Wystawa pn. „Synestezje” już otwarta

Poniedziałek, 13 Marzec 2017

W piątek, 10 marca br. w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej odbył się wernisaż prac malarskich Izabeli i Marii Podgórnych. W wydarzeniu udział wzięli m.in. Mieczysław Uryga wicestarosta, Wojciech Włodarczyk członek Zarządu Powiatu Limanowskiego, radni powiatowi: Jolanta Grzegorzek (Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki), Marian Wójtowicz, a także Justyna Tokarczyk dyrektor Wydziału Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości oraz Monika Nawalaniec dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej.

Spotkanie rozpoczęła Justyna Tokarczyk, dyrektor Wydziału Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości Starostwa Powiatowego w Limanowej, która przywitała zgromadzonych gości oraz w ciepłych słowach wyraziła swoje uznanie dla dużego dorobku artystycznego pań malarek.

Kolejne gratulacje artystkom złożył wicestarosta limanowski Mieczysław Uryga, który m.in. podkreślił rolę i znaczenie Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej, jako miejsca propagującego lokalną kulturę tutejszego regionu.

Wśród licznie przybyłych gości nie zabrakło znajomych, przyjaciół artystek, członków limanowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, jak również przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Limanowej.

Panie Izabela i Maria były wyraźnie wzruszone, słysząc tak wiele serdecznych i przyjaznych słów pod ich adresem. Malarki podziękowały przybyłym gościom za udział w wernisażu, za codzienne wsparcie i nieocenioną przyjaźń.

O Izabeli i Marii Podgórnych

Izabela Podgórna nie posiada wykształcenia plastycznego, jednak już od najmłodszych lat przejawiała swoje zainteresowanie plastyką. Przełomowym momentem w jej życiu był kontakt z nieżyjącą już Danutą Maryjowską - artystką, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która przekazała jej cenne wskazówki i ugruntowała zdolności plastyczne. Z upływem czasu wkładała w swoje starania coraz więcej wyobraźni, dzięki czemu jej prace stawały się „dojrzalsze” i znalazły swoich nabywców w Wiedniu, Sztokholmie, Oslo, Nowym Yorku czy Serbii. Pani Izabela posiada również inne zdolności manualne: rzeźbi i haftuje. Jej prace przedstawiają: krajobrazy, martwą naturę, kwiaty, zabytki architektury i portrety. Szczególne miejsce zajmują wizerunki papieża Jana Pawła II. Ulubionym narzędziem pracy jest ołówek oraz pastele.

Maria Podgórna jest absolwentką matematyki i fizyki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, obecnie doktorantką tejże uczelni. Od dziecka interesowała się malarstwem. Jej rodzinną pasją jest fotografia; pejzaże, fotografia makro, portrety, przyroda. Z racji wyuczonego zawodu w swoich dziełach łączy matematykę ze sztuką i przyrodą, np. spirala Fibonacciego. Obrazy matematyczne, rysunek, malarstwo i fotografia stają się obecnie nieodłącznym składnikiem jej profesji. Od 2015 r. Maria Podgórna jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych Oddziału w Limanowej. Dotychczas prace młodej artystki prezentowane były na wystawach w Mszanie Dolnej, Nowym Sączu, Miejskiej Galerii w Limanowej czy w Tymbarku.

Wystawa w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej, będzie prezentowana do 31 marca br.

Serdecznie zapraszamy!

Autor : Piotr Siciarz