WIADOMOŚCI - Informacjewróć do listy wiadomości

Rozpoczynamy akcję "Sprzątania świata"

Poniedziałek, 09 Wrzesień 2013

Odkrywamy Czystą Polskę - pod takim hasłem rusza tegoroczna, akcja „Sprzątanie Świata 2013 r. – Polska”, której finał przypada, jak zwykle na 3. tydzień września, czyli 20 – 21 - 22 września.

    Starostwo Powiatowe w Limanowej, Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Powiatowe Centrum Ekologiczne zapraszają szkoły i inne placówki oświatowe, gminy, firmy, organizacje pozarządowe, a także osoby prywatne do włączenia się do akcji.

 

Zapraszamy na spotkanie organizacyjne,
które odbędzie się 12 września br., o godzinie 11.00
w głównej sali konferencyjne Starostwa Powiatowego w Limanowej przy ul. Józefa Marka w Limanowej. Przekażemy wówczas 2,5 tys. worków do sprzątania oraz materiały edukacyjne związane z akcją. Przedstawimy przykładowe scenariusze zajęć, plan działania oraz przebieg Akcji w naszym powiecie.

 

    Zapraszamy również do wspólnego posadzenia „Drzewa Dwudziestolecia Sprzątania Świata – Polska” przed Budynkiem B Starostwa Powiatowego w Limanowej, które odbędzie się 19 września br., o godzinie 14.30. Dwadzieścia takich drzew zostanie posadzonych w Polsce symbolizując tegoroczne jubileuszowe obchody.

 

 

     „Sprzątanie świata” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy na całym świecie. Do Polski ideę „sprzątania świata” sprowadziła Mira Stanisławska - Meysztowicz, założycielka oraz Fundator Fundacji Nasza Ziemia.

    Od 1994 roku, w każdy trzeci weekend września wraz z milionami wolontariuszy; młodzieżą, dorosłymi, wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska wyruszamy do lasów, na pobocza dróg, do parków i sprzątamy. To nasza wspólna lekcja ekologii.

    Sprzątanie świata, to nie tylko akcje likwidacji dzikich wysypisk śmieci. "Sprzątaniom" towarzyszy cała gama innych działań: segregowanie zebranych odpadów, zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów. Organizowane są konkursy (plastyczne, piosenki), wystawy, festyny, koncerty, zabawy, ogniska, rajdy (piesze, rowerowe) itp. „Sprzątanie” angażuje i integruje społeczności lokalne.

    W latach 2000 - 2005 Powiat Limanowski prowadził akcję sprzątania świata, między innymi zakupując 51 tys. szt. worków na odpady i 65 tys. par rękawic. W roku 2013 jako Partner Jubileuszowej 20-tej Akcji Sprzątania Świata – Polska pragniemy włączyć w jego Obchody. Dlatego zachęcamy Was do zorganizowania lokalnych działań z zakresu edukacji odpadowej, bo to ona właśnie jest w Polsce w tej chwili koniecznie potrzebna. Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi nie zadziała, jeśli jego uczestnicy, czyli my wszyscy, nie będziemy wiedzieli dlaczego ważne jest, aby prawidłowo postępować z odpadami i – co jeszcze ważniejsze - co zrobić, by było ich jak najmniej.

 

Opracowanie Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Limanowej.

Autor : Biuro Promocji, Kultury i Turystyki
Wyświetleń : 2037
Tagi :