WIADOMOŚCI - Edukacjawróć do listy wiadomości

XIV edycja Powiatowego Konkursu Poezji Księdza Jana Twardowskiego

Piątek, 10 Marzec 2017

9. marca 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej odbył się XIV Powiatowy Konkurs Poezji ks. Jana Twardowskiego. W rozdaniu nagród uczestniczyli m.in Jan Puchała Starosta Limanowski, Wojciech Włodarczyk Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego, Jolanta Grzegorzek Radna Powiatowa, Justyna Tokarczyk, Dyrektor Wydziału Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości oraz Czesław Stanisławczyk Wójt Gminy Laskowa. Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Limanowski Jan Puchała.

„Powiedziałem kiedyś do jednego chłopca: „Kochany Stefku”, a on na to zareagował bardzo żywo: „Jak ładnie do mnie ksiądz mówi! Inni do mnie mówią „ty ośle” albo „zakało rodziny””. Były to dzieci zaniedbane, odtrącone przez rodziców, dzieci chorych psychicznie i pijaków. Były miłe, przylepne, spragnione miłości. Często miały straszne życie w domu [
…]”

Ks. Jan Twardowski, Autobiografia

Zacytowany fragment biograficznych wspomnień poety przywołany został podczas tegorocznego spotkania młodych miłośników poezji z powiatu limanowskiego. Organizatorzy mieli na celu, nie tylko przedstawienie różnorodnej interpretacji wierszy Jana od biedronki, ale również pogłębienie wiedzy na temat życia i twórczości poety, który rozumiał młodzież doskonale i potrafił nawiązać z nią wspaniałe relacje.

- Spotkania takie wnoszą także w życie młodych ludzi nowe światło na odbiór i przekaz  poezji, a może i zachęcą do własnej radosnej twórczości - mówią pomysłodawczynie konkursu Katarzyna Banaś i Małgorzata Oleksy z ZS w Laskowej. W organizacji całej imprezy pomagała także młodzież z kółka dziennikarskiego „Kleksiarze”.

O wygraną walczyło 41 osób, które oceniało jury w składzie: Piotr Gryźlak - przewodniczący komisji - kierownik działu marketingu i promocji Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Joanna Michalik - pełnomocnik burmistrza ds. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej oraz Magdalena Szczygieł – Smaga - dyrektor Domu Kultury w Limanowej.

Konkurs rozstrzygnięto w dwóch kategoriach – szkoły podstawowe i gimnazja.

Laureatami w kategorii szkoła podstawowa zostali:
I. miejsce - Michał Giza, Szkoła Podstawowa nr 4 w Limanowej
II. miejsce - Edyta Pietrzak, Szkoła Podstawowa w Kasinie Wielkiej i Amelia Zelek, Szkoła Podstawowa w Kamionce Małej
III. miejsce - Józef Bogacz Szkoła Podstawowa w SOSW w Dobrej, Paweł Gołdyn  Szkoła Podstawowa w Żmiącej, Magdalena Kościelniak - Szkoła Podstawowa w Rabie Niżnej, Martyna Kaim - Zespół Placówek Oświatowych w Słopnicach, Marlena Woźniak - Szkoła Podstawowa nr 1 w Męcinie i Julia Setlak - Szkoła Podstawowa nr 2 w Mszanie Dolnej

Laureatami z gimnazjum zostali:
I. miejsce - Dawid Śmieszek - Gimnazjum nr 1 w ZPO w Kasinie Wielkiej i Jakub Zoń - Gimnazjum nr 1 w Limanowej
II. miejsce - Aleksandra Woźniak -  Publiczne Gimnazjum w Męcinie
III. miejsce - Szymon Górszczyk - Publiczne Gimnazjum w Pisarzowej, Julia Golonka - Gimnazjum nr 4 w Limanowej, Aleksandra Szewczyk - Publiczne Gimnazjum w Dobrej
Wyróżnienie: Ewelina Kuśnierz - Gimnazjum w SOSW w Dobrej.

Wszyscy recytatorzy otrzymali dyplom uczestnika oraz nagrody książkowe ufundowane przez GOKSiT w Laskowej. Laureaci otrzymali także nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Limanowej.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom, ich opiekunom, sponsorom i jurorom za udział w tegorocznym konkursie i zapraszamy za rok.

Autor : Agnieszka Piwko