WIADOMOŚCI - Zdrowiewróć do listy wiadomości

Przeprowadzona została profilaktyka zdrowotna w zakresie narządu słuchu

Czwartek, 12 Listopad 2015

Najczęściej występujące ubytki słuchu u młodzieży, oprócz ubytków wynikających z cech genetycznych, występujących na skutek przebytych infekcji (np. świnki) i ich leczenia, pojawiają się też na skutek urazów mechanicznych lub cyklicznego obniżania zakresu dużych częstotliwości poprzez przebywanie w środowisku o zbyt dużym natężeniu dźwięku.

Hałas ma wpływ na ogólną kondycję człowieka, a szkodliwość jego działania objawia się zmęczeniem, gorszą wydajnością nauki, zaburzeniami orientacji, drażliwością, podwyższeniem ciśnienia krwi, bólami i zawrotami głowy. Dzieci choć nieświadomie, są ciągle zmęczone. Utrudniona jest ich aktywność fizyczna, intelektualna, zdolność do koncentracji uwagi, analityczno- syntetycznego rozumowania: przyczyna - skutek. Dzieci niedosłyszących przybywa tak szybko, że specjaliści zaczęli zaliczać niedosłuch do chorób cywilizacyjnych. W nadmiernym hałasie żyje co najmniej 1/3 Polaków. Testy wykazały znacznie słabsze rezultaty nauki języków obcych i trwałego zapamiętywania u dzieci stale – świadomie lub nie - narażonych na hałas. Hałas jest specyficznym zanieczyszczeniem, a skutki jego długotrwałego działania ujawniają się powoli. Można nawet nie zauważyć, że słyszymy gorzej niż kiedyś. Przywykliśmy do niego i przestajemy go zauważać.

Tymczasem hałas bardzo negatywnie wpływa na zdrowie człowieka, dlatego też Starostwo Powiatowe w Limanowej objęło Patronatem Honorowym Starosty Limanowskiego Program profilaktyki chorób narządu słuchu. Na chwilę obecną
w przedsięwzięciu wzięli udział  mieszkańcy gminy Jodłownik, gminy Dobra, a także uczniowie Szkół Podstawowych z miejscowości: Jodłownik, Wilkowisko, Mstów, Krasne Lasocice, Sadek-Kostrza.

Mamy nadzieję, że poprzez działania podjęte w ramach programu profilaktycznego uda nam się ograniczać sytuacje zagrożenia dla zdrowia. Ograniczać, gdyż zdajemy sobie sprawę, iż problemu nie da się całkiem wyeliminować.

Autor : Biuro Promocji, Kultury i Turystyki