WIADOMOŚCI - Edukacjawróć do listy wiadomości

Moje finanse – od nastolatka do budżetu państwa

Piątek, 17 Marzec 2017

17 marca w Zespole Szkół Nr 1 w Limanowej odbyła się sesja popularno-naukowa pn. „Moje Finanse – od nastolatka do budżetu Państwa”. Gościem honorowym wydarzenia był Wiceminister Finansów Wiesław Janczyk. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Jan Puchała Starosta Limanowski, Mieczysław Uryga Wicestarosta, Artur Krzak Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, a także Eugeniusz Bogacz dyrektor szkoły wraz z gronem pedagogicznym i uczniami.

Konferencja miała za zadanie umożliwić bezpośredni kontakt z jedną z wiodących uczelni polskich - warszawską SGH - poprzez osobę pana profesora Zbigniewa Krysiaka.

- Cieszę się, że nasza limanowska młodzież chce się uczyć i zdobywać wiedzę
- przywitał uczestników konferencji Jan Puchała Starosta Limanowski. - Dzisiejszy dzień pokaże nowe możliwości jakie stoją przed wami po ukończeniu tej szkoły. Gościmy dzisiaj wybitnych naukowców, którzy przyjechali przekazać Wam ważną wiedzę i zaprosić do uczestnictwa w kolejnych wykładach.

- Dzięki tej sesji, młodzież może zostać zainspirowana do podejmowania ambitnych wyzwań w planowaniu swojej kariery zawodowej - mówił Wiesław Janczyk Wiceminister w Ministerstwie Finansów RP. - Nauki ekonomiczne są wielką szansą i dają dobrą perspektywę dla samych zainteresowanych, dla regionów, a nawet potem dla państwa. Pokazaliśmy dzisiaj możliwości jakie niesie nauka ekonomii poprzez instrumenty naukowe. Cały wykład był opowiadaniem w jaki sposób świadomie uczestniczyć w gospodarce rynkowej, wykorzystując jej narzędzia, czy w jaki sposób bronić się przed agresywnym marketingiem, jego obietnicami osiągania nadmiernych korzyści i nieuprawnionych zysków, by później nie podlegać stratom, które trudno odrobić. Polskie państwo potrzebuje osób, które potrafią doradzać firmom, wezmą na siebie role biegłych rewidentów, doradców podatkowych czy audytorów - dopowiada Wiesław Janczyk.

Profesor Zbigniew Krysiak przywiózł także zaproszenie dla kilkudziesięciu limanowskich uczniów do Warszawy, by mogli oni poznać uczelnię, oferując w zamian instruktaż po poruszaniu się po instytucjach rynku kapitałowego.

- Celem dzisiejszego wykładu było pokazanie limanowskim uczniom nowej perspektywy od strony pewnych narzędzi merytorycznych, która przekracza to czego młodzież uczy się na codzień. Ta perspektywa ma stanowić zachętę do właściwego myślenia w biznesie, czy w zarządzaniu - mówi prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. - Kiedy ci młodzi ludzie wyjdą z tej szkoły, nie będą bali się być adwersarzami czy wchodzić w merytoryczny dialog. Prelekcja ma zachęcać tych, którzy chcą podejmować studia ekonomiczne i zainteresowali się takimi narzędziami jak trading. Mój wykład był formą zaproszenia do Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz do naszego Trading Clubu.

Konferencja popularno-naukowa to coś nowego co zaproponowane zostało dla uczniów limanowskiego Ekonoma. W tym roku młodzi ludzie mieli okazję poznać bliżej zasady prosperowania na giełdzie i byciu traderem.

Patronat honorowy nad konferencją objęli JM Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie Marek Rocki oraz Wiesław Janczyk Wiceminister Finansów, Poseł na Sejm RP. Organizatorem spotkania był Zespół Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu.

Autor : Agnieszka Piwko