Uroczystość upamiętniająca 1 Pułk Strzelców Podhalańskich AK

Poniedziałek, 18 Sierpień 2014

Tradycyjnie, jak co roku w połowie sierpnia przy pomniku w Szczawie, odbył się Odpust Partyzancki - czyli uroczystości upamiętniające działalność 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej na obszarze Beskidu Wyspowego i Gorców.

Na obchody święta partyzantów w Szczawie przybyli byli m.in.: Anna Paluch Poseł na Sejm RP, Marcin Tatara Sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Krakowie, Franciszek Dziedzina Wicetsraosta Limanowski, Paweł Talar, Agata Zięba i Mieczysław Kuziel Radni Powiatu Limanowskiego, Władysława Sadowski Wójt Gminy Kamienica, Stefan Kuchnia Przewodniczący Rady Gminy Kamienica wraz z radnymi gminnymi, przedstawiciele kombatantów ppłk Franciszek Oremus i płk Kazimierz Przymusiński a także delegacje służb mundurowych.

W trakcie spotkania, głos zabrał m.in. Franciszek Dziedzina Wicestarosta Limanowski, który podziękował organizatorom i wszystkim obecnym  za troskę i pamięć o walczących w obronie Ojczyzny.

Natępnie w imieniu wojewody małopolskiego, Marcin Tatara Sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Krakowie wręczył medale Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Po odczytaniu
Apelu Poległych, przy dźwiękach syreny, i salwy honorowej kompanii reprezentacyjnej Karpackiego Ośrodka Wsparcia Staraży Garnicznej, uczczono wszystkich walczących. Następnie przedstawiciele instytucji i organizacji złożyli wieńce i wiązanki przy pomniku.

Po złożeniu wieńców sformułowano szyk i przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, nastąpił przemarsz do kościoła. Tam odbyła się Msza Św. za poległych i Ojczyznę.

Uroczystość uświetnili także przedstawiciele: Stowarzyszenia Lotnków RP z Krakowa (m.in. przelot historycznych samolotów nad Szczawą), Związek Strzelecki "Strzelec" z Limanowej, Stowarzyszenie Żołnierzy 1 PSP AK w Limanowej, OSP Szczawa.

Autor : Biuro Promocji, Kultury i Turystyki