WIADOMOŚCI - Edukacjawróć do listy wiadomości

Licealistki z I LO uzyskały tytuł finalistek Olimpiady Filozoficznej

Niedziela, 07 Maj 2017

 Już od kilku lat uczniowie I LO w Limanowej reprezentują swoją szkołę i region w finale Olimpiady Filozoficznej w Warszawie. W tym roku dwie uczennice: maturzystka Honorata Leśniak i jej o rok młodsza koleżanka Dorota Banaś, po pokonaniu etapu rejonowego (druga i czwarta lokata w województwie), stanęły do filozoficznej rywalizacji w warszawskim Pałacu Staszica z reprezentantami szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Przed komisją złożoną z pracowników naukowych Uniwersytetu Warszawskiego broniły swoich tez zawartych w pracach naukowych z etapu szkolnego i analizowały teksty filozoficzne wybrane przez profesorów. Licealistki wywalczyły zaszczytne tytuły finalistek XXIX Olimpiady Filozoficznej. Uzyskany status, poza zaliczeniem egzaminu maturalnego z filozofii na 100%, otwiera im drzwi na wiele uniwersyteckich kierunków. Obie marzą o studiowaniu psychologii na UJ w Krakowie. Z takim tytułem- rekrutacja jak i stypendium naukowe- jest już tylko formalnością.

Dorota Banaś zdobyła ostatnio również I miejsce w finale IV Interdyscyplinarnych Warsztatów   Filozoficznych dla młodzieży organizowanych przez Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie, wygrana zapewniła jej indeks i miesięczne stypendium w wysokości 500 zł przez pierwszy rok studiów. Uczennica, choć jest dopiero w klasie drugiej, planuje studiować dwa kierunki- psychologię i filozofię.

W I LO, w klasach o profilu humanistycznym, realizowany jest autorski program nauczania filozofii opracowany przez Annę Smaga-Trojanowską, która jest opiekunem dydaktycznym wszystkich "olimpijczyków". Spektakularne sukcesy uczniów (pięć finalistek i jedna laureatka Olimpiady Filozoficznej) w ciągu ostatnich kilku lat, zostały docenione przez uczelnie wyższe. W przyszłym roku w I LO będzie realizowany przez pracowników naukowych UP w Krakowie projekt pt.: "Filozofia ma sens". Warto zaznaczyć, iż tylko pięć szkół w Małopolsce zostało objętych tym innowacyjnym programem. Jest to kolejne, po Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej, wyróżnienie i docenienie jakości pracy I LO w Limanowej.

 

 

 

 

 

Autor : Wydział Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości
Wyświetleń : 39
Tagi :