WIADOMOŚCI - Kulturawróć do listy wiadomości

Bliżej mediów

Wtorek, 29 Styczeń 2008

18 stycznia w Limanowskim Domu Kultury miał miejsce wielki finał programu rozwojowego pod tytułem Bliżej mediów.

Program realizowany w I Liceum Ogólnokształcącym w Limanowej był finansowany ze środków EFS i pilotowany przez Fundację Rozwoju Kina w ramach projektu Multimedi@lna szkoła. Jego celem było promowanie świadomego i aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz życiu społecznym szkoły i miasta. Młodzież działała w czterech kołach: aktorskim, dziennikarskim, językowo-kulturoznawczym i w kole animatorów kultury. Projekt koordynował pedagog szkolny Monika Kapera, przy wsparciu nauczycieli I LO. W czasie wielkiego finału wszystkie koła zaprezentowały efekty swojej pracy. Oprócz tego miał miejsce konkurs talentów dla uczniów limanowskich szkół.
W czasie koncertu finałowego w LDK ważnym punktem programu było także ogłoszenie wyników I Powiatowego Konkursu Gazetek Szkolnych organizowanego przez I LO i Starostwo Powiatowe w Limanowej. W komisji konkursowej zasiadali: Jerzy Bogacz - redaktor naczelny Almanachu Ziemi Limanowskiej, Kuba Toporkiewicz z Dziennika Polskiego, Justyna Tokarczyk z-ca Dyrektora Wydziału Promocji, Kultury i Turystki Starostwa Powiatowego oraz Ewa Drożdż redaktor naczelna gazetki szkolnej c.d.n. Jury przyznało I nagrodę gazetce Tropiciele z Publicznego Gimnazjum w Jurkowie, II otrzymała gazetka BiblioExpress z Gimnazjum w Dobrej, a III Merkuliusz Szkolny z ZS nr 1 w Męcinie. Zwycięzcy otrzymali z rąk starosty Jana Puchały urządzenie wielofunkcyjne z drukarką, skanerem i kopiarką.
Takie same urządzenie trafiło do współorganizatorów konkursu, czyli redakcję gazetki c.d.n. Jak mówił starosta Jan Puchała podczas wręczenia - Postanowiłem wręczyć nagrodę specjalną dla redakcji gazetki z I LO c.d.n, która jako organizator konkursu, nie brała w nim udziału, a zasługuje na wyróżnienie, ze względu na wysoki poziom merytoryczny artykułów, w których niejednokrotnie odciśnięta została osobowość autorów. Czytając ją podobał mi się dobór tekstów a szczególnie to, że Ci młodzi ludzie sięgając po bardzo różne gatunki literackie szukali w nich własnych sposobów na zaprezentowanie siebie.

Co dał ten projekt?
Na realizację projektu pozyskano 30 tys. zł. Dzięki niemu młodzież I LO miała okazję współpracować z ludźmi mediów i sztuki, być bliżej kultury przez duże K, wreszcie sprawdzić się w różnych zawodach.
- Jesteśmy bardziej śmiali, przedsiębiorczy, aktywni, wykształceni. Wiemy, że nasze marzenia muszą się spełnić - stwierdziła jedna z uczestniczek programu.
- Żałujemy tylko jednego, że to trwało tak krótko - podsumowała inna.
Autor : J. Tokarczyk
Wyświetleń : 14
Tagi :