WIADOMOŚCI - Edukacjawróć do listy wiadomości

Architekci na Święcie Ogrodów

Wtorek, 06 Czerwiec 2017

Grupa młodzieży ucząca się Technikum Architektury Krajobrazu w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej, wzięła udział w cyklu wykładów poświęconych uprawie i pielęgnacji róż. Prelekcje odbyły się na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa UR w Krakowie w ramach krakowskiego Święta Ogrodów. Młodzież miała także okazję zwiedzić kolekcję roślin szklarniowych i rabatowych, a także od naukowców dowiedzieć się o nowinkach w uprawie roślin ozdobnych. Była także okazja do zobaczenia laboratorium kultur tkankowych in vitro oraz ciekawych prac florystów.

 

Święto Ogrodów to festiwal, który od dekady stara się byśmy, zgodnie ze słowami Janusza Kofty, pamiętali o ogrodach.

- Poprzez takie wyjazdy, chcemy pokazać naszym uczniom, jak ważne jest obcowanie z przyrodą i jak ogromne jest zainteresowanie tą tematyką wśród właścicieli, ogrodów, działek i balkonów. W naszych uczniach chcemy rozbudzić pasję do zawodu, a młodych ludzi w gimnazjum do wyboru właśnie takiego zawodu - mówi opiekun grupy Krzysztof Młynarczyk.Ogród Botaniczny UJ, Klub Muzyki Współczesnej "Malwa" i Stowarzyszenie "Ogrody Sztuki" corocznie zapraszają domy kultury, muzea, uczelnie wyższe, klasztory, stowarzyszenia, ogrodników i wszystkich pasjonatów do przygotowania wydarzeń związanych z ogrodami. Imprezy festiwalowe odbywają się zarówno w Krakowie jak i w innych miejscowościach Małopolski.


Ideą Festiwalu jest stworzenie dla miłośników ogrodów i parków możliwości wypoczynku wśród zieleni oraz skorzystania z propozycji kulturalnych i naukowych przygotowanych przez organizatorów. Święto Ogrodów to koncerty, wystawy, prelekcje, ale przede wszystkim spotkania w dobrej atmosferze i bliskości natury. Festiwal jest również, często jedyną w roku, okazją by poznać niedostępne na co dzień ogrody klasztorne, królewskie czy prywatne.

Ogrody inspirowały malarzy, poetów, filozofów i architektów wielu epok - poczynając od biblijnego rajskiego ogrodu aż po krakowskie Planty. Przestrzeń ta pełniła również ważną rolę społeczną i do dziś sprawia, że żyje nam się po prostu przyjemniej. Tegoroczna edycja potrwa do 18 czerwca.
 

Autor : Agnieszka Piwko
Wyświetleń : 24
Tagi :