WIADOMOŚCI - Zdrowiewróć do listy wiadomości

Blisko 300 osób poznało wiek swoich serc w Limanowej

Czwartek, 01 Październik 2015

W ubiegłą sobotę organizatorzy kampanii „Ciśnienie na życie” po raz kolejny mierzyli ciśnienie tętnicze krwi oraz sprawdzali wiek serc mieszkańców Limanowej. Na Rynku Głównym pojawił się wykwalifikowany personel medyczny kampanii, który nie tylko dokonał pomiarów, ale także udzielił porad z zakresu chorób układu sercowo – naczyniowego. W mobilnym centrum badań kampanii „Ciśnienie na Życie” przebadały się 283 osoby.

Każdy, kto odwiedził bus kampanii, mógł bezpłatnie nie tylko zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi i poznać wiek swojego serca, ale również sprawdzić poziom cholesterolu.
Dzięki specjalnie przygotowanej aplikacji mieszkańcy sprawdzali ile lat mają ich serca. Okazało się, że wiek serca u 75% przebadanych mieszkańców Limanowej jest średnio wyższy aż o 16 lat od wieku metrykalnego.

- „Istotnym czynnikiem warunkującym skuteczną prewencję i dobrą kontrolę nadciśnienia tętniczego w populacji pozostaje wiedza na temat zagrożeń związanych
z chorobą, a podstawowym elementem jest znajomość własnego ciśnienia tętniczego. Wczesne rozpoznanie podwyższonej wartości ciśnienia tętniczego umożliwia modyfikację stylu życia, która może opóźnić lub zapobiec wystąpieniu nadciśnienia oraz pozwolić na opóźnienie lub nawet uniknięcie farmakoterapii”
– mówi prof. Tomasz Zdrojewski z katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Rady Ekspertów kampanii „Ciśnienie na Życie”.

Na szczęście wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę
i styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy hipercholesterolemię. Obniżeniu wieku serca sprzyja pozbycie się otyłości poprzez stosowanie zdrowej diety, rzucenie palenia
i zwiększenie aktywności fizycznej.

Chcąc upowszechnić i utrwalić ten trend wśród populacji, w ramach kampanii „Ciśnienie na Życie” powstają Centra Obniżania Wieku Serca, w których będzie można uzyskać porady na temat poprawy kondycji swojego serca oraz otrzymać materiały informacyjne przygotowane przez ekspertów kampanii.

Więcej informacji na temat kampanii „Ciśnienie na Życie” znajduje się na stronie
www.cisnienienazycie.pl.

 

Autor : Biuro Promocji, Kultury i Turystyki
Wyświetleń : 166
Tagi :