ponad 100 zawodników 8 europejskich narodowości, 47 z nich sklasyfikowanych zostało do mistrzostw Europy, natomiast 82 zawodników zgłoszonych do GSMP (Mistrzostw Polski). Najwięcej kierowców stanowili oczywiście Polacy, ale na liczącej 5493 m trasie ze Starej Wsi na Przełęcz pod Ostrą kibice mogli podziwiać  także 10 Czechów, 8 Włochów, 4 Francuzów, 2 Austriaków, 2 Słowaków, 1 Szwajcara i 1 kierowcę z Republiki Kosowo - mówił Bogdan Pałka, dyrektor wyścigu.

Kibice, którzy nie mogli śledzić zmagań na miejscu, mogli oglądać imprezę w TVP i na ekranach komputerów. W sobotę i w niedzielę relacje z imprezy pojawiały się na antenach ogólnopolskiej TVP3 i regionalnej TVP3 Kraków, a obraz z rozmieszczonych na trasie kamer dostępny był na stronie wyścigu (www.wysciggorski.pl), gdzie śledzić można było wyniki. Tegoroczną nowością było radio wyścigowe: Race Radio, które nadawało na częstotliwości 100,3 FM. Natomiast mieszkańcy Limanowej mogli obserwować wyścig na umieszczonym, na limanowskim rynku - telebimie. Zawody, przez dwa dni oglądało ponad 25 tysięcy kibiców!

- Wyścig Górski „Limanowa - Przełęcz pod Ostrą” znajduje się w czołówce najlepiej zorganizowanych zawodów w Europie pod względem organizacji i bezpieczeństwa. W przyszłym roku obchodzić będziemy 10. lecie tego wydarzenia - mówił Bogdan Pałka dyrektor wyścigu, dziękując jednocześnie Staroście Limanowskiemu za wszelką pomoc począwszy od finansowania po organizację imprezy. - Ten wyścig to promocja sportu i turystyki nie tylko dla Powiatu Limanowskiego, ale także dla całego Województwa Małopolskiego. Niestety przyszły rok organizacji wyścigu stoi pod znakiem zapytania, ze względu na nie odpowiedni stan nawierzchni - mówił dyrektor wyścigu, odnosząc się do  tegorocznego raportu FIA.

- W ramach środków własnych, dokonaliśmy przebudowy trasy. Obecnie do modernizacji pozostał 3,5 km odcinek drogi. Jest to ważne szczególnie ze względu na uczestniczące w Mistrzostwach Europy bolidy, które rozwijają bardzo dużą prędkość na trasie. Dlatego, aby mogły startować, nawierzchnia musi być gładka - mówi Marek Urbański dyrektor PZD w Limanowej. - Aby nie stracić organizacji Mistrzostw Europy w 2018 roku, musimy ten odcinek dostosować do wymogów narzuconych przez FIA.

Podczas spotkania zarówno Leszek Zegzda Członek Zarządu Województwa Małopolskiego i Członek Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki jak i Urszula Nowogórska Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, deklarowali wsparcie ze strony Województwa Małopolskiego, wskazując na rangę wydarzenia. - Dla takich kapitałochłonnych przedsięwzięć istotnym jest, aby montaż finansowy zawierał kilka wariantów finansowania inwestycji. W chwili obecnej należy się zastanowić i rozpatrywać warianty umożliwiające jak najszybszą realizację tego przedsięwzięcia - mówił Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda.

W spotkaniu udział wzięli: Leszek Zegzda Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Urszula Nowogórska Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, Jan Puchała Starosta Limanowski, Mieczysław Uryga Wicestarosta, Marta Maj Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, Marek Urbański Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Limanowej, Justyna Tokarczyk Dyrektor wydziału Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości, Bogdan Pałka dyrektor Wyścigu Górskiego, Jerzy Budacz Prezes Auto Moto Klubu w Limanowej oraz Mirosław Kaja Wiceprezes Auto Moto Klubu w Limanowej.

Autor : Agnieszka Piwko