WIADOMOŚCI - Sportwróć do listy wiadomości

640 osób wystartowało w maratonie "Kierat 2017"

Sobota, 27 Maj 2017

26 maja 2017 r. ze stadionu KS Sokół Słopnice o godzinie 18 wystartował Maraton Biegowy „Kierat 2017”. Jan Puchała Starosta Limanowski, Tomasz Krupiński Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego oraz Justyna Tokarczyk Dyrektor Wydziału Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości ze Starostwa Powiatowego uczestniczyli w otwarciu biegu i starcie.

Tegorocznym gospodarzem imprezy jest Wójt Gminy Słopnic Adam Sołtys, który otworzył tegoroczną edycję Maratonu Biegowego Kierat 2017, witając wszystkich uczestników. Obecne były także władze Powiatu Limanowskiego. - W tym roku ruszacie ze Słopnic. Jak co roku Starostwo Powiatowe dokłada do imprezy swoją cegiełkę - mówi Jan Puchała, starosta limanowski. - Życzę Wam wytrwałości i kolejnego rekordu trasy.

100 km nieprzerwanego marszu po górach Beskidu Wyspowego i Gorców oraz 3900 m podejść. To ekstremalna trasa, którą w tym roku przebyć chce 640 uczestników w ciągu 30 godzin. To niezwykle trudne wyzwanie nawet dla zaprawionych piechurów i doświadczonych biegaczy. Komu w tym roku uda się dojść do mety? Kto odniesie zwycięstwo w walce z przeciwnościami: niedostatkiem sił, ciemnością, zimnem, kontuzjami? Okaże się w niedzielny poranek, kiedy to zawodnicy dotrą do mety.

-  Wydłużyliśmy trasę w Gorcach na 3900 podejść zamiast 3500 jak było w roku ubiegłym. Tym samym zwiększyliśmy jej atrakcyjność oraz skalę trudności, gdyż zdecydowanie jest większa niż w latach ubiegłych - mówi Andrzej Pilawski dyrektor zawodów. - Zawodnicy na trasie, ze względu na różne temperatury w nocy mogą spodziewać się różnych efektów dotarcia do mety. Mogą też pojawić się kłopoty ze znalezieniem punktów kontrolnych.

Patronat honorowy nad imprezą pełnią Wiceminister Finansów Wiesław Janczyk, Starosta Limanowski Jan Puchała oraz Wójt Gminy Słopnice Adam Sołtys.

W tym roku ustanowiono nowy rekord podczas maratonu KIERAT 2017. Krzysztof Lisak z Otwocka zwyciężył w maratonie Kierat 2017. Drugi na mecie zameldował się Konrad Ciuraszkiewicz, a trzecie miejsce exequo zajęli Maciej Więcek i Michał Jędroszkowiak. Gratulujemy!

Zwycięzca Kieratu Krzysztof Lisak z Otwocka (na zdjęciu pierwszy od lewej) na pokonanie 100 km trasy wiodącej szlakami Beskidu Wyspowego i Gorców potrzebował 14 godzin i 26 minut. Drugi na mecie Konrad Ciuraszkiewicz do zwycięzcy stracił godzinę i 3 minuty. Maciej Więcek z Krakowa i Michał Jędroszkowiak z Książa Wielkopolskiego na mecie osiągnęli czas 15 godzin i 24 minut, tracąc do Konrada Ciuraszkiewicza jedną minutę.

Najlepszy z zawodników z naszego regionu był Bartłomiej Karabin, który zajął piątą lokatę. Dobrzanin do zwycięzcy stracił godzinę i 44 minuty. W pierwszej dziesiątce na 9 miejscu uplasował się zawodnik Limanowa Forrest - Paweł Michalik.

Pozdrawiamy zawodników, a kibiców zapraszamy do galerii ze startu.

Organizatorzy maratonu: Biuro Turystyczne "LimaTur", Powiat Limanowski, Gmina Słopnice, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe/ Sekcja Operacyjna Limanowa, Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Słopnicach przy współpracy Jednostki Strzeleckiej Nr 2007 ZS "Strzelec" OSW w Tymbarku.

Autor : Agnieszka Piwko