WIADOMOŚCI - Edukacjawróć do listy wiadomości

Powiatowy Konkurs Matematyczny „Śladami matematyków”

Piątek, 09 Czerwiec 2017

17 maja 2017 r. w Zespole Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego miała miejsce V edycja Powiatowego Konkursu Matematycznego „Śladami matematyków” dla szkół ponadgimnazjalnych, który w tym roku poświęcony był polskiemu matematykowi Wacławowi Sierpińskiemu. Honorowy Patronat nad konkursem objął Jan Puchała Starosta Limanowski oraz Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie.

Finał konkursu, który odbył się 7 czerwca 2017 roku, został uświetniony obecnością prof. dr hab. inż. Antoniego Cieśli z Akademii Górniczo-Huniczej w Krakowie (Prorektor AGH ds. Kształcenia w latach 2005-2008), który wygłosił wykład na temat Lewitacja magnetyczna ciał. Po wykładzie, dr inż. Mikołaj Skowron z Katedry Elektrotechniki i Elektroenergetyki z AGH prezentował uczniom doświadczenia lewitujących ciał z wykorzystaniem ciekłego azotu. Podczas wykładu wielokrotnie podkreślano ogromną rolę matematyki we współczesnym świecie.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Profesorowi za przyjęcie naszego zaproszenia. To wyjątkowy dzień dla naszego Zespołu Szkół, w którym możemy gościć tak znaną i cenioną osobę w świecie nauki – mówił podczas otwarcia Eugeniusz Bogacz Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1.

W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatu limanowskiego takich jak: I LO im. Władysława Orkana w  Limanowej, ZSTiO w Limanowej, Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej, ZSTI z Mszany Dolnej oraz młodzież naszego Zespołu Szkół.

Konkurs „Śladami matematyków” dla szkół ponadgimnazjalnych, odbywa się cyklicznie od 2011. Jego pomysłodawcą był Jan Tajduś a organizatorami są nauczyciele matematyki ZS Nr 1 w Limanowej na czele z Jadwigą Sojką – Przewodniczącą Komisji Matematycznej. Od 2013 roku Konkurs ma zasięg powiatowy.

Zwycięzcy:
I miejsce: Kamil Oleś – Zespół Szkół Nr 1 w Limanowej, nauczyciel matematyki: mgr Jadwiga Sojka. Nagroda: Laptop Lenovo ufundowany przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
II miejsce: Szymon Sułkowski – I LO im. Wł. Orkana w Limanowej, nauczyciel matematyki: mgr Piotr Twaróg. Nagroda: Lenovo Tab 3 YOGA ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Limanowej.
III miejsce: Zuzanna Leśniak – I LO im. Wł. Orkana w Limanowej, nauczyciel matematyki: mgr Ryszard Abram. Nagroda: Dysk zewnętrzny TOSHIBA oraz sprzęt grający Manta ufundowany przez Radę Rodziców przy Zespole Szkół Nr 1 w Limanowej.

Autor : Agnieszka Piwko