Brązowa Ciupaga na Festiwalu Ziem Górskich

Poniedziałek, 29 Sierpień 2016

Znamy już wyniki konkursowych zmagań zespołów w ramach 48. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, który właśnie dobiega końca w stolicy Polskich Tatr - w Zakopanem. Debiutujący na festiwalu zespół Zbyrcok ze Słopnic, został nagrodzony przez międzynarodowe jury Brązową Ciupagą. To wysoka nagroda tej prestiżowej i uznanej, nie tylko w kraju, ale i zagranicą imprezy folklorystycznej.

Na zakopiański konkurs Słopnicki Zbyrcok trafił dzięki swojemu udanemu występowi na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu. Jak widać swoją eliminację doskonale wykorzystał, a prezentując tradycje wielkanocnych śmiguśników oraz przyśpiewki i tańce górali białych zdobył uznanie jury i otrzymał brązową ciupagę zakopiańskiej imprezy, spośród 8 zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej. To nie jedyna festiwalowa nagroda. Dzień wcześniej 25 sierpnia Kapela Regionalnego Zespołu „Słopnicki Zbyrcok” została wyróżniona także za podtrzymywanie tradycji muzycznej Białych Górali w konkursie ludowych zespołów instrumentalnych Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem to wielkie wydarzenie kulturalne, które od ponad czterdziestu lat odbywa się w stolicy Tatr. Zespoły folklorystyczne z całego świata przyjeżdżają do Zakopanego, by zaprezentować autentyczny folklor góralski, rywalizując jednocześnie o główne nagrody konkursowe: Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę. Celem festiwalu jest kultywowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego górskich regionów, a także promocja polskiej kultury ludowej i folkloru podhalańskiego. Festiwalowi towarzyszy szereg atrakcyjnych imprez towarzyszących. Przez minione 47 lat uczestniczyło w nim prawie 530 zespołów zagranicznych z ponad 60 krajów, oraz około 200 grup polskich. W tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich udział wzięło 18 zespołów, w tym 14 zagranicznych i 4 zespoły polskie. Razem ze Zbyrcokiem folklor w polskim wydaniu prezentowały zespoły z sąsiednich miejscowości: Przyszowianie z Przyszowej, Spod Kicek z Mordarki, a także studencki zespół góralski Skalni z Krakowa. Zagraniczne zespoły przybyły m.in. z Meksyku, USA, Indii, Indonezji, Turcji, Hiszpanii, Bułgarii, Rosji itp.

Serdecznie gratulujemy kierownictwu i wszystkim członkom Zespołu Regionalnego Zbyrcok!

Autor: AS, Fot. Anna Karpiel-Semberecka/Biuro Prasowe 48.MFFZG

Autor : Biuro Promocji, Kultury i Turystyki