WIADOMOŚCI - Sportwróć do listy wiadomości

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Przyszowej

Czwartek, 02 Marzec 2017

26 lutego w całej Polsce już po raz piąty odbył się bieg pn. "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Wydarzenie było lekcją historii i patriotyzmu. Patronat honorowy nad imprezą sprawował Jan Puchała Starosta Limanowski. Podczas wręczania medali uczestniczył Mieczysław Uryga wicestarosta limanowski, który w imieniu Starosty Limanowskiego gratulował wyników osiągniętych w biegu.

- W Przyszowej bieg ten miał miejsce po raz drugi. Wzięło w nim udział 200 uczestników w różnym przedziale wiekowym. Trasa liczyła 1963 metry, co stanowi odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. „Lalek”. Każdy z biegaczy otrzymał pakiet startowy w postaci koszulki i materiałów edukacyjnych promujących bieg. Wszyscy, którzy ukończyli bieg otrzymali pamiątkowy medal oraz gorący posiłek
- mówią organizatorzy.

Podczas imprezy obecne były władze parlamentarne, wojewódzkie, powiatowe oraz gminne - wszyscy byli fundatorami nagród. Obecni byli również żołnierze z 6. Brygady Powietrzno-Desantowej z Krakowa, którzy pomagali w zabezpieczeniu trasy i organizacji biegu, a także żołnierze ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych - 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, którzy udzielali informacji o broni i wyposażeniu żołnierskim z okresu II wojny światowej i powojennym.

Klasyfikacja biegu:

Kategoria kobiet:
1. Izabela Biernat
2. Dobrosława Lis
3. Wilczyńska Danuta

Kategoria mężczyzn:
1. Krzysztof Trojanowski
2. Rafał Sułkowski
3. Dawid Woźniak

Organizatorzy dziękują Ochotniczej Straży Pożarnej z Przyszowej, Policji, Powiatowemu Zarządowi Dróg, GOK w Łukowicy, MOS w Limanowej i Wolontariuszom za pomoc w organizacji imprezy i zabezpieczeniu trasy oraz sponsorom za wsparcie rzeczowe i finansowe, ponieważ dzięki nim była możliwość ufundowania około stu nagród rzeczowych (piłki, zegarki, plecaki, głośniki bezprzewodowe, rakietki do tenisa stołowego, kalendarze, słuchawki, pendrive'y oraz słodycze).

Autor : Agnieszka Piwko / fot. ZS Przyszowa i ziemialimanowska.pl