WIADOMOŚCI - Organizacje Pozarządowewróć do listy wiadomości

Uroczystość nadania imienia Św. Antoniego z Padwy i poświęcenia sztandaru w Zespole Szkół Techniczno- Informatycznych w Mszanie Dolnej

Wtorek, 19 Luty 2008

Dzień 14 luty 2008r. na trwałe zapisze się na kartach historii Zespołu Szkół Techniczno –Informatycznych w Mszanie Dolnej. Po okresie wytężonych prac przygotowawczych związanych z nadaniem szkole imienia, nastąpiło uroczyste dopełnienie będące świętem dla całej społeczności szkolnej i lokalnej.

W radosne i szczególnie słoneczne na to wydarzenie przedpołudnie, uroczystość rozpoczęła się eucharystią sprawowaną przez Jego Eminencję ks. kardynała Stanisława Dziwisza. Obok gospodarza uroczystości dyrektora placówki Andrzeja Dębskiego uczestniczyło w niej ponad stu zaproszonych gości. Pojawili się m.in. Wiesław Janczyk Poseł na Sejm, Urszula Nowogórska, Stanisław Dębski i Grzegorz Biedroń, Józef Rostworowski Małopolski Kurator Oświaty, a także władze Powiatowe - Jan Puchała Starosta Limanowski, Franciszek Dziedzina Wicestarosta Limanowski, Bolesław Żaba Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego, Jacenty Musiał Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego wraz z zastępcami Tomaszem Krupińskim i Michałem Myszą. W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele samorządów lokalnych, dyrektorzy szkół, przedstawiciele instytucji i organizacji współpracujących ze szkołą oraz wspierający całe przedsięwzięcie liczni dobrodzieje.

(…) Nadszedł czas aby szkoła zyskała swoją tożsamość poprzez nadanie jej imienia.(…)mówił Dyrektor Andrzej Dębski podczas uroczystości – (…)POKÓJ i DOBRO; PRACA i NAUKA - to wartości szczególnie nam bliskie, wartości, które w murach tej szkoły wyznaczały zawsze kierunek pracy. Ich szczególnym orędownikiem jest święty Antoni z Padwy – patron, którego podobiznę w swej kieszeni przyniósł do szkoły mój poprzednik dyrektor PIOTR SZERŁOMSKI – patron, który w sposób subtelny ale jakże skuteczny wspierał i wspiera tą szkołę. Gdy przyszedł moment wyboru patrona nikt nie miał wątpliwości, że ma nim zostać ŚWIĘTY ANTONI Z PADWY. (…) -zakończył.
Jako kolejny głos zabrał Starosta Jan Puchała, który mówił o tym, iż - (…)Wybór patrona to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdej szkoły, szkoła bez imienia jest jak człowiek żyjący bez celu. Cieszy mnie więc fakt, iż Wasza szkoła od dnia dzisiejszego będzie nosiła imię św. Antoniego z Padwy. Człowieka skromnego, z zasadami, który kierował się w życiu wartościami – POKÓJ I DOBRO, PRACA I NAUKA, wartości te od dnia dzisiejszego staną się bardzo bliskie Wam wszystkim, Drodzy uczniowie, to właśnie Wam będą one wyznaczać kierunek w życiu. W teraźniejszym świecie chaosu, agresji i zagubienia młodzieży musimy wspólnie stworzyć szkołę, która będzie stała na twardych fundamentach.(…) Sztandar, który zostanie dzisiaj poświęcony, w swoim artystycznym wizerunku zawiera esencję fundamentalnych wartości, które stają się drogowskazem dla Was wszystkich. Od tego momentu będzie Wam towarzyszył w różnych chwilach życia szkolnego, społecznego i narodowego. Będzie z Wami na dobre i złe. Będzie Wam także przypominał o tych , którzy na ołtarzu ojczyzny złożyli największa ofiarę, swoje życie.(…) Serdecznie gratuluję wyboru patrona! Człowieka wielkiego swą mądrością i skromnością. Przyjmijmy wspólnie za własną jego radę; „ (…)A zatem proszę Was niechaj zamilkną słowa, a odezwą się czyny, bowiem mowa jest skuteczna wówczas kiedy przemawiają czyny!(…)”

Po części oficjalnej „do głosu” zostali „dopuszczeni” uczniowie, których przedstawiciele złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkolny. Wszyscy zgromadzeni docenili wysoki poziom części artystycznej przygotowanej przez młodzież szkolną wraz z opiekunami.
Po tak wielu doznaniach estetycznych i duchowych, wszyscy w doskonałych humorach udali się na kończący to wspaniałe święto poczęstunek w gościnnych murach Folwarku Starej Winiarni. Tam oprócz doskonałej atmosfery i wyśmienitych potraw, wystawione zostały „Dziady” przygotowane przez uczniów szkoły.
Autor : J. Tokarczyk