Wystawa Uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Limanowej w galerii Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej

Piątek, 04 Sierpień 2017

W sierpniu br. w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej można obejrzeć barwną wystawę prac Uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Limanowej.

Środowiskowy Dom Samopomocy jest placówką dziennego pobytu o charakterze ponadlokalnym tj. obejmuje opieką osoby posiadające stałe miejsce zamieszkania na terenie miasta Limanowa oraz sąsiednich gmin. Dom jest przeznaczony dla osób powyżej 18 roku życia, które z powodu choroby lub niepełnosprawności mają trudności w codziennym życiu, lecz nie wymagają leczenia szpitalnego.
Zajęcia w Domu odbywają się przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku  do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00.

Prezentowane prace zostały wykonane przez uczestników w ramach terapii zajęciowej prowadzonej w Środowiskowym Domu Samopomocy w Limanowej. Zostały wykonane różnymi technikami m.in. : dziewiarstwo, hafciarstwo, malarstwo, stolarstwo, Quisling, odlewy gipsowe, masa solna. Prace powstawały w okresie ostatnich dwóch lat, wykonane  przez wszystkich uczestników na miarę swoich możliwości i zdolności. Na wystawie zostały zaprezentowane prace biorące udział w  konkursach, zdobywające nagrody.

Różnorodność zastosowanych technik oraz ciekawa tematyka prac sprawia miłe wrażenia estetyczne dlatego serdecznie zapraszamy do obejrzenia  wystawy.

Wystawę można oglądać do 31 sierpnia 2017 r.

Warto wiedzieć:

Podczas pobytu w Domu uczestnicy biorą udział w prowadzonej terapii zajęciowej, uczestniczą w organizowanych wycieczkach, imprezach okolicznościowych oraz mają zapewnioną opiekę medyczną, rehabilitację, porady psychologiczne. Uczestnikom zapewniamy także wsparcie społeczne, poradnictwo socjalne i pomoc w załatwianiu spraw.

W efekcie u uczestników ŚDS następuje:
poprawa aktywności, podtrzymanie i rozwój umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia, wzrost pewności siebie w kontakcie z ludźmi, możliwość sprawdzenia przez uczestnika swoich przypuszczeń dotyczących własnych możliwości i ograniczeń, zdobycie wiedzy dotyczącej chorób psychicznych i sposobów radzenia sobie z ich objawami, rozwój zainteresowań i zdolności, talentów, poprawa relacji uczestnika z rodziną, poprawa funkcjonowania uczestnika w społeczeństwie, integracja społeczna, wzrost więzi międzyludzkich, nawiązanie znajomości, przyjaźni, pomoc w uzyskaniu przysługujących świadczeń, form pomocy, wzrost zaradności życiowej, rozwój emocjonalny i kompetencji komunikacyjnych, uczenie się aktywnego spędzania czasu wolnego, budowanie poczucia własnej wartości, wzbogacenie wiedzy z zakresu różnych dziedzin życiowych (spotkania ze specjalistami:    lekarz, policjant, pracownik socjalny), uczenie się przezwyciężenie onieśmielenia wobec osób obcych, udoskonalenie umiejętności współpracy i współdziałania   w zespole, wsparcie i pomoc rodzinom w sprawowaniu opieki nad osobą z niepełnosprawnością intelektualną, uczenie się rozwiązywania przez uczestnika trudnych sytuacji życiowych, konfliktów, przygotowanie do korzystania z programów aktywizacji zawodowej przez uczestników, których możliwości intelektualne i psychoruchowe na to pozwalają.

Autor : Wydział Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości