WIADOMOŚCI - Informacjewróć do listy wiadomości

Odbyło się 27. Forum Ekonomiczne w Krynicy

Piątek, 08 Wrzesień 2017

Tegoroczne, 27. Forum Ekonomiczne w Krynicy odbywało się w dniach od 5 do 7 września 2017r. Hasłem przewodnim Forum, wokół którego prowadzone były trzydniowe sesje plenarne, panele dyskusyjne oraz liczne wykłady, warsztaty i prezentacje, było: „Projekt Europa - jaki przepis na następne dekady?”. Podczas wydarzenia znaczące osobistości z regionu, kraju i zagranicy wymieniały między sobą poglądy na temat aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej oraz społecznej na świecie. Wśród ponad 3 tys. gości 27. Forum Ekonomicznego w Krynicy, Powiat Limanowski reprezentowali: Starosta Limanowski Jan Puchała oraz Przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Krupiński.

Głównym partnerem Forum Ekonomicznego jest Małopolska, dlatego 5 września br. - pierwszego dnia Forum, oficjalnego otwarcia dokonał gospodarz województwa - marszałek Jacek Krupa.

Marszałek Województwa Małopolskiego przywitał licznych gości, a następnie zwrócił uwagę jak ważne jest podjęcie wzajemnego dialogu, który może być początkiem dla likwidacji wciąż aktualnych i nasilających się problemów w Europie. Marszałek zaznaczył, że miejscem dla wzajemnej komunikacji jest 27. Forum Ekonomiczne odbywające się w Małopolsce. Następnie gospodarz województwa scharakteryzował uwarunkowania gospodarczo - społeczne regionu Małopolskiego, otwierając tym samym trzydniowe obrady 27. Forum Ekonomicznego w Krynicy.


Panel tematyczny zaplanowanych dyskusji, rozpoczęła sesja inauguracyjna „Niedokończona integracja a aspiracje krajów europejskich”, w której prezydenci: Polski – Andrzej Duda, Gruzji – Giorgi Margwelaszwili i Macedonii – Gorge Iwanow, rozmawiali o znaczeniu rozwoju, dla zwiększania atrakcyjności Unii Europejskiej. Prezydent RP Andrzej Duda zwrócił uwagę, iż: Mimo, że droga do członkostwa w Unii Europejskiej jest długa i trudna to warto ją podjąć. My Polacy wiemy, że ten wysiłek się opłaca. Zresztą każde nowe państwo w UE wzmacnia jej potencjał.

Prezydent Macedonii, Gorge Iwanow mówił: My na Bałkanach przeżyliśmy wiele trudnych chwil. Dążąc do pokoju, dążyliśmy do dobrobytu. Uważam, że państwa bałkańskie powinny mieć perspektywę członkostwa w UE. Z kolei prezydent Gruzji, Giorgi Margwelaszwili podkreślał: Już nasi przodkowie dążyli do tego, aby Gruzja była w Europie. Teraz patrzymy na doświadczenia Polski i państw bałtyckich, które przeszły drogę do UE i NATO. To daje nam nadzieję, że nasza determinacja przyniesie oczekiwany rezultat. Będziemy reformować państwo i społeczeństwo, bo dzięki temu dobrniemy do członkostwa w Unii Europejskiej.


Zwieńczeniem pierwszego dnia Forum było wręczenie nagród, które każdego roku przyznawane są przez Radę Programową Forum. Nagrody Forum Ekonomicznego w Krynicy przyznawane są od niemal 20 lat osobom i instytucjom, które nadają ton życiu publicznemu, społecznemu i gospodarczemu w Europie Środkowo-Wschodniej. Podczas tegorocznego wydarzenia tytuł Człowieka Roku 2016 otrzymała Premier Rady Ministrów Beata Szydło. Z kolei tytuł Firmy Roku 2016 trafił do Alior Bank SA, a Nagrodą Specjalną Forum Ekonomicznego został uhonorowany prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili. Tego samego dnia Nagrodę Nowa Kultura – Nowej Europy odebrała Swietłana Aleksijewicz, wybitna białoruska reportażystka, laureatka literackiej Nagrody Nobla.
 

 

W centrum dyskusji drugiego dnia Forum były tematy związane z przyszłością polskiej gospodarki, energetyki a także pomysły na to jak ułatwić życie przedsiębiorcom. Premier Rady Ministrów Beata Szydło zwróciła się do gości biorących udział w panelu dyskusyjnym drugiego dnia, w sposób szczególny kierując swoje słowa do szefów największych firm: My politycy jesteśmy od tego, żeby Was wysłuchać i żeby przygotować takie rozwiązania, które Wy nam podpowiecie. Bo Wy jesteście praktykami i wiecie, czego potrzebuje biznes, czego potrzebuje gospodarka, żeby mogła dobrze się rozwijać, żeby mogła przede wszystkim rozwijać się bezpiecznie. Premier Beata Szydło zaproponowała również powołanie Rady Doradczej Przedsiębiorców.

 

Wśród innych konkretnych zapowiedzi nakierowanych na dobro przedsiębiorców. Wicepremier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę jakie znaczenie aktywizacyjne na rozwój gospodarczy biedniejszych regionów kraju mają strefy gospodarcze. Szef resortu rozwoju deklarował zwiększenie działalności czternastu stref na obszar całego kraju oraz wydłużenie okresu, w którym inwestor będzie mógł korzytsać z ulg podatkowych, z dziewięciu do max. piętnastu lat. Warunkiem uzyskania preferencji będzie zobowiązanie inwestora do rozwoju naukowego, współpracy z instytucjami badawczymi, uczelniami, ale preferencje dla pracowników, m.in. opieka zdrowotna czy szkolenia. Proponowane zmiany zostaną w przyszłosci wprowadzone na drodze ustawy, która trafi niebawem do uzgodnień międzyresortowych. Nowe strefy ekonomiczne mają zacząć działać od przyszłego roku. Dodatkowo dla małych i średnich przedsiębiorstw, których wejście na rynek związane jest z zadłużeniem i ryzykiem, została zapowiedziana aktywna chęć włączania się Banku PKO SA w finansowanie mniejszego, rodzimego biznesu.

 


Tego samego dnia w panelu dyskusyjnym pod hasłem: „Innowacyjność w samorządzie terytorialnym. Hamulce i czynniki wzrostu”, wzięła udział przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska. Przewodnicząca Sejmiku przypomniała o kluczowej roli Regionalnej Strategii Innowacji służącej dynamizowaniu procesów innowacji w Małopolsce.  Mówiła także o poszczególnych innowacyjnych działaniach wdrażanych w ostatnim czasie w Małopolsce, a wśród nich o projekcie teleopieki, Małopolskiej Karcie Aglomeracyjnej i projekcie „Małopolska Niania”- czyli projekcie pozwalającym na wdrożenie innowacyjnego systemu opieki nad dziećmi, podczas powrotu rodziców do pracy.  
 


Zamykająca 27. Forum Ekonomiczne sesja plenarna oraz szereg paneli dyskusyjnych trzeciego dnia dotyczyły wykorzystania surowców wtórnych oraz podniesienie efektywności gospodarowania odpadami oraz odnawialnymi źródłami energii. Podczas ostatniej sesji nie zabrakło miejsca na debatę na temat starzejącego się społeczeństwa, zmian demograficznych i srebrnej gospodarki. W tym roku już po raz dziewiąty seniorzy z Polski i ze świata spotkali się na Forum III Wieku. Podczas uroczystej inauguracji wydarzenia z okazji 10-lecia działalności Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku, przedstawiciele samorządu województwa: wicemarszałek Wojciech Kozak, Leszek Zegzda z zarządu województwa oraz przewodnicząca SWM Urszula Nowogórska wręczyli prezes Federacji Wiesławie Borczyk wojewódzkie odznaczenia – medal Polonia Minor.

Zasadniczym tematem, nie tylko dla województwa małopolskiego, był panel dyskusyjny „Turystyka głupcze, turystyka!”, na którym rozmawiano o tym, dlaczego tak ważne jest inwestowanie w branżę turystyczną i jaki ma to wpływ na poziom życia mieszkańców. Małopolska to region, który każdego roku odwiedza niemal 15 mln osób, w tym ponad 3 mln z zagranicy. Stolica regionu – Kraków – to marka rozpoznawalna na całym świecie, jednak Małopolska to także inne wspaniałe miejsca, które warto odwiedzić. Stąd mamy jeszcze wiele do zrobienia, aby przeciętny turysta przyjeżdżający do Krakowa wiedział, że będąc w Małopolsce powinien odwiedzić też chociażby Krynicę, kopalnię soli w Wieliczce czy zobaczyć urzekające zabytki architektury drewnianej. Bo nasz region zdecydowanie jest wart odwiedzenia i zachwytu– mówił Leszek Zegzda, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za turystykę.
 
Tegoroczne Obrady Forum Ekonomicznego odbywały się w Centrum Konferencyjnym zlokalizowanym wokół Deptaka w Krynicy-Zdrój (Pijalnia Główna, Dom Forum, Nowy Dom Forum,  Stary Dom Zdrojowy, Nowy Dom Zdrojowy)

Organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Obrady są przygotowywane we współpracy z ponad 100 partnerami, wśród których znajdują się największe firmy swoich branż.

Źródło/Zdjęcia: UMWM, Forum Ekonomiczne

Autor : WPPiP
Wyświetleń : 78
Tagi :