Odbył się XVII Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych w Laskowej

Poniedziałek, 12 Czerwiec 2017

11 czerwca 2017 roku w Amfiteatrze zlokalizowanym na boisku sportowym "KS Laskovia" w Laskowej odbył się XVII Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych. Przegląd był również eliminacją do XXXX Festiwalu Orkiestr Dętych "Echo Trombity" w Nowym Sączu.

Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych jest cyklicznym wydarzeniem, przyczyniającym się do popularyzacji i zwiększenia zainteresowania oryginalną formą muzyki wykonywanej przez orkiestry dęte. Ponadto, jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i spotkań muzyków. Pomimo formy konkursu przybyłe orkiestry nie rywalizują ze sobą tylko wspólnie przeżywają miłe chwile i prezentują swój dorobek artystyczny, ukazując jak ciekawa i przyjemna w odbiorze może być muzyka grana na instrumentach dętych.

XVII Przegląd Orkiestr Dętych w Laskowej oficjalnie otworzył Wicestarosta Limanowski Mieczysław Uryga oraz Wójt Gminy Laskowa Czesław Stanisławczyk, życząc przybyłym uczetsnikom przeglądu - powodzenia i dobrej zabawy.

Wśród zaproszonych gości oprócz włodarzy gminy Laskowa Czesława Stanisławczyka Wójta Gminy Laskowa, oraz Piotra Stacha Przewodniczącego Rady Gminy na uroczystość przybyli: Grzegorz Biedroń  Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Jan Puchała Starosta Limanowski, Mieczysław Uryga wicestarosta Limanowski, Józef Jaworski oraz Ewa Filipiak Radni Powiatu Limanowskiego, Justyna Tokarczyk Dyrektor Wydziału Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości Starostwa Powiatowego w Limanowej, radni gminy Laskowa oraz ksiądz Andrzej Wanat Proboszcz Parafii Najświęszego Imienia Maryi w Laskowej.

Do udziału w przeglądzie zgłosiło się 9 orkiestr dętych z terenu powiatu limanowskiego które kolejno prezentowały swoje występy:
•  Gminna Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Słopnicach
•  Orkiestra Dęta „Echo Gminy Łukowica”
•  Orkiestra Dęta „Echo Podhala” z Limanowej
•  Parafialna Orkiestra Dęta przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej
•  Parafialna Orkiestra  Dęta  z  Jaworznej
•  Orkiestra Dęta przy OSP  Męcina
•  Parafialna Orkiestra Dęta z Laskowej
•  Orkiestra Dęta OSP Dobra
•  Orkiestra Dęta OSP z Mszana Dolnej

Występy oceniała komisja Arystyczna w składzie:

1. dr Waldemar Groń – muzyk
2. Leszek Łopalewski – muzyk
3. Bogdan Matusik – muzyk
.

Po wysłuchaniu dziewięciu Orkiestr Dętych zgłoszonych do Przeglądu postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody:

W GRUPIE I - ORKIESTR OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH

Dwa równorzędne I miejsca, pamiątkowe statuetki, dyplomy i nagrody pieniężne w kwocie po 1200 zł., przyznano:
Orkiestrze Dętej przy OSP Męcina,
Orkiestrze Dętej  OSP Dobra.

II miejsca „nie przyznano”

Dwa równorzędne III miejsca, pamiątkowe statuetki, dyplomy i nagrody pieniężne w kwocie po 700 zł., przyznano:
Orkiestrze Dętej OSP z Mszany Dolnej,
Gminnej Orkiestrze Dętej OSP w Słopnicach.

W GRUPIE II ORKIESTR DZIAŁAJĄCYCH PRZY PARAFIACH

I miejsce, pamiątkową statuetkę, dyplom i nagrodę pieniężną w kwocie 1200 zł., przyznano:
Parafialnej Orkiestrze Dętej z Jaworznej.

II miejsce, pamiątkową statuetkę, dyplom i nagrodę pieniężną w kwocie 1000 zł. przyznano:
Parafialnej Orkiestrze Dętej z Laskowej.

III miejsca „nie przyznano”.

Wyróżnienie, pamiątkową statuetkę, dyplom i nagrodę pieniężną w kwocie 500 zł. przyznano:
Parafialnej Orkiestrze Dętej przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.

W GRUPIE III - ORKIESTR DZIAŁAJĄCYCH  PRZY OŚRODKACH KULTURY I STOWARZYSZENIACH

I miejsca „nie przyznano”.

Orkiestrze Dętej „Echo Podhala” z Limanowej.

III miejsca „nie przyznano”.

Orkiestrze Dętej „Echo Gminy Łukowica”.

Na XXXX Festiwal  Orkiestr  Dętych  „ECHO TROMBITY”  w Nowym Sączu, Komisja  postanowiła  zakwalifikować:
1. Orkiestrę Dętą przy OSP Męcina,
2. Orkiestrę Dętą OSP Dobra,
3. Orkiestrę Dętą OSP z Mszany Dolnej,
4. Gminną Orkiestrę Dętą OSP w Słopnicach,
5. Parafialną Orkiestrę Dętą z Jaworznej,
6. Parafialną Orkiestrę Dętą z Laskowej,
7. Orkiestrę Dętą „Echo Podhala” z Limanowej.

Wszystkie orkiestry otrzymały pamiątkowe rzeźby, duplomy i nagrody pieniężne ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Limanowej, Urząd Gminy Laskowa oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej.

Komisja z zadowoleniem stwierdziła dalszy wzrost poziomu artystycznego, duże zaangażowanie dyrygentów i muzyków oraz wzrastającą liczbę młodzieży w zespołach.

Po rozdaniu nagród wójt Gminy Laskowa Czesław Stanisławczyk na ręce Jana Puchały Starosty Limanowskiego złożył podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie.

Następnie głos zabrał Grzegorz Biedroń Radny Województwa Małopolskiego dziękując za wspaniałą imprezę, podkreślił wysoki poziom artystyczny reprezentowany przez poszczególone orkiestry.

Oficjalnego podsumowania i zamknięcia XVII Przeglądu Orkiestr Dętych dokonał Jan Puchała Starosta Limanowski gratulując wszystkim nagrodzonym.

Imprezę uświetnił koncert zespołu "NO BROTHERS", a całość zakończyła wieczorna zabawa taneczna z zespołem „Grześki”.

Autor : Wydział Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości